Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W budżecie Częstochowy jest 300 tys. zł na ratowanie historii

Janusz Strzelczyk
Częstochowa rozdzieliła 220 z 300 tysięcy złotych, zapisanych w tegorocznym budżecie na wsparcie remontu zabytków, które mają prywatnych właścicieli.

- Sześć wniosków o dotację zostało pozytywnie rozpatrzonych - mówi Jarosław Marszałek, wiceprezydent Częstochowy. - Zostało jeszcze 80 tysięcy złotych do podziału. Składający wnioski piszą, jakie są koszty planowanego remontu i dotacja pokrywa część tych wydatków. Miasto nie ma jednak możliwości sprawdzenia, jakie były rzeczywiste wydatki. Aby to stało się możliwe, musielibyśmy zmienić uchwałę o dotacjach na remont zabytków.

Formalnie dotacja ma pokrywać połowę wydatków na prace przedstawione we wniosku o wsparcie.

Pieniądze przyznano w tym roku na: dalszy ciąg remontu elewacji kamienicy przy alei Najświętszej Maryi Panny 6 (25 tys. zł), odnowienie elewacji frontowych kamienicy u zbiegu alei Najświętszej Maryi Panny 27 i alei Wolności 2/4 (35 tys. zł), remont elewacji frontowej i bramy wjazdowej kamienicy przy alei Wolności 19 (40 tys. zł), odrestaurowanie elewacji frontowej kamienicy u zbiegu placu Daszyńskiego 3 i ul. Berka Joselewicza 1 (55 tys. zł), konserwację tynków zewnętrznych wraz z malowaniem elewacji kamienicy u zbiegu ul. 7 Kamienic 29 i św. Barbary 1, (45 tys. zł), zakup i instalację systemu zabezpieczającego przed wilgocią bazyliki archikatedralnej (20 tys. zł).

Cała kwota, 300 tysięcy złotych, jaka jest zapisana na dopłaty do remontu zabytków wystarczyłaby na renowację jednego całego obiektu średniej wielkości.- Zastanawiamy się, czy nie zmienić kryteriów przyznawania dotacji tylko na jeden projekt i pokrywać 50 proc. kosztów remontu - mówi Jarosław Marszałek. 300 tysięcy w branży budowlanej to kwota warta uwagi. - Za taką sumę można wybudować, w stanie surowym, trzy domy jednorodzinne o powierzchni 100 metrów kwadratowych każdy albo jeden wykończony - mówi Stefan Bryła z biura nieruchomości w Częstochowie.

Urzędnicy chcieliby, aby na odnowionych zabytkach, do których remontu dołożyło miasto, był ślad, że miało w tym udział. Na budynkach miałyby być umieszczane tabliczki, że zostały wyremontowane z pomocą miasta. Na wzór inwestycji zrealizowanych ze wsparciem unijnych dotacji. Wnioski o przyznanie dotacji na remont zabytków w danym roku są przyjmowane w Urzędzie Miasta do 15 grudnia roku poprzedzającego. Warunkiem otrzymania pomocy jest przedstawienie planu remontu, nadzór konserwatora zabytków podczas prac remontowych i przy ich odbiorze, zobowiązanie do udostępnienia obiektu turystom, a w kamienicach także lokali użytkowych. Pieniądze z dotacji na renowację zabytków w prywatnych rękach idą przede wszystkim na odnowienie elewacji frontowych.

Efekty są widoczne. Przy reprezentacyjnej ulicy Częstochowy, alei Najświętszej Maryi Panny, która przechodzi generalny remont i zmienia wygląd, wpływa to na ogólną poprawę estetyki. Za odnową elewacji często idzie też remont lokali w kamienicy.


*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W budżecie Częstochowy jest 300 tys. zł na ratowanie historii - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto