Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W październiku w częstochowskiej Willi Generała odbędzie się Perfo art day

BR
Październik rozpocznie się w Willi Generała performatywnie, a to za sprawą Perfo art. day – Suplementowi do Festiwalu Działań Performatywnych OFFsceniczny.

Suplement będzie okazją do spotkania i rozmowy o sztuce performance, o kulturze, a może zwyczajnie o życiu i naszym postrzeganiu siebie samych w nim. Tym razem – trochę przypadkowo, a trochę specjalnie – będzie można zobaczyć performance z męskim punktem widzenia.

Swoje działania zaprezentują młodzi polscy artyści z Poznania i Łodzi, a także goście z USA i Ukrainy. Perfo art. day jako formuła szeroka i niczym nie ograniczona mieści w sobie również instalacje i muzykę. Reprezentantem tej drugiej dziedziny będzie Lugozi – solowy projekt Łukasz Dziedzica kuratora jednej z najlepszych galerii w Polsce Cieszyńskiej Galerii Szarej.

Podczas Perfo art. day swoje artystyczne działania zaprezentują:
Peter (Piotr) Grzybowski
– artysta multimedialny, performer i malarz. Dyplom na ASP w Krakowie, na wydziale malarstwa. Od 1980 roku zrealizował liczne akcje performance, wystawy indywidualne i zbiorowe, instalacje i prace multimedialne na pięciu kontynentach. Od 1985 roku mieszka w USA, pracuje obecnie w Nowym Jorku i w Krakowie. Były członek grup AWACS i Konger, stowarzyszeń PAAS, Fort Sztuki i IAPAO, Vice-prezes Fundacji Kesher w Krakowie, kurator spotkań performance pod tą samą nazwą w Krakowie i Nowym Jorku.

Obecnie tworzy multimedialne performance i instalacje, w których wykorzystuje komputer, cyfrowe video, dźwięk i światło. Swoje prace performance rozpatruje jako kompozycje multimedialne, w których łączy techniki należące do różnych dyscyplin sztuki. Tematyka performensów jest zazwyczaj oparta na elementach zaczerpniętych z otaczającej rzeczywistości: zjawiskach i wydarzeniach mających miejsce wokół, czasami politycznych lub społecznych, bieżących lub w kontekście historycznym.

Peter Grzybowski zaprezentuje w Częstochowie performance Evidence, będący po części odpowiedzią na pewne tendencje w historii sztuki, które starają się interpretować dokumentację performance jako proces twórczy i traktować ją jako niezależne dzieło sztuki samo w sobie.

Łukasz Trusewicz
– ur. 1984, Absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich działaniach wychodzi z doświadczenia praktyki rzeźbiarskiej. Istotna jest dla niego konstrukcja – główna bryła, która buduje oś kompozycji. Do tego niczym w rzeźbie dochodzą wartości dodane lub odjęte. W swoich działaniach często odnosi się do kwestii społecznych, jednak nie w bezpośredni sposób, z przymrużeniem oka. Eliminując zbędne znaczenia i przy użyciu prostych środków i gestów, stara się poruszać takie kwestie jak zapomnienie, wykluczenie, agresja i dominacja. Jest pomysłodawcą Galerii Raczej w Poznaniu zajmującej się prezentacją i promocją sztuki performance, którą prowadzi wraz z Agnieszką Szablikowską.

Paweł Korbus – urodzony 1983 roku performer, artysta wizualny, aktor, tancerz, scenograf, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie – dyplom „Performance Patriotyczny” obroniony w 2007 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby profesora Adama Myjaka. Zajmuje się video, rzeźbą, ceramiką, rysunkiem i performance. Scenograf i aktor Stowarzyszenia Teatralnego Chorea i neTTheatre, związany z Teatrem Maat Project, Teatrem Bocznym. Prowadzi intermedialną działalność artystyczną i edukacyjną.

Konrad Juściński – urodzony w 1977 w Gorzowie Wlkp. W latach 1997–2002 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, równolegle studia w Pracowni Rzeźby i Otoczenia pod kierunkiem prof. Jana Berdyszaka i prof. Marcina Berdyszaka. W 2002 roku dyplom z wzornictwa pod kierunkiem prof. Bogumiły Jung. W latach 2003–2005 był asystentem prof. Jana Berdyszaka w Pracowni Rzeźby i Otoczenia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od maja 2012 roku doktorant na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Volodymyr Topij – urodził się w 1979 r. w Sudowej Wyszni na Lwowszczyźnie, w 2003 r. skończył Lwowską Akademię Sztuk Pięknych, mieszka i pracuje w Sudowej Wyszni i we Lwowie. Uważa, że każdy na tej ziemi jest zerem. Jeżeli ktoś uważa, że jest kimś albo czymś, to jest jeszcze mniejszy od zera.

LUGOZI – to solowy projekt Łukasza Dziedzica, artysty zajmującego się audio i video, kuratora, współtwórcy Paracetamol vs KSZ. Łączy mroczne i elektroniczne brzmienia, wokal przetwarza i lupuje na żywo, wszystko to doprawia ciężką i niejednoznaczną sekcją rytmiczną. Nie stroni od dźwiękowego brudu, jednak również nie boi się krystalicznej czystości. Jego muzyka jest wypadkową rozmaitych stylistyk – od improwizowanej elektroniki przez hip-hopowe podkłady aż po synthpopowe melodie."

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto