Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach. Policja kontroluje drogi. W Opatowie posypały się mandaty [FOTO]

Piotr Ciastek
Tylko w ciągu czterech godzin, kłobucka policja podczas kontroli w całym powiecie zatrzymała 13 kierowców, którzy przekroczyli prędkość. Od dziś obowiązują nowe przepisy, które zaostrzają sankcje wobec kierujących, którzy popełnią najcięższe przewinienia w ruchu drogowym.

Od godziny 10 do 14 podczas kontroli drogowych w całym powiecie, kłobucka policja zatrzymała 22 kierowców. Wśród nich trzynastu przekroczyło prędkość. Najwięcej o 37 km/h. Dziesięciu kierowców ukarano mandatami, jednego pouczeniem. Skierowano też dwa wnioski o ukaranie do sądu.

W trakcie akcji, która potrwa do wieczora, policjanci wykorzystywać będą wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości. Mundurowi będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, kontrolować ich stan trzeźwości, a też sprawdzać wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Nadmierna prędkość jest bowiem główną przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

Nowe przepisy. Ogromne kary

W ustawie o kierujących pojazdami , która obowiązuje od dzisiejszego dnia, dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto