Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Sztolnia dziedziczna w 2014 roku, bo roboty stanęły [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Podziemne prace związane z budową Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu przebiegają sprawnie. Za to na powierzchni robót brak, a to z dwóch powodów. Po pierwsze, budynek centrum obsługi sztolni przy ul. Karola Miarki jest już gotowy, o czym informowaliśmy. Gorsze wiadomości dochodzą z drugiego końca sztolni. Prace przy budynku w okolicach skansenu górniczego Królowa Luiza, od strony ul. Sienkiewicza, stanęły.

- Rozwiązaliśmy umowę z dotychczasowym wykonawcą, który nie wywiązywał się ze zobowiązań - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabytkowej kopalni Guido, która nadzoruje inwestycję. Musimy rozpisać kolejny przetarg. Liczymy, że prace rozpoczną się ponownie w lutym, najpóźniej w marcu przyszłego roku. Nie powinno to jednak spowodować opóźnień w oddaniu do użytku całości - twierdzi Szewczyk.

Znacznie lepiej przebiegają prace pod ziemią. - Obecnie udrażniamy korytarze sztolni od strony wejścia przy ulicy Karola Miarki. Do wykonania jest około 1200 metrów, za nami jest mniej więcej jedna czwarta tego odcinka - mówi Szewczyk.
Równolegle udrażniane będą trasy od drugiej strony, czyli od szybu Carnall (został już wyremontowany kilka lat temu - przyp. red.) na terenie skansenu Królowa Luiza i od strony drugiego wejścia do sztolni przy ul. Sienkiewicza. Wkrótce rozstrzygnięte zostaną przetargi na te odcinki. Prace powinny rozpocząć się w tym miejscu najpóźniej w listopadzie.

Roboty pod ziemią toczą się zgodnie z harmonogramem. Pogoda nie ma tu niemal wpływu na postęp prac, korytarze będą więc udrażniane także zimą.

- Drobne komplikacje mogą mieć miejsce przy wyjątkowo silnych mrozach lub bardzo obfitych opadach, ale nie powinno to wpłynąć na terminarz robót - informuje dyrektor kopalni Guido.

Budowa Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej obfituje również w ciekawe odkrycia. Jednym z nich jest 200-letni chodnik, który łączyć będzie sztolnię z podziemiami skansenu Królowa Luiza w rejonie ul. Sienkiewicza.

- Wiedzieliśmy, że ten chodnik powinien tam być, ale nikt nie wiedział, czy będzie nadawał się do zwiedzania. Okazało się, że jest w bardzo dobrym stanie. To korytarz w całości wykuty w węglu, będzie dodatkowo zaopatrzony w podpory z drewna - tłumaczy Szewczyk.

Właśnie przy tym chodniku znajduje się zabytkowy szyb Wyzwolenie, który również stanie się częścią atrakcji.
Planowane oddanie do użytku sztolni to wiosna 2014 roku. Trasa ma liczyć ok. 2,5 kilometra. Na zwiedzających czeka przejażdżka kolejką, pływanie łódkami, zwiedzanie zabytkowych chodników oraz wiele interaktywnych atrakcji.

*\

Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW

*

Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO

*

Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto