Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Orlich Gniazd

(mim)
Okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej należy do najatrakcyjniejszych terenów turystycznych w Polsce. Przyciągają fanów wspinaczki skałkowej, speleologów, piechurów, miłośników historii i obiektów obronnych.

Okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej należy do najatrakcyjniejszych terenów turystycznych w Polsce. Przyciągają fanów wspinaczki skałkowej, speleologów, piechurów, miłośników historii i obiektów obronnych. Są to też wymarzone tereny do uprawiania turystyki rowerowej. Dla tych ostatnich przygotowano i wytyczono Jurajski Rowerowy Szlak "Orlich Gniazd" o długości 190 kilometrów. Jest on oznakowany kolorem czerwonym i łączy Kraków z Częstochową. Wiedzie wzdłuż zamków i strażnic, które zbudowane zostały w XIV wieku, w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Na szlaku "Orlich Gniazd" spotkamy m.in. ruiny zamków w Rabsztynie, Smoleniu, Ogrodzieńcu, Morsku, Bobolicach, Mirowie i Olsztynie.

Podróż rozpoczynamy w Krakowie. To jedno z najpiękniejszych miast Europy. Obowiązkowo powinniśmy zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, kościół Mariacki i Sukiennice na rynku, Barbakan, Stare Miasto.

Opuszczamy Kraków. Zmierzamy do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie możemy podziwiać unikatowe formacje skalne oraz zamek w Pieskowej Skale i jaskinię Łokietka. Po pokonaniu kilkunastu kolejnych kilometrów natkniemy się na ruiny twierdz w Rabsztynie i Bydlinie.

Podążając dalej trafiamy do Ogrodzieńca słynącego z potężnych ruin zamku w niedalekim Podzamczu. Zamek wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Za sprawą Seweryna Bonera przekształcono go w XVI wieku we wspaniałą renesansową rezydencję nazywaną "drugim Wawelem". Podczas "Potopu" obiekt spalono i już nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności. Obecnie są to jedne z największych ruin tego typu w Europie.

Kolejne warownie jakie spotkamy na naszej trasie to: Morsko, Mirów i Olsztyn. Ta ostatnia uznawana jest za najpiękniejszą na trasie. Do dnia dzisiejszego najlepiej zachował się tzw. zamek górny z wieżą i fragmentami budynków mieszkalnych, a także stojąca nieopodal baszta sołtysia. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok.

Naszą wycieczkę kończymy w Częstochowie, miasto słynne dzięki klasztorowi na Jasnej Górze i Henrykowi Sienkiewiczowi. Oprócz klasztoru warto zwiedzić zabytkowe kościoły, ratusz i zabudowę Starego Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto