W mieście Katowice i w jego okolicach organizowanych jest coraz więcej akcji i imprez promujących zdrowy tryb życia i postawy ekologiczne. Katowickie Wodociągi S.A. często są ich organizatorem lub współorganizatorem. Angażując się w te działania, Spółka przyczynia się do kształtowania proekologicznych postaw oraz ochrony środowiska, a w szczególności wody.

Wzrost świadomości mieszkańców dotyczący ochrony środowiska, często zależy od prowadzonej edukacji i kampanii ekologicznych. Katowickie Wodociągi S.A. we współpracy z różnymi organizacji, prowadzą działania pokazujące jak chronić przyrodę oraz w jaki sposób odpowiedzialnie i świadomie korzystać z jej zasobów.

Wodociągi edukują

Ważnym elementem w działalności Katowickich Wodociągów S.A. jest angażowanie się w różne imprezy z zakresu edukacji ekologicznej odbywające się na terenie miasta. W tym roku, wspólnie z Miastem Katowice i Klubem Gaja Katowickie Wodociągi S.A. uczestniczyły w happeningu pod nazwą „Przyłącz się” zorganizowanym na rynku w Katowicach oraz lekcji o wodzie i ściekach „Kropla do kropli… Wodne inspiracje” w kinie Cinema City Katowice. Były to niektóre z punktów tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Prowadzone wśród uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej prelekcje dotyczące wody i ścieków, przypomniały dzieciom, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu każdego człowieka i w całym ekosystemie. We wcześniejszych latach Spółka współpracowała z Klubem Gaja także przy organizacji ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Zaadoptuj Rzekę”. Wspierała też i aktywnie uczestniczyła w regionalnej akcji edukacyjnej „Zielona Wyspa Śląsk”.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta, Katowickie Wodociągi S.A. można spotkać na imprezach plenerowych, piknikach rodzinnych oraz targach edukacyjnych. Podczas odbywających się w ubiegłym roku targów HydroSilesia, Katowickie Wodociągi S.A. były jednym z partnerów strefy edukacyjnej. Obrazowała ona cykl obiegu wody w przyrodzie od miejsca ujęcia, przez uzdatnianie i dostarczanie, po oczyszczalnię ścieków i odprowadzanie do środowiska. Podczas wyjątkowej lekcji, dzieci i młodzież mogła wzbogacić swoją wiedzę o najcenniejszym surowcu na ziemi, jakim jest woda. W tym roku, już po raz drugi Katowickie Wodociągi S.A. w malowniczym otoczeniu Doliny 3 Stawów, przybliżyły swoją pracę mieszkańcom oraz przedstawiły sprzęt używany w codziennej działalności. Podczas Leśnego Pikniku Rodzinnego „Ekoodpowiedzialnie”, rodziny mogły spędzić aktywnie czas, wziąć udział w warsztatach, konkursach, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak dbać o środowisko naturalne. Dla chętnych Katowickie Wodociągi S.A. zorganizowały przejazdy na Oczyszczalnię Ścieków „Gigablok”, na terenie której znajduje się utworzona w 2011 roku Ścieżka Edukacyjna Gigablok. Składa się na nią kilka elementów, między innymi: strona internetowa, dwa filmy edukacyjne „Giga” i „Marcin”, prezentacje oraz oznakowana trasa zwiedzania Oczyszczalni Ścieków Gigablok. Zwiedzając ścieżkę, można dowiedzieć się, jak działa oczyszczalnia ścieków, czego nie wolo wrzucać do kanalizacji i jak wygląda obieg wody od źródeł do oczyszczalni i z powrotem do rzeki.

Katowickie Wodociągi S.A. podejmując działania na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności zasobów wodnych, wprowadzają dobre praktyki wśród mieszkańców Katowic. Dzięki prowadzonym akcjom proekologicznym zarówno na terenie naszego miasta, jak i w skali ogólnokrajowej pokazują, że ekologia jest nie tylko ważna i pożyteczna, ale potrafi być również fascynująca i ciekawa.

Wodociągi w mieście

Katowickie Wodociągi S.A. stawiają na edukację najmłodszych mieszkańców miasta. Oprócz lekcji edukacyjnych, Spółka postawiła w mieście nietypowe Hydranty „Pawełki”. Od razu zyskały one sympatię i wzbudziły ogromne zainteresowanie. Hydrant „Pawełek” i jego bajkowa postać ma zaledwie metr wysokości, ale pełni ważną rolę w mieście, wskazuje miejsce poboru wody dla celów przeciwpożarowych. „Pawełki” to kolejne nietypowe hydranty zamontowane przez Katowickie Wodociągi S.A. na terenie Katowic. Pierwsze z piłką nożną na szczycie oraz z wymalowaną flagą Polski na korpusie stanęły specjalnie na EURO 2012.

„Pawełki” to nie jedyny widoczny znak obecności wodociągów w mieście. Katowickie Wodociągi S.A. w największe upały starają się przynieść ochłodę mieszkańcom miasta, dlatego ustawiają kurtyny wodne, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz podczas letnich dni. Przyjemna mgiełka wydobywająca się z dysz umieszczonych na ramie kurtyny daje wiele frajdy dzieciom i przechodniom zmęczonym miejskimi upałami. Podczas wielu imprez odbywających się na terenie miasta w okresie wiosenno-letnim, kurtyny stały się nieodłącznych elementem. Ostatnio chłodziły całe rodziny podczas kolejnej edycji Leśnego Pikniku Rodzinnego „Ekoodpowiedzialnie”. Przyniosły ochłodę uczestnikom „OFF Festival”, który Katowickie Wodociągi S.A. od samego początku wspierają, dostarczając wodę. Kurtyn nie zabrakło także na lotnisku Muchowiec z okazji odbywających się w ubiegłym roku Światowych Dni Młodzieży.

Wodociągi na sportowo

Promując zdrowy styl życia, Katowickie Wodociągi S.A. obecne są co roku podczas biegów ulicznych organizowanych na terenie miasta. Są to m.in. Bieg im. Janusza Sidły, Biegowy Piknik Charytatywny „Postaw na Lewka”, „15tka z Sosnowca do Katowic” oraz największy maraton „PKO Silesia Maraton”. Stawiając kurtyny wodne dla biegaczy, zapewniamy im ochłodę, a dodatkowo dostarczamy wodę, która gasi pragnienie i jest najlepszym sposobem na szybkie orzeźwienie. Wspierając biegi: im. Janusza Sidły i „Postaw na Lewka”, Katowickie Wodociągi S.A. kierują się zasadą aktywizacji mieszkańców różnych dzielnic miasta m.in. Szopienic, gdzie odbywa się bieg, a także pomocy charytatywnej dla podopiecznych fundacji Cała Naprzód. Wyjątkowy charakter biegu „15tka z Sosnowca do Katowic /z Katowic do Sosnowca” ma na celu promocję ekologicznego transportu, a także integrację Śląska i Zagłębia. Katowickie Wodociągi S.A. zachęcają do aktywnej formy spędzania czasu oraz angażowania mieszkańców w akcje organizowane w naszym mieście.

Twoja woda

Więcej na temat: