Ogień zajął dach budynku przylegającego do plebanii Ogień zajął dach budynku przylegającego do plebanii

Ogień zajął dach budynku przylegającego do plebanii (© Fot. Waldemar Deska )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jedenaście jednostek straży pożarnej walczyło przez kilka godzin w sobotę z ogniem dachu budynku, przyległego do plebanii częstochowskiej katedry. Budynek wynajmują siostry boromeuszki na szkolenia i spotkania z wiernymi.

Ogień zauważono o 17.40. Gdy wybuchł pożar, w budynku przebywało 14 pielgrzymów, którzy przygotowywali sobie posiłki. Do Częstochowy przyjechali na Zielone Świątki. Wszyscy błyskawicznie opuścili budynek i natychmiast została powiadomiona straż pożarna.

Kilkudziesięciu strażaków walczyło, aby opanować ogień, żeby nie przedostał się na sąsiedni budynek plebanii i przychodni.

- W pierwszej chwili był to dla mnie szok. Przechowywaliśmy tam akta. Część z nich jest już nie do odzyskania - mówi ksiądz proboszcz Stanisław Gembka. - Wydawało się, że zagrożona będzie plebania, ale strażacy skutecznie zablokowali miejsca, gdzie ogień mógłby się przedostać.

- Siedziałem w domu, gdy zauważyłem, że pali się dach auli. Co prawda ogień nie był duży, ale szybko się rozprzestrzeniał - opowiada Zygmunt Borowik, mieszkaniec ul.Krakowskiej.

Ogień nie zagrażał klientom sąsiadującej z płonącym budynkiem Galerii Jurajskiej. Nie była też zagrożona częstochowska katedra, której lewe skrzydło jest w trakcie remontu.

Gęsta zabudowa i miejsce, gdzie wydobywał się ogień, spowodowały, że akcja trwała kilka godzin i zakończyła się o 1.30 w nocy.

Na razie nie wiadomo, co wywołało pożar. Podejrzewa się, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!