Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostawcie auto na parkingu, przesiadajcie się do tramwaju

janusz strzelczyk
janusz strzelczyk
Dlaczego w Częstochowie nie mogłaby powstać wielka spółka komunikacji publicznej, obejmująca nie tylko miasto, ale cały północny subregion województwa śląskiego ? - Oczywiście mogłaby i jest to pomysł realny - przekonuje Roman Bolczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. - Oczywiście nie z dnia na dzień, ale już o tym myślimy.

Taki duży, publiczny przewoźnik byłby finansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, ze swoich dochodów. To także ratunek dla częstochowskiego PKS-u, dla którego Ministerstwo Skarbu od kilku lat nie może znaleźć inwestora strategicznego, a firma ma problemy finansowe.
Częstochowa wg planów ma być centrum przesiadkowym. Dworzec kolejowy i autobusowy są położone bardzo blisko siebie. Przy obu są przystanki tramwajowe. Jest też miejsce na parkingi, gdzie można zostawić samochód i przesiąść się na tramwaj, autobus czy pociąg.
Nie trzeba jednak jechać do centrum, bo centrum przesiadkowe można zrobić także na Rakowie. A poza Częstochową w Myszkowie, Koniecpolu, Kłobucku. Koszt takich inwestycji to około 30 milionów złotych.
Częstochowa będzie składała wnioski o dotacje do takich projektów w ramach podziału unijnych pieniędzy na lata 2014-2020.
Miasto zdecydowanie stawia na rozwój komunikacji tramwajowej. Chce przedłużyć obecne linie o pętle na Rakowie i nas Północy. Do siedmiu nowoczesnych twistów potrzeba jeszcze kilkunastu, przynajmniej 16, aby tramwaje były atrakcyjną alternatywą dla poruszania się po mieście prywatnymi samochodami.
Z kolei autobusy będą uprzywilejowane na buspasach. Będą szybsze i punktualniejsze niż dzisiaj.
Przygotowywany jest nowoczesny system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Dziś MPK ma trzy biletomaty zainstalowane w mieście.
Takie urządzenia mają być także w tramwajach i autobusach. Trwają prace nad kartą miejską, która będzie pełniła wiele funkcji, w tym także umożliwi przejazd komunikacją miejską.
Realizacja tych pomysłów zależy od pieniędzy. Miasto przygotowuje ponad dwadzieścia projektów, które zgłosi do dofinansowania z budżetu unijnego na lata 2014-2020.
Chodzi o ponad 2 miliardy złotych. Większość na szeroko rozumianą komunikację i transport. Miasto planuje zakup nowoczesnego taboru, przebudowę dróg i budowę nowych.

Częstochowa była po drugiej wojnie światowej jedynym w Polsce miastem, w którym zbudowano nową linię trawmajową. Było to w 1959 roku.
Jedną z pierwszych linii tramwajowych na ziemiach polskich wybudowano w 1894. Połączyła Piekary Śląskie z Bytomiem i Bytom przez Królewską Hutę (Chorzów), Świętochłowice-Lipiny, Rudę i Zabrze z Gliwicami.
W 1911 oddano do użytku linię tramwajową w Cieszynie (zlikwidowano ją w 1921 po podziale miasta między Polskę i Czechosłowację).
Praktycznie wszyscy specjaliści są zgodni, że w dużych aglomeracjach transport szynowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. (Np. W. Sucharzewski, C. Rozkwitalska "Lokalny transport zbiorowy").
Nowoczesne pociągi tramwajowe są wygodne, energooszczędne.
Mają około 30 metrów długości i zabierają ponad 200 pasażerów. Nowoczesny tramwaj jest bardziej ekonomicznym środkiem transportu niż samochód osobowy. Zużywa w przeliczeniu na tzw. 1 miejscokilometr 50 watogodzin, a samochód ponad 250.
W Europie Zachodniej tramwaj przeżywa renesans. W Polsce też zaczyna być doceniany przez samorządy miast.
Pierwszy odcinek szybkiego tramwaju otwarto w 1997 roku w Poznaniu po 15 latach budowy, natomiast w 2008 otwarto pierwszy w kraju odcinek torowiska poprowadzony pod ziemią (tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto