Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie kłobuckim jest kilka tras rowerowych, które warto przemierzyć

Rafał Kuś
Być może w przyszłym roku powstaną w Kłobucku ścieżki rowerowe
Być może w przyszłym roku powstaną w Kłobucku ścieżki rowerowe Fot. Rafał Kuś
Gmina ma plany budowy ścieżek rowerowych, ale na razie nie ma na to pieniędzy. Gmina ma plany budowy ścieżek rowerowych, ale na razie nie ma pieniędzy. - Marzę o tym, że kiedyś wsiądę na rower i pojadę z Zagórza do Zakrzewa - mówi Krzysztof Nowak, burmistrz Kłobucka. - Tym bardziej, że Zakrzew będzie niedługo modernizowany pod kątem rekreacyjnym.

Wiosna to okres, kiedy mieszkańcy miasta i okolic coraz chętniej zostawiają samochody pod domami i wsiadają na rowery. Zwłaszcza, że miejsc parkingowych jest za mało, dlatego łatwiej zostawić rower. Z tego środka transportu korzystają też dzieci, które dojeżdżają do szkół.

Zdaniem burmistrza Kłobucka ścieżka rowerowa powinna przebiegać wzdłuż Białej Okszy, gdzie nie będzie przecięć z ruchem kołowym. Ścieżka objęłaby niemal całe miasto: od ulicy Zamkowej do Długosza i potem od Długosza po Wieluńską. Rowerzysta musiałby pokonać dwa przejścia dla pieszych, przy ulicy Długosza i Wieluńskiej.

Na taką inwestycję w samym Kłobucku potrzeba przynajmniej miliona złotych. - Wszystkie inwestycje są ważne. Jestem gorącym zwolennikiem budowy ścieżek rowerach, ale w tej chwili dla tych mieszkańców, którzy nie mają kanalizacji, to właśnie ta inwestycja jest najważniejsza. Trzeba też pomyśleć o drogach - zauważa burmistrz Nowak.

Niebawem burmistrz zleci swoim pracownikom wstępne opracowanie planu budowy ścieżek rowerowych. Zadanie to może zostać zrealizowane dopiero na przyszłą kadencję. Jeśli znajdą się pieniądze w Kłobucku powstanie coś na kształt ciągu rowerowo-pieszego. - Pół chodnika byłoby dla ruchu rowerowego, a pół dla pieszych, podobnie jak ma to miejsce na Helu - zauważa Nowak.

W najbliższym czasie burmistrz zamierza również podjąć rozmowę z kłobuckim nadleśnictwem w celu wytyczenia w lasach ścieżek rowerowych w kierunku Truskolasów i Grodziska. - Mamy piękne tereny i trasy. Trzeba tylko nadać im sformalizowany wyraz - przyznaje Nowak. - Chciałbym, aby w końcu oznakowano trasy, po których można jeździć.

Nie wiadomo jak podejdzie do tego nadleśnictwo, ponieważ w związku z ostatnią katastrofalną zimą, poniosło ogromne szkody w zadrzewieniu lasów. Burmistrz zachęca do wycieczki rowerem w kierunku Zakrzewa, w stronę Dębowej Góry, Truskolasów i Herbów, gdzie jest rezerwat Cisów.

Trasy rowerowe i piesze

Wycieczki piesze i rowerowe odbywają się po naszym powiecie na bazie istniejących już, wytyczonych i oznakowanych tras turystycznych. Są to : Szlak Kłobucki - koloru zielonego i Szlak Rezerwatów Przyrody - koloru niebieskiego. W ich obrębie wydzielone są atrakcyjne trasy piesze i rowerowe , obejmujące wspomniane wcześniej rezerwaty przyrody oraz miejsca pamięci narodowej.

Trasy rowerowe:

- Kłobuck- Mokra -Rezerwat Szachownica - Lipie - Danków - Górnik - Wilkowiecko -Kłobuck. Trasa liczy 55 km.

- Kłobuck - Urwisko - Krężoły - Rybno - Hutka - Truskolasy - Stawy nad Okszą - Kłobuck oraz miejsca pamięci narodowej. Trasa liczy 18 km.

Trasy piesze:

- Kłobuck - Mokra - Zawady (17,5 km).

- Kłobuck - Grodzisko - Rezerwat Zamczysko - Kalej (11 km).

- Krzepice - Modrzewiowa Góra - Zwierzyniec III - Panki (15 km).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto