Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia Zabrze. Tunele są już udrożnione [ZDJĘCIA, FILM]

Bartosz Pudełko
Sztolnia Zabrze: udrożnienie tuneli
Sztolnia Zabrze: udrożnienie tuneli arc. Muzeum Górnictwa Węglowego
Sztolnia Zabrze: milowy krok podczas rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. W miniony piątek udało się udrożnić główny szlak sztolni na całej jej długości. Od teraz jest już możliwe swobodne przejście tunelami od kopalni Luiza do centrum miasta.

Od dokładnie dwóch lat trwało udrożnianie szlaku Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Z tuneli prowadzących od kopalni Luiza do wyjścia na powierzchnię przy ul. Miarki trzeba było, często ręcznie, wynieść zalegający muł. Warstwa osadu sięgała nieraz powyżej 2 metrów, a oczyszczany odcinek ma ok. 2160 metrów. W sumie z tuneli sztolni wyniesiono 7400 ton mułu.

Sztolnia Zabrze. Tunele są już udrożnione

W piątek pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego i firmy wykonującej na zlecenie prace udrożnieniowe postawili milowy krok podczas rewitalizacji. Pracujące z dwóch stron osoby spotkały się na 1335 metrze szlaku, czyli gdzieś pod skrzyżowaniem Wolności i Pawliczka. Główny szlak jest już tym samym udrożniony i można przejść nim od Luizy do centrum.

Ostatnie ruchy łopatą wykonał Michał Maksalon, pracownik Muzeum Górnictwa Węglowego i jeden z eksploratorów Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz Andrzej Kluba, górnik przodowy z konsorcjum firmowego Karbon sp. z o.o. i KPRGiBSz S.A., podmiotu odpowiedzialnego za udrożnienie tego odcinka Sztolni.

Nie oznacza to oczywiście, że zakończyły się prace podziemne. Udrożniony jest główny szlak, ale wciąż trzeba usunąć osad z dwóch fragmentów (w niektórych momentach trasa sztolni biegnie dwoma nitkami). Ponadto wkrótce rozpoczną się prace związane z zabezpieczeniem i przystosowaniem do ruchu turystycznego tuneli.

Pod koniec marca MGW planuje również podpisać umowę z firmą, która zabezpieczy chodnik w pokładzie 510 wykuty w węglu. Będzie to odnoga głównej trasy prowadząca do szybu Wyzwolenie.

Prace trwają również na powierzchni: w rejonie skansenu Królowa Luiza oraz wokół szybu Wyzwolenie. Będą się tu znajdować naziemne atrakcje sztolni, jak np. edukacyjno-rozrywkowy Park 12C wokół szybu.

Trasa rozpocznie się w skansenie od zjazdu szybem Carnall 36 metrów pod ziemię. Stamtąd wsiądziemy w łodzie i po ok. 500 metrach dotrzemy do podziemnego portu. Za portem można będzie odbić do chodnika wykutego w węglu. Główna trasa poprowadzi jednak dalej do centrum. Pokonamy ją pieszo i kolejką. Zobaczcie to wszystko na mapie:

SZTOLNIA ZABRZE - MAPA GŁÓWNEJ KLUCZOWEJ SZTOLNI DZIEDZICZNEJ

Sztolnia powinna być oddana do ruchu turystycznego w 2015 roku. Wcześniej zapowiadano szybsze ukończenie rewitalizacji, ale na przeszkodzie stanął wypadek z kwietnia ubiegłego roku, kiedy to kilkunastu pracowników podtruło się tlenkiem węgla i prace całkowicie wstrzymano na czas śledztwa Wyższego Urzędu Górniczego, a także problemy z wyłonieniem w przetargach wykonawców poszczególnych zadań.

ZOBACZ WIĘCEJ: SZTOLNIA ZABRZE: ZDJĘCIA Z PODZIEMI, ARHIWALNE RYSUNKI, RAPORT Z PRAC, ZNALEZISKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto