Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaczenie aktywności fizycznej w nerwicy

abcZdrowie.pl
by Rance Costa / CC BY 2.0 (flickr)
Aktywność fizyczna poprawia kondycję fizyczną i samopoczucie, dlatego wykorzystywana jest w terapii chorób psychicznych. Jak ruch wpływa na nerwicę?

Leczenie nerwicy przeważnie opiera się na psychoterapii w połączeniu z farmakoterapią. W wielu przypadkach poprawę stanu pacjenta przynosi także aktywność fizyczna. W jaki sposób ruch pomaga w nerwicy i jaką jego formę najlepiej wybrać?

Zalety aktywności fizycznej w nerwicy

Nerwica to choroba psychiczna powodowana konfliktami wewnętrznymi i trudnymi doświadczeniami. Ponieważ ciało i umysł pozostają w ścisłej współpracy, schorzenie powodować może liczne objawy fizyczne, takie jak napięcie mięśniowe, dolegliwości bólowe, skurcze czy problemy z oddychaniem. Dlatego też w terapii nerwicy znaczącą rolę ogrywa aktywność fizyczna, która w skuteczny sposób poprawia samopoczucie pacjenta i redukuje symptomy chorobowe.

Właściwie dobrany wysiłek fizyczny może odprężać chorego, poprawiać jego nastrój i kondycję. Ćwiczenia zapobiegają napięciu fizycznemu i pozwalają zapanować nad własnym organizmem.

„Zalecana forma aktywności zależy zazwyczaj od temperamentu i preferencji danej osoby oraz rodzaju doświadczanych trudności” – podaje psycholog i psychoterapeuta, mgr Justyna Owczarek-Skoneczna. Jak dodaje, ruch powinien zwiększać świadomość własnego ciała, dlatego chorym zaleca się m.in. treningi tai chi i jogi. „O wiele bardziej istotne jest, żeby aktywność fizyczna sprawiała przyjemność, była źródłem relaksu, niż by miała kojarzyć się z presją związaną np. z koniecznością osiągania odpowiednich wyników, wygrywania itp.” – tłumaczy specjalistka.

Rodzaje ćwiczeń pomocnych w nerwicy

Jednym z rodzajów aktywności fizycznej zalecanej w terapii nerwicy jest joga. Skupia się ona na związku ciała, ducha, umysłu i świadomości. Chociaż ogólnie rzecz biorąc, jest to nurt filozoficzny wywodzący się z Indii, obecnie joga często sprowadzana jest do poziomu systemu ćwiczeń mających na celu zrelaksowanie i wyciszenie człowieka, a także jego rozwój wewnętrzny. W czasie treningu jogi należy poświęcić całą uwagę własnemu ciału, jego fizjologii i reakcjom. Ten rodzaj ćwiczeń uczy, jak kontrolować oddech, ograniczyć fizyczne symptomy schorzenia i zrozumieć ich przyczyny. Joga obejmuje sztukę medytacji, która pozwala zrelaksować się i odstresować. Redukując napięcie mięśniowe, możliwe jest pozbycie się fizycznych objawów nerwicy i napięcia psychicznego.

Aby odprężyć się i wyciszyć, chory może podjąć trening tai chi, czyli połączenie sztuk walki z medytacją. Ćwiczenia te wpływają nie tylko na ciało, lecz także na umysł. Trening tai chi poprawia koordynację i umożliwia zapoznanie się z mechanizmami działania organizmu. Wykonywać go może każdy niezależnie od wieku – samodzielnie, w parach lub w grupach. Wskutek tai chi chory uzyskuje spokój ducha, większy poziom energii i lepsze samopoczucie.

Wiele korzyści pacjentom przynosi także pilates. Trening ten nie tylko wzmacnia i rozluźnia mięśnie, ale także redukuje stres. Pilates został stworzony przez J.H. Pilatesa w XX wieku. Jest połączeniem ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Regularnie uprawiane ćwiczenia pilates wpływają pozytywnie na ciało i umysł.

Osoby cierpiące na nerwicę skorzystają na zajęciach tanecznych, które poprawiają nastrój i redukują napięcie. Muzyka działa kojąco na organizm i motywuje do działania. Uczęszczanie na zajęcia taneczne pozwala także poznać nowych ludzi i powrócić do życia społecznego. Wiele zalet ma zapisanie się na kurs tańca z partnerem lub partnerką – w ten sposób pogłębić można więzi i miło spędzić czas. Aktywność fizyczna podejmowana wraz z bliską osobą daje choremu poczucie bezpieczeństwa. Aby wybrać odpowiednią formę ruchu, warto skonsultować się ze specjalistą. Tylko właściwie dobrany wysiłek przyniesie poprawę stanu pacjenta.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto