Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syderyty nagrody gminy Poczesna rozdane ZDJĘCIA

js, ug poczesna
SYDERYTY – to nazwa statuetek, którymi obdarowane zostały osoby najbardziej zasłużone dla gminy Poczesna. Powędrowały do rąk ludzi, którzy nie szczędząc swojego czasu, energii, zapału pracują na rzecz rozwoju i promocji Gminy Poczesna. Statuetki przyznawane są w czterech kategoriach:1. oświata, kultura, sztuka, 2. sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska, 3. przedsiębiorczość, 4. inne szczególne zasługi na rzecz gminy Poczesna.

LAUREACI SDERYTÓW 2016.

KATEGORIA - oświata, kultura, sztuka – MIROSŁAWA TRUCHTA-NOWICKA

Z Gminą Poczesna związana od 2000 r.. Absolwentka Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Po ukończeniu studiów współpracowała z wydawnictwem Edycja Św. Pawła, malowała i projektowała. W latach 1994 – 96 pracowała w Teatrze Lalki i Aktora PINOKIO w Łodzi, i tutaj wkroczyła w magiczny świat lalki. W 2007 r. w Bibliotece odbywa się pierwsza indywidualna wystawa prac – MOLIKI KSIĄŻKOWE. Papierowe lalki są przez kilka lat ozdobą kościoła w Nieradzie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Prace Mirosławy-Truchty-Nowickiej są ozdoba wielu wystaw, m.in. w 2008 roku w Galerii 33 w Łodzi artystka prezentuje swoje prace na wystawie NATURALNIE NATURA. Również w tym roku rozpoczyna się jej przygoda z lalką japońską. Artystka bierze udział w wystawach: JAPONIA W ZBLIŻENIACH i JAPOŃSKIE INSPIRACJE w Łodzi, Prace inspirowane kulturą Japonii podziwiają również mieszkańcy Sopotu, Nieznanic, Warszawy, Radomia i Piotrkowa Trybunalskiego. Rok 2011 to udział w III Międzynarodowym Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych CARNAVALIA w Muzeum Fabryki – Manufaktura w Łodzi. Z kolei Muzeum Częstochowskie prezentuje nawiązującą do życia i twórczości Czesława Miłosza wystawę PRZYDROŻNE PRZENOŚNIE – OD SŁOWA NA PAPIERZE DO PRZENOŚNI Z PAPIERU. Szczególne znaczenie dla pani Mirosławy ma rok 2015, kiedy to staje się finalistką ogólnopolskiego, interdyscyplinarnego konkursu artystycznego organizowanego przez Art Imperium MUZA 2015 – Magdalena Abakanowicz. Miniony rok także obfitował w ważne wydarzenia artystyczne m.in. udział w Wystawie Lalek Artystycznych podczas Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy oraz w wystawie towarzyszącej XXVII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Mirosława Truchta – Nowicka jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia artystów papierników IAPMA. Prace członków stowarzyszenia „wędrują” po kontynentach w formie ekspozycji na określony temat.

KATEGORIA - sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska – Klub Sportowy „Olimpia”

W roku 1967 z inicjatywy młodych zapaleńców w osobach: Mirosław Caban, Wiktor Sochański, Roman Marszałek, Jan Mendel powstał podwórkowy zespół sportowy, który został zarejestrowany 26 stycznia 1967 jako Zespół Sportowy Olimpia. Pierwszym prezesem został Wiktor Sochański. Pierwszy mecz rozegrano 27 sierpnia 1967 w Kościelcu z tamtejszym Lotnikiem . Debiut Olimpii w rozgrywkach ligowych był bardzo udany, bo zakończył się zwycięstwem 2:1. W sezonie 1976/1977, pomimo utrudnień wynikających z trwającej budowy, klub wywalczył historyczny awans do klasy wojewódzkiej. Trenerem drużyny był Leszek Dobosz, natomiast prezesem klubu Mieczysław Strugacz.

Od sezonu 1990/1991 przez koleje cztery lata zespół Olimpii występował w klasie Okręgowej. Od roku 1995 przez kolejne dwadzieścia sezonów grał na boiskach klasy ,,A", zaliczając mały epizod przez dwadzieścia cztery miesiące w klasie ,,B'' . W tym samym roku prezesem klubu został Krzysztof Ujma – przyszły Wójt Gminy – który stał się rzecznikiem poprawy jakości działania m. in. poprzez przeprowadzenie remontu boiska KS OLIMPIA.

Dalsze lata pracy to walka o awans. Niewątpliwie do efektywnej pracy i podniesienia jakości treningów okazała się możliwość prowadzenia zajęć na boiskach kompleksu ORLIK, który został otwarty w 2010 r. Sezon 2014/2015 stał się przełomowym sezonem - po wielu latach udało się ponownie zakwalifikować pierwszej drużynie do Ligi Okręgowej. Szczególne znaczenie dla Klubu ma organizacja turniejów charytatywnych. Pierwszy z nich odbył się w 2015 r. W tym roku minęło 50 lat, od kiedy grupa przyjaciół i pasjonatów założyła drużynę. A drużyna ta stała się zaczątkiem realizacji sportowych idei, które przetrwały do dziś.

KATEGORIA - przedsiębiorczość – MAKSYMILIAN WAWRZYŃCZAK

Od urodzenia mieszkaniec Brzezin Koloni. W końcu lat 70 – tych jego ojciec – Jan – założył firmę, która najpierw zajmowała się produkcją jaj a potem kurcząt. Pan Maksymilian ukończył Technikum Gastronomiczne, w którym poznał swoją żonę Ewę, częstochowiankę. Finałem szkolnej miłości był ślub w 1988 r. Z początkiem lat 90 – tych pan Wawrzyńczak przejął działalność od ojca. Tak rozpoczął się okres funkcjonowania firmy Max Drób. Oprócz istniejącej fermy w Brzezinach – Koloni powstała druga, w Młynku.

Max Drób to miejsce pracy 15 osób, a w okresie nasilenia prac (sprzedaży) liczba zatrudnionych dochodzi do 30.Za swoją działalność pan Maksymilian otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in. nagrodę Starosty Częstochowskiego za szczególne osiągnięcia w produkcji rolnej (wrzesień 2013) czy tytuł Przodujący Producent Rolny przyznany podczas XV Dożynek Powiatu Częstochowskiego w 2014 r. Państwo Wawrzyńczakowie mają dorosłą córkę, Lindę, współwłaścicielkę firmy, która jest absolwentką szkoły teatralnej i logopedii a obecnie studiuje w Warszawie reżyserię. Syn – Antoni – uczeń pierwszej klasy gimnazjum ma rozległe zainteresowania. Jednym z nich jest pasja odziedziczona po dziadku i ojcu – sam stworzył zagrodę z nioskami i samodzielnie sprawuje nad nimi opiekę. Pan Wawrzyńczak chętnie dzieli się tym, co ma. Pomaga finansowo Szkole Podstawowej w Nieradzie, Zespołowi Szkół w Brzezinach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieradzie i Brzezinach Wielkich. Bierze udział w akcjach charytatywnych organizowanych m.in. w Brzezinach Nowych na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach. Ma plany dotyczące firmy, których póki co – nie chce zdradzać. A największe marzenie? – szczęście dzieci.

KATEGORIA - inne szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna

MARIA ADAMUS – urodziła się i wychowała we Wrzosowej w rodzinie o tradycjach górniczych. Absolwentka częstochowskiej szkoły włókienniczej. W 1962 roku wyszła za mąż za mieszkańca Błeszna, pracownika Kopalni Rud Żelaza OSINY, Jana Adamusa. Sześć lat później państwo Adamusowie wprowadzili się do nowo wybudowanego domu, w którym mieszkają do dziś. Mają jedną córkę i troje wnucząt. Początek aktywności społecznej pani Marii datuje się na rok 1977, kiedy po namowie swej mamy Weroniki Kisiel wstąpiła do Koła Gospodyń Wiejskich. 10 stycznia 1987 roku pana Maria została wybrana na funkcję przewodniczącej KGW Wrzosowa. Nowa szefowa, pełna zapału i pomysłów, przeszła pierwszy sprawdzian organizacyjny, przygotowując jubileusz 40 – lecia Koła. Z inicjatywy pani Marii zostały zorganizowane wycieczki m.in do Instytutu Warzyw, Drzew i Kwiatów w Skierniewicach czy do Warszawy. Koło wzięło udział w I Powiatowym Przeglądzie Piosenki Ludowej KGW w Olsztynie. W 1994 roku pani Adamus kandydowała z okręgu Wrzosowa do Rady Gminy Poczesna. Wraz z nią do Rady Gminy wszedł nieżyjący już Ireneusz Cuglewski. Wspólnie reprezentowali interesy sołectwa przez trzy kadencje do 2006r. Zainicjowali m.in. uruchomienie ośrodka zdrowia w tzw. agronomówce, dofinansowanie modernizacji sali gimnastycznej, wyczyszczenie stawów w Lasku Wrzosowskim, budowę chodników przy ul. Strażackiej i Szkolnej, skanalizowanie części ulic Polnej i Długiej z przyłączem do oczyszvalni ścieków w Hucie Starej B. 19 kwietnia 2013 r. pani Adamus złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej. W dalszym ciągu jest aktywną członkinią Koła o wrażliwym sercu, otwartym umyśle, ciekawych pomysłach i z rękami gotowymi do pracy.

REGINA KRZYCZMONIK - urodzona pocześnianka. Rodzina wyjechała do Zabrza w poszukiwaniu lepszego życia. Na Łąkową wrócili w 1953 r. Panna Regina ukończyła szkołę rolniczą w Złotym Potoku i w 1962 r. wyszła za mąż za Edwarda Krzyczmonika. Państwo młodzi rozpoczęli wspólne życie wyjazdem do Głogowa, na Dolny Śląsk. Pan Edward podjął pracę w Kopalni Miedzi w Lubinie, a pani Regina została zatrudniona na stanowisko księgowej – kasjera w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. W 1998 r. nastąpił definitywny powrót na ojcowiznę. Z początkiem lat 90-tych, przyjęła od znajomej zaproszenie na zebranie Koła Emerytów i Rencistów w Poczesnej 28 marca 1992r. i wyszła z niego jako … przewodnicząca. Koła pod kierunkiem pani Reginy to przez to przede wszystkim intensywny wzrost liczby członków – z 23 osób do prawie 150. Nowa przewodnicząca znalazła niezwykle skuteczny sposób na aktywizację seniorów – rozwój zainteresowań turystyczno – krajoznawczych. Już w 1992r.członkowie koła zwiedzili Góry Świętokrzyskie, Kraków, Wrocław, Wisłę i Koniaków. W 1994 r. grupa śpiewających seniorów pod kierunkiem instruktora Gminnego Ośrodka Kultury Grzegorza Leonarcika przygotowała swój pierwszy repertuar. Powstaje w ten sposób zespół śpiewaczy KWIATY JESIENI, którego występy stają się ozdobą uroczystości, festynów, spotkań lokalnych, gminnych, powiatowych a nawet wojewódzkich. Zespół otrzymuje liczne wyróżnienia i nagrody m.in. w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej czy w Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Jednym z filarów śpiewającej grupy jest pani Regina.

W 1999r. pani Regina otrzymuje z rąk Witolda Famulskiego - prezesa zarządu częstochowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Honorową Złotą Odznakę za szczególne zasługi dla Związku. 20 listopada 2008r. odbyła się uroczystość 30 – lecia Koła, a pięć lat później Koło świętowało 35 urodziny. Pani Regina, podsumowując działalność, przekłada zrealizowane zadania na liczby: 253 spotkania, 93 wycieczki, 37 wyjazdów letnich i zimowych, 81 zabaw tanecznych, 32 pikniki, 175 imprez świątecznych i okolicznościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto