Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

System dozoru elektronicznego? Czy to faktycznie działa?

Beata Marciniak
6. Jeśli skazany nie przebywa w określonym czasie w ściśle określonym miejscu, nie stosuje się do harmonogramu albo manipuluje przy urządzeniu, może trafić za kraty. Decyzję taką podejmuje sąd penitencjarny.
6. Jeśli skazany nie przebywa w określonym czasie w ściśle określonym miejscu, nie stosuje się do harmonogramu albo manipuluje przy urządzeniu, może trafić za kraty. Decyzję taką podejmuje sąd penitencjarny. ARC Dziennik Zachodni
Pierwszych dwudziestu dwóch skazanych z regionu częstochowskiego zamiast siedzieć w celi odbywa karę w domu. Drobni przestępcy zostali wyposażeni w elektroniczne bransoletki. ZOBACZ, jak działa system dozoru elektronicznego.

Dzięki temu mogą odbywać karę więzienia, siedząc w kapciach w wygodnym fotelu i oglądając telewizor, odprowadzając syna do przedszkola albo normalnie pracując.

- 16 zaobrączkowanych skazanych to mieszkańcy powiatu częstochowskiego, czterech kłobuckiego, a po jednym z myszkowskiego i zawierciańskiego - mówi sędzia Bogusław Zając, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Uspokajamy, nikt nie musi się obawiać, że będzie mieszkać w sąsiedztwie groźnego przestępcy. Osoby objęte nowym systemem dozoru elektronicznego to skazani m.in. za kradzieże i jazdę po pijanemu, którym sądy wymierzyły karę do roku więzienia.

Zdaniem rządu, specjalistów od resocjalizacji i dyrektorów zakładów karnych, to rozwiązanie ma same zalety. Jest tańsze, a skazani mają większe szanse na skuteczną resocjalizację.

- Dozór elektroniczny kosztuje mniej. W przypadku przeludnienia więzień jest to dobre rozwiązanie - mówi mjr Urszula Wojciechowska-Budzikur, zastępca dyrektora częstochowskiego aresztu.

- Cały świat zmierza do rezygnacji z izolacji. Kara musi być, ale nie może być związana z dolegliwością izolacji, bo to negatywnie wpływa na człowieka - twierdzi Anna Kościańska, wykładowca metodyki pracy resocjalizacyjnej na AJD.

Obecnie w Polsce karę w ten sposób odbywa już trzy tysiące osób. Do końca roku takich skazanych ma być 7,5 tysiąca.

Tak działa system dozoru elektronicznego
Głównym zadaniem tych urządzeń jest sprawowanie bezpośredniej kontroli nad realizacją warunków kary określonych w postanowieniu sądu penitencjarnego. Warunki te są określone w postaci harmonogramu zapisanego w tych urządzeniach, które na bieżąco kontrolują zgodność zachowania skazanego z postanowieniem sądu. Jeśli nie przestrzega on ustalonego harmonogramu dnia, automatycznie generowany jest sygnał do operatora z centrali monitorowania, który kontaktuje się ze skazanym i wyjaśnia sytuację. W razie potrzeby do skazanego wysyłany jest patrol interwencyjny. Ten regularnie przeprowadza także niezapowiedziane kontrole.


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto