Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa na Śląsku! Kolejne 3 zgony. W sumie 88 przypadków zachorowań na AH1N1.

zal / M. Polok-Kin / A.Pustułka/ I. Makarska
Przypadki zachorowań na świńską grypę wykryto wcześniej w Krakowie, Olsztynie i Wrocławiu. To było nieuniknione. Świńska grypa w dotarła również do woj. śląskiego!

Świńska grypa w woj. śląskim! Są pierwsze przypadki zachorowań. Jakie są jej objawy?

AKTUALIZACJA
25 lutego

Od 03.02.2016 r. do 24.02.2016 r. na terenie województwa śląskiego odnotowano 88 przypadków zachorowań na grypę wywołaną wirusem A/H1N1. Niestety sześć osób zmarło. Chorzy leczeni są m.in. w szpitalach w Gliwicach, Mysłowicach, Częstochowie, Katowicach i Piekarach Śląskich.

AKTUALIZACJA
22 lutego

Kolejne trzy osoby w miniony weekend w woj. śląskim zmarły na świńską grypę: w Gliwicach, Katowicach i Piekarach Śląskich.

Lekarze zapewniają, że jednym ze sposobów uchronienia się przed groźnymi powikłaniami po zarażeniu wirusem AH1N1 jest szczepionka na grypę. – Szczepiąc się możemy zachorować, ale przebieg choroby będzie łagodniejszy - mówi dr Piecha.

– Ważne, by w okresie zwiększonej zachorowalności na świńską grypę unikać miejsc, gdzie są tłumy. Dotyczy to zwłaszcza osób nieodpornych – dodaje.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach od początku roku do wczoraj wirusem AH1N1 w woj. śląskim zostało zarażonych 81 osób, zmarło w sumie 6.

AKTUALIZACJA
11 lutego

Liczba zarażonych wirusem AH1N1 rośnie. Świńska grypa nie odpuszcza. W woj. śląskim odnotowano już 31 zachorowań, w tym dwa zgony. To stan na dziś.

Chorych na świńską grypę w woj. śląskim przybywa. I nic nie wskazuje na to, że to się zmieni. Epidemiolodzy ostrzegają, że szczyt zachorowań na grypę dopiero nadejdzie.

Jak informuje nas Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, od początku lutego do czwartku 11 lutego odnotowano 25 Zachorowań wywołanych wirusem AH1N1, czyli na tzw. świńską grypę.

Dwóch chorych onkologicznie, będący w grupie podwyższonego ryzyka, z powodu wirusa zmarło w Gliwicach.

AKTUALIZACJA
8 lutego

W dniach od 3 do 7 lutego na terenie województwa śląskiego odnotowano 20 przypadków zachorowań na grypę wywołaną wirusem AH1N1. Pierwsze przypadki były w Gliwicach i Jaworznie, do tych miast dołączyły teraz Katowice i Bielsko-Biała.

KOMU ZAGRAŻA GRYPA?

AKTUALIZACJA
5 lutego

Dwie osoby zmarły w jednym z gliwickich szpitali w związku z zachorowaniem na świńską grypę AH1N1. Chorzy przeszli niedawno przeszczep szpiku.
Zmarli to pacjenci przebywający na oddziale transplantacji szpiku. Chorzy onkologiczni, pozbawieni odporności, dla których ten wirus, AH1N1, okazał się śmiertelnie niebezpieczny.

Jak się dowiedzieliśmy - wstrzymano przyjęcia na ten oddział i wdrożono procedury chroniące innych chorych, powołano także wewnętrzny zespół, co jest standardową procedurą w tego typu przypadkach.

Jest zakaz odwiedzin nie tylko na tym, ale na wszystkich oddziałach w tym gliwickim szpitalu.

Od 1 stycznia w woj. śląskim zanotowano 12 przypadków świńskiej grypy. Dwie osoby zmarły.

Prawie 7000 tysięcy zachorowań na grypę odnotowano w województwie śląskim w ostatnim tygodniu stycznia. Zachorowań wywołanych wirusem AH1N1, czyli na tzw. świńską grypę do piątku (5 lutego) odnotowano zdecydowanie mniej, bo 12, w tym niestety dwóch chorych zmarło.

AKTUALIZACJA
4 lutego

W środę 3 lutego na terenie województwa śląskiego odnotowano 3 przypadki zachorowań na tzw. „świńską grypę” wywołaną wirusem AH1N1 - dwa przypadki w Gliwicach - u osób w wieku 71 i 56 lat, oraz jeden w Jaworznie - u 5-cio letniego dziecka.

Dr Wiesław Więckowski, ordynator pediatrii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie:
Przebadaliśmy kilkanaście dzieci i u jednego wykryliśmy grypę AH1N1. Dziecko jest u nas w szpitalu. Świńska grypa ma te same objawy co zwykła. I tak samo się leczy. Normalnie nie wymaga hospitalizacji. Problem zaczyna się, gdy dojdzie do powikłań.

Wcześniej pisaliśmy:

Świńska grypa w Polsce! Jakie są jej objawy?

Świńska grypa ponownie dotarła do Polski. Przypadki zakażenia wirusem szczepu AH1N1 odnotowano do tej pory w Olsztynie i Krakowie. Tymczasem u naszych sąsiadów wirus zbiera już śmiertelne żniwo.

Nie żyje pacjent szpitala uniwersyteckiego w Krakowie, u którego wykryto wirus AH1N1, zwany potocznie „świńską grypą”. Kolejnych dziesięć osób, u których go stwierdzono, przebywa w izolatkach. Liczba zakażonych może jednak wzrosnąć, bo cały czas zgłaszają się kolejni pacjenci z prośbą o przebadanie. Lekarze uspokajają, że sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do paniki

Źródło: TVN24, X-News

Tymczasem 400 km od woj. śląskiego, na Ukrainie wirus zbiera śmiertelne żniwo. Z powodu zachorowania zmarło już 155 osób, a tamtejsze ministerstwo zdrowia ogłosiło epidemię. Masowe zachorowania występują również w Obwodzie Kaliningradzkim.

Jak nas poinformowała Beata Kępa, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, nie zgłoszono dotąd żadnego przypadku podejrzenia wirusa AH1N1- potocznie zwanego "świńską grypą".

Liczba zachorowań na grypę w regionie nie tylko nie wzrosła lawinowo, ale nie dotarła jeszcze nawet "zwykłego", corocznego szczytu. W tym tygodniu odnotowano niespełna 5900 przypadków grypy w województwie, w zeszłym tygodniu było ich więcej. W szczycie grypowym, to zwykle w lutym i na przełomie marca - jest to nawet 13 do 23 tysięcy tygodniowo!

Najskuteczniejsza profilaktyka? Szczepionka.

- W szczepionce zalecanej na obecny sezon epidemiczny jest komponenta wirusa AH1N1 i to najlepsza profilaktyka grypy, także tej, której tak się boimy - podkreśla kierownik Oddziału Epidemiologii, Renata Cieślik-Tarkota.

Co więcej, szczepienia zaczynają się już we wrześniu, ale można wziąć także teraz - jeśli jesteśmy zdrowi (i po konsultacji z lekarzem).

Jak podkreśla Renata Cieślik-Tarkota, o szczepionkę warto przede wszystkim w pierwszej kolejności zapytać o nią lekarza rodzinnego, w swojej przychodni zdrowia. W niektórych miastach osoby powyżej 60. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie fundowanych przez samorządy.

Są też pojedyncze szczepionki w aptekach, a hurtownie są w stanie zapewnić każdą ilość w krótkim czasie.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, nie ma powodu do paniki, jeśli chory na grypę trafi do szpitala - nie ma potrzeby jakich nadzwyczajnych środków ostrożności i przygotowań w placówce, jeśli będzie to pacjent z AH1N1. Najważniejsze - w każdym przypadku - odizolowanie chorego na grypę od innych pacjentów, nie chorujących na grypę.

Chodzi o to, by nie dopuścić do powstania ogniska zakażenia szpitalnego.

Świńska grypa dotarła do Polski! Jakie są jej objawy?

Epidemia u sąsiadów

Wirus świńskiej grypy szaleje na Ukrainie oraz w Rosji. W sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim na 10 dni zamknięto w czwartek szkoły, nieczynne są też niektóre oddziały przedszkolne, a to wszystko z powodu ataku grypy AH1N1. W Rosji odnotowano już ponad 100 ofiar śmiertelnych.

KOMU ZAGRAŻA GRYPA?

Z kolei na Ukrainie liczba zmarłych z powodu świńskiej grypy wzrosła do 155. Władze kraju ogłosiły już epidemię.

Jak twierdzi ukraiński resort zdrowia, większości przypadków śmiertelnych można było uniknąć, gdyby chorzy zgłosili się do lekarza. Na zwykłą grypę do września zeszłego roku na Ukrainie zachorowało 3 mln osób. To jest blisko 10 proc. wszystkich obywateli.

Świńska grypa w Polsce!
Jak powinieneś się bronić przed zagrażającą nam epidemią?

1. Zaszczep się przeciwko grypie.

2. Nie lekceważ nawet lekkiego przeziębienia. Lepiej przeleżeć w łóżku dwa dni, niż chorować dwa tygodnie i narazić się na powikłania!

2. Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, gdy pojawią się objawy grypy.

3. Czerwone światło powinno się zapalić w naszych głowach, gdy zaczną się problemy z oddychaniem i brak łaknienia.

4. W okresie wzrostu zachorowań unikaj dużych skupisk: nie jedź po zakupy do supermarketu, jeśli to możliwe zrezygnuj z podróży publicznymi środkami lokomocji, a mszy świętej wysłuchaj np. w radiu.

5. Myj jak najczęściej ręce. Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust. Gdy nie masz dostępu do wody, kup nawilżane chusteczki dla niemowląt.

6 . Całowanie nie jest wskazane, bo wiadomo, że wirus przenosi się najłatwiej w wyniku kontaktu z ustami, nosem i oczami.

7. Po jednorazowym użyciu natychmiast wyrzuć chusteczkę higieniczną.

8. Bezwzględnie zakrywaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz.

9. Obserwuj stan zdrowia starszych członków rodziny oraz najmłodszych, bo im wirus może zaszkodzić najbardziej.

10. Zdrowo się odżywiaj. Dbaj, by w codziennym menu znalazły się owoce i warzywa.

12. Zapamiętaj, że w leczeniu świńskiej grypy zaleca się dwa leki przeciwwirusowe: oseltamiwir (Tamiflu) i zanamiwir (Relenza).

Świńska grypa w Polsce! Jakie są jej objawy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto