Pierwszych dwudziestu dwóch skazanych z regionu częstochowskiego zamiast siedzieć w celi odbywa karę w domu. Drobni przestępcy zostali wyposażeni w elektroniczne bransoletki. ZOBACZ, jak działa system dozoru elektronicznego.

Dzięki temu mogą odbywać karę więzienia, siedząc w kapciach w wygodnym fotelu i oglądając telewizor, odprowadzając syna do przedszkola albo normalnie pracując.

- 16 zaobrączkowanych skazanych to mieszkańcy powiatu częstochowskiego, czterech kłobuckiego, a po jednym z myszkowskiego i zawierciańskiego - mówi sędzia Bogusław Zając, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Uspokajamy, nikt nie musi się obawiać, że będzie mieszkać w sąsiedztwie groźnego przestępcy. Osoby objęte nowym systemem dozoru elektronicznego to skazani m.in. za kradzieże i jazdę po pijanemu, którym sądy wymierzyły karę do roku więzienia.

Zdaniem rządu, specjalistów od resocjalizacji i dyrektorów zakładów karnych, to rozwiązanie ma same zalety. Jest tańsze, a skazani mają większe szanse na skuteczną resocjalizację.

- Dozór elektroniczny kosztuje mniej. W przypadku przeludnienia więzień jest to dobre rozwiązanie - mówi mjr Urszula Wojciechowska-Budzikur, zastępca dyrektora częstochowskiego aresztu.

- Cały świat zmierza do rezygnacji z izolacji. Kara musi być, ale nie może być związana z dolegliwością izolacji, bo to negatywnie wpływa na człowieka - twierdzi Anna Kościańska, wykładowca metodyki pracy resocjalizacyjnej na AJD.

Obecnie w Polsce karę w ten sposób odbywa już trzy tysiące osób. Do końca roku takich skazanych ma być 7,5 tysiąca.

Tak działa system dozoru elektronicznego
Głównym zadaniem tych urządzeń jest sprawowanie bezpośredniej kontroli nad realizacją warunków kary określonych w postanowieniu sądu penitencjarnego. Warunki te są określone w postaci harmonogramu zapisanego w tych urządzeniach, które na bieżąco kontrolują zgodność zachowania skazanego z postanowieniem sądu. Jeśli nie przestrzega on ustalonego harmonogramu dnia, automatycznie generowany jest sygnał do operatora z centrali monitorowania, który kontaktuje się ze skazanym i wyjaśnia sytuację. W razie potrzeby do skazanego wysyłany jest patrol interwencyjny. Ten regularnie przeprowadza także niezapowiedziane kontrole.


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mówisz i masz (gość)

Dostałem 90 dni do odsiadki za niezapłaconą grzywnę o której zapomniałem prowadze firmę w irl 46 dni na zamku nie wiem dlaczego, i 44 na łańcuchu, pracuje w domu, trzy godziny dziennie codziennie mogę z synem spacerować a poza tym nic więcej, dla kogoś kto mieszka i pracuje w polsce z rodziną jest to dobry sposób. Na decyzje czekałem ponad 40 dni, tragedia, opieszałość sądów nie zna granic.....Jeba c ZK golenów

Bransoleta (gość)

Witam . Ja też odbywam kare w sde . I kończe 28. Maja. Chodze do terapeuty i mam 3godziny wolnego codziennie w dni robocze. A tak ogólnie nie ma wogóle problemu . Lepiej siedzieć w domu niż w pierdlu ! Pozdrawiam .

michał (gość)

hej. mam pytanie. Mój znajomy ma możliwość starania się o taką opaskę, jest problem w postaci braku licznika na prąd w mieszkaniu. słyszałem że nie musi ich byc bo ta puszka jest na baterie. czy to prawda??

migi (gość) (krka)

ściągnięcie tego z nogi spowoduje że wrucisz do zakładu karnego i dalszy wyrok odsiedzisz tam lepiej odsiedzieć swoje w domu niż za kratami

migi (gość)

ja mam właśnie 2 tydzień branzolete będąc na wolności czeka się do 40dni roboczych nie licząc świąt i weekendów a jeżeli jesteś w z.k to musiał byś przesiedzieć połowe kary wiem to z własnego doświadczenia

Dominik KRK (gość)

a ja właśnie jestem w domu pod takim dozorem i na odpowiedź od wysłania wniosku do sądu czekałem miesiąc

Jaro (gość)

witam możecie napisać ile czasu potrzeduje sąd na podjęcie decyzji to znaczy od złożenia wniosku do jakiejś odpowiedzi ?

mario (gość)

ja nie dawno sie stararałem wyskoczyc po połowie tej opaski mam rok z tym łazic i na wokandzie prokurator nie nie zgodził i był szyderczo usmiechniety co to za kara zebym spróbował za 3 miechy a ja do niego ze juz se przesiedze całosc i hu.... j z nimi

piotrek (gość)

mi też niedawno założyli sde i sad zgodził sie bezproblemowo nato zebym podjol prace mam czas wolny od 5.30 rano do 16.30 i moge zarabiacna siebie a oszukać sie raczej tego nieda

krka (gość)

Witam! Odbywam karę w sde, wiadomo lepiej w domu niż zk ze względu na samą higienę, czy żarcie !(j.e.b.a.ć kadzienne) 31maja mi deinstaluja tego "sikora", ciekawi mnie tylko czy są patenty jakieś by ten sygnał gps oszukać!Polak potrafi

krzysiek (gość)

odbywam taką kare i dziwi mnie poniższy komentaż bo z chęcią podejme każda prace bo przebywam w domu ale co z tego jak nawet niemżesz zarobic na swoje utrzymanie

kaja (gość)

tylko nikt nie powiedział że oni nie chcą pracować ,to zależy od sądu czy zezwoli na prace ,dla kogoś kto ma dozór elektroniczny to nawet lepiej gdyby miał pracę bo nie musi siedziec24h w domu.