Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Edukacja ekologiczna
Co się kryje w kropli wody i jak się ją bada?

Niedawno, częstochowską Delegaturę WIOŚ odwiedziła wycieczka uczniów szkoły podstawowej nr 25 w Częstochowie. Na spotkaniu z oprowadzającym wycieczkę pracownikiem Inspektoratu uczniowie zadali szereg pytań dotyczących szeroko rozumianej ochrony środowiska, czym dowiedli zaangażowania w tematykę. Po dyskusji, uczniowie zostali zapoznani z prezentacją wyjaśniającą zasady funkcjonowania Inspektoratu i ukazującą zakres jego działalności, a następnie zwiedzili laboratorium. W pracowni biologicznej zapoznali się z pracą biologów i oglądali przez mikroskop organizmy pochodzące z rzek, których badanie służy do oceny czystości wody. Uczniowie zwiedzili pracownię analiz chemicznych, gdzie obejrzeli sprzęt służący do badań, a następnie samodzielnie wykonali pomiar odczynu i przewodnictwa próbki wody.

Prezes pilot nagrodzony
Pracę dla środowiska docenił minister

Prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot otrzymał Odznakę Honorową Ministra Środowiska „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się podczas gali XIV edycji Konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii. Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” to polskie odznaczenie cywilne nadawane przez ministra właściwego do spraw środowiska. Została ustanowiona w 1985 r. uchwałą Rady Ministrów w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla ochrony środowiska. Jest szczególnym, zaszczytnym i honorowym wyróżnieniem i może być nadawana obywatelom RP oraz innych państw w uznaniu ich zasług dla ochrony środowiska.

Szczyt klimatyczny
Na ulicach ponad dwóch tysięcy miast na świecie odbyły się marsze poparcia dla Paryża i klimatu

Demonstracja odbyła się również w Bielsku-Białej. „Klimatyczna to postawa - Bielsko-Paryż - jedna sprawa” - z takim hasłem mieszkańcy Bielska-Białej, Szczyrku, Oświęcimia, Wilkowic i Katowic przemaszerowali ulicami miasta. Organizatorem wydarzenia był Klub Gaja. W Paryżu trwa szczyt klimatyczny COP 21, podczas którego przedstawiciele ponad 140 krajów będą podejmować działania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Przed szczytem, na ulicach ponad 2300 miast na całym świecie odbywały się marsze, happeningi, performance mające zmobilizować światowych polityków do podjęcia takich zobowiązań, które w realny sposób zapobiegną katastrofie ekologicznej, jaką przewidują naukowcy, w związku z ciągle podnoszącą się temperaturą na świecie. Bielsko-Biała dołączyło do miast, w których zorganizowano Marsz dla Klimatu 2015. Na zaproszenie Klubu Gaja prof. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego przedstawił tematykę związaną z zachodzącymi obecnie zmianami klimatu w powiązaniu z działalnością człowieka. Zebranych dopingował energicznymi hasłami Szymon z Fundacji „Arka”. Na finał, na najbardziej znanym placu w Bielsku-Białej, ludzie biorący udział w marszu utworzyli krąg symbolizujący planetę Ziemię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto