Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr w Częstochowie będzie nowoczesny [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Teatr w Częstochowie będzie nowoczesny. Osiemdziesiąt  miejsc więcej na  widowni dużej scenie, cztery windy, kolorowa iluminacja elewacji - to jedne z nowości  w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Nowości, które się  pojawią za lat kilka. Inwestycja rozpocznie się nie wcześniej niż w 2016 roku,  i będzie kosztowała co najmneij 40 mln zł.

Teatr w Częstochowie będzie nowoczesny. Władzom miasta zależy, aby ostateczny projekt był dopracowany w każdym względzie. 
- Chcielibyśmy, aby proces inwestowania w mieście, a już na pewno w te inwestycje, które są powszechnego użytku, gdzie każdy powinien odbierać to jako swoje miejsce, były projektowane w ten sposób, żeby odpowiadały na nasze zapotrzebowania - mówi Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta Częstochowy. - Projekty na inwestycje z unijnym dofinansowaniem zawsze robione są pod presją czasu, na kolanie. Wydaje nam się,  że jest niepowtarzalna okazja, żeby zmienić tę tendencję. Bo tego typu dyskusje możemy rozpocząć na etapie budowania koncepcji.W tym czasie powinni się wypowiadać fachowcy i przyszli użytkownicy.
Teatr  nowoczesny 
Głównym celem przebudowy i remontu budynku teatru jest stworzenie obiektu kultury dostosowanego do potrzeb i oczekiwań zarówno twórców kultury jak i odbiorców.
 Trzeba poprawić warunki funkcjonowania obiektu, dostosowując go m.in. do aktualnych przepisów prawa budowlanego, obowiązujących standardów bezpieczeństwa,  przy jednoczesnym zachowaniu jego charakteru zabytkowego.
Projekt przygotowała pracownia architektoniczna PAS PROJEKT ARCHI STUDIO z Nadarzyna. 
Ostatni remont teatr przechodził w latach 1979-1984. Częstochowska scena nie jest przystosowana dla niepełnosprawnych. Teraz ma mieć cztery windy, w tym towarową,toalety dla niepełnosprawnych.  Unocześniony zostanie system oświetlania i nagłośnienia sceny. Teraz elektroakustyk na dużej scenie  źle widzi i słyszy co się dzieje na scenie.
Kawiarnia, restauracja 
  Wg projektu szatnia znajdowałaby się piwinicach  , pozostawiając miejsce przy sali kameralnej na typowe foyer, w budynku znalazłaby się też dwupoziomowa kawiarnia  i restauracja, z niezależnym wejściem od ul. Kilińskiego. W zależności od wariantów duża scena mogłaby pomieścić 465 lub 445 widzów.
11 listopada 1928 r.u zbiegu ulic Jasnogórskiej i  Kilińskiego wmurowano i poświęcono  kamienia węgielny pod budowę gmachu częstochowskiego teatru według projektu J. Krupy i Ł. Łapińskiego. Budynek o monumentalnej architekturze z dwiema salami na 750 i 250 miejsc został uroczyście otwarty 15 lutergo .1930 roku. W "Pałacu Muz" - bo tak nazywano salę kameralną wystąpił chór "Lutnia".  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto