Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć to nie tylko zabawka. To również kopalnia wiedzy. www.internetowerewolucje.pl

Tomasz Nowak
Analitycy Eurostatu szacują, że 90 proc. zawodów wymaga posiadania umiejętności cyfrowych. Z drugiej strony, tylko 17 proc. studentów jest świadomych, że przydadzą im się one w przyszłej karierze zawodowej. Jak posiąść niezbędne na rynku pracy umiejętności i nie pozostać w tyle?

Badania przeprowadzone w 2015 r. na zlecenie Komisji Europejskiej w dużej mierze tłumaczą, dlaczego bezrobocie wśród młodych ludzi przekracza 20 proc., a w niektórych krajach sięga nawet 50 proc. Studenci i absolwenci, zamiast wykorzystywać umiejętności cyfrowe do poprawienia swojej pozycji na rynku pracy, wciąż postrzegają internet głównie jako narzędzie rozrywki.

- Przedsiębiorcy widzą internet inaczej: jako formę prowadzenia działalności, miejsce, gdzie zdobywa się klientów. Studentom kojarzy się on natomiast z miejscem, gdzie spędza się czas wolny - przekonuje Paweł Bilczyński, ekspert Internetowych Rewolucji. Bilczyński podkreśla, że świat internetu zmienia się tak szybko, a zasób wiedzy i narzędzi cyfrowych przyrasta w tak wielkim tempie, że niejednokrotnie jest to wyzwaniem nawet dla samych uczelni.

Dlatego młodzi ludzie powinni na bieżąco dokształcać się oraz poszukiwać wiedzy i sposobów jej wykorzystania. - Nie ma co liczyć, że ktoś zrobi to za nas - zapewnia.

Na miejscu i za darmo
Wobec ogromu informacji, jakie można znaleźć w sieci, kluczowe wydaje się oddzielenie wartościowych źródeł wiedzy od śmieci. Jak duże problemy z korzystaniem z odpowiednich stron mają studenci, wiedzą chyba tylko oni sami i ich wykładowcy, zmuszeni często wysłuchiwać odpowiedzi żywcem z internetowych witryn dla licealistów czy sprawdzać prace naukowe ocierające się o plagiat. Zamiast tracić czas w internecie, warto więc zastanowić się, jak dużą szansę na rozwój osobisty i zawodowy on stwarza. Jednym z miejsc, gdzie każdy może nauczyć się najważniejszych umiejętności niezbędnych na rynku pracy, jest przygotowana przez ekspertów Google platforma internetowerewolucje.com.

Znajdziemy na niej ponad 20 kursów, różnych modułów tematycznych, które można przechodzić w dowolnej kolejności, zależnie od poziomu wiedzy i preferencji. - Po ukończeniu każdego z nich mamy sprawdzian podsumowujący, a po zaliczeniu wszystkich: test końcowy. Gdy go zdamy, otrzymujemy certyfikat - wyjaśnia Bilczyński.

**Sprawdź też:

Zarejestruj się na bezpłatnej platformie internetowerewolucje.com i poznaj moc drzemiącą w sieci!

**

Jak wykorzystać potencjał sieci

Ekspert Internetowych Rewolucji podkreśla, że platforma skonstruowana jest w taki sposób, by najpierw zdiagnozować, które umiejętności cyfrowe będą dla danej osoby najważniejsze. - Zaczynamy od samych podstaw, tłumaczymy, jak wygląda obecność w sieci, jak zaistnieć w wyszukiwarce, jak korzystać z reklamy, analizować zachowania użytkowników, jak założyć sklep internetowy, w tym skierowany również na rynki zagraniczne. Jest blok poświęcony mediom społecznościowym, potencjałowi wideo w sieci, a także poradnik, z którego dowiemy się, jak mała firma może dzięki internetowi osiągnąć sukces - wylicza Bilczyński, zwracając uwagę, że zdobyty po ukończeniu wszystkich modułów certyfikat sygnowany przez Google i IAB Europe stanowi nie tylko potwierdzenie zdobytych lub uporządkowanych umiejętności, ale również otwiera wiele drzwi na rynku pracy.

Bądź atrakcyjny w oczach pracodawcy

Jaki szanujący się pracodawca zatrudni bowiem pracownika, który nie korzysta z darmowej możliwości poszerzania swoich kompetencji? - Potencjalni pracodawcy zawsze zwracają na to uwagę - jeśli wśród osób, które ubiegają się o jakieś stanowisko, tylko dwie posiadają certyfikaty i doświadczenie potwierdzające umiejętności cyfrowe, będą one miały większe szanse od pozostałych - tłumaczy Bilczyński, podając liczne przykłady studentów, którzy dzięki opracowanej przez ekspertów Google wiedzy diametralnie zmienili swoje ścieżki kariery.

- Pracują w branży agencji mediowych, a angaż dostali właśnie dzięki temu, że mogli pochwalić się współpracą z Google - przekonuje Paweł Bilczyński, powołując się na przykład studenta, który kilka razy aplikował do jednej z największych korporacji branży, zajmujących się obsługą dużych klientów, ale dopiero po uzyskaniu certyfikatu dostał tę pracę i radzi sobie bardzo dobrze. - Jest Kamil z Katowic, który otworzył własną działalność polegającą na wykorzystaniu zdobytej na kursie wiedzy. A student z Gliwic znalazł zatrudnienie w firmie, która obsługuje w zakresie marketingu internetowego klientów w Ameryce Południowej - wylicza Bilczyński, udowadniając tym samym, że zdobyta w ten sposób wiedza jest uniwersalna i może posłużyć do kontynuowania kariery nie tylko w Polsce i Europie.

mat. prasowe

Brak umiejętności cyfrowych: wyzwanie Europy

Zdobywanie umiejętności cyfrowych i pobudzenie aktywności zawodowej młodych stało się jednym z głównych wyzwań europejskich decydentów. W odpowiedzi na te potrzeby Google uruchomił platformę edukacyjną i inwestuje w tym roku 42 mln euro w programy rozwijania umiejętności cyfrowych Europejczyków. Zamierza przeszkolić 2 mln osób i w ten sposób pomóc odwrócić ten niekorzystny trend w Europie.

Młodym ludziom potrzeba więcej praktyki, wiedzę teoretyczną trzeba weryfikować - mówi Bilczyński, który sam niejednokrotnie prowadził rekrutację. Okazję do wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej w internecie można znaleźć nawet wśród rodziny czy znajomych. - Osoby, które prowadzą jakąkolwiek firmę, nawet niezwiązaną z internetem, potrzebują wsparcia kogoś, kto ma wiedzę na temat sieci i wykorzystania dostępnych w niej narzędzi - tłumaczy Bilczyński, wskazując, że tradycyjny biznes może dzięki temu zaistnieć w internecie i zdobyć nowych klientów, a student zyska bezcenne doświadczenia na rynku pracy.

Chcesz dostać dobrą pracę? Wyróżnij się!

Radzi Paweł Bilczyński,
ekspert ds. marketingu i reklamy

Źródła wiedzy
znajdź dobre źródło wiedzy, korzystaj z niego i ucz się

Weryfikuj
weryfikuj zdobytą wiedzę w praktyce. dbaj o udokumentowanie twoich kompetencji i osiągnięć. ITC to branża, która kocha liczby: uzbrojony w dane liczbowe zrobisz dobre wrażenie podczas rozmowy o pracę

Wyróżnij się swoim CV
ważne są treść i forma CV. Zaprezentuj je w formie wideo lub strony www

Nie czekaj, działaj!
przyjdź na rozmowę świadomy obecności firmy w internecie. Punktuj słabe strony i proponuj, jak je usprawnić. Przyjmij postawę aktywną zamiast wyczekującej.

Partnerem cyklu jest Google, organizator programu edukacyjnego Internetowe Rewolucje
g.co/InternetoweRewolucjeDlaStudenta

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sieć to nie tylko zabawka. To również kopalnia wiedzy. www.internetowerewolucje.pl - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto