W czwartek podpisana została umowa na modernizację linii kolejowej Częstochowa-Zawiercie. Inwestycja pochłonie ponad 370 milionów złotych.

Umowa na modernizację linii kolejowej nr 1 Częstochowa-Zawiercie została podpisana w czwartek (20.07) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Prace będą prowadzone na odcinku o długości około 44 kilometrów. Inwestycja pochłonie 371 milionów złotych. Co oznacza to dla pasażerów? Przede wszystkim zostanie poprawiony komfort podczas oczekiwania na przyjazd pociągów.

- Podpisaliśmy już w tym roku umowy na ponad 11 miliardów złotych. Każda z nich, podobnie jak dzisiejsza umowa za ponad 370 mln zł na odcinek Częstochowa – Zawiercie, oznacza lepsze podróże w Polsce i sprawny przewóz ładunków. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają komfort obsługi pasażerów i tworzą – szczególnie na Śląsku – lepsze warunki do przewozu towarów – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną perony w Myszkowie i Poraju. Przystanki Częstochowa Raków, Korwinów, Masłońskie Natalin, Żarki Letnisko, Myszków Nowa Wieś, Myszków Światowid, Myszków Mrzygłód oraz Zawiercie Borowe Pole zyskają nowe wiaty, ławki , oświetlenie, monitoring oraz system informacji pasażerskiej. Perony zostaną również przystosowane do osób, które mają ograniczone możliwości poruszania się. W Mrzygłodzie, Żarkach Letnisko oraz Poraju powstaną również nowe przejścia podziemne, które poprawią bezpieczeństwo pasażerów.

Ponadto, skrócony zostanie czas podróży pomiędzy Zawierciem, a Częstochową. W tym celu wymienione zostanie ponad 90 kilometrów torów oraz sieci trakcyjnej. Pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się na tym odcinku z prędkością 160 km/h. Oznacza to, że nasze podróże będą mogły skrócić się o około 10 minut. Pociągi towarowe osiągną natomiast prędkość około 120 km/h.
Inwestycja przewiduje również zastąpienie przejazdu kolejowego na ulicy Bugajskiej w Częstochowie bezkolizyjnym skrzyżowaniem. W tym celu wybudowany zostanie wiadukt na drodze krajowej nr 44. Przebudowane i wyremontowane zostanie 18 mostów. Aż 15 przejazdów kolejowych zyska natomiast nowe urządzenia i sygnalizację, które mają poprawić bezpieczeństwo.

Modernizacja na trasie Częstochowa-Zawiercie realizowana będzie w programie "Projektuj i buduj". Finansowana jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace mają być realizowane w latach 2018-2020.

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!