Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe Żarki-Niegowa-Janów czekają [ZDJĘCIA

Krzysztof Suliga
Gminy Żarki i Niegowa znacznie polepszyły swą infrastrukturę turystyczną> Nowe ścieżki rowerowe mają tam asfaltową nawierzchnię. Ścieżki rowerowe Żarki-Niegowa-Janów.

Ścieżki rowerowe Żarki-Niegowa-Janów
Trasy zlokalizowane są w malowniczych okolicach, z dala od ruchu samochodowego. Co prawda może się na nich trafić na jakiś samochód, bądź maszyna rolnicza, które dojeżdżają do zlokalizowanych przy ścieżkach pól czy działek rekreacyjnych. Zdarza się też czasem, że wjeżdżają na nie dwuśladami nieuprawnieni do tego kierowcy, ale to generalnie rzadkie przypadki.

Bazą wypadową do zwiedzania regionu mogą być Żarki. Stamtąd dojechać można np. do Mirowa. Ścieżka zaczyna się koło cmentarza, wiodąc przez wzgórze Parchowotka. To na niektórych odcinkach trudna trasa. Szczególnie na początku jest duże przewyższenie. W lesie przy Mirowie jest natomiast długi odcinek wypłaszczonej nawierzchni, gdzie mamy znakomite warunki do jazdy na łyżworolkach. Trasy świetnie nadają się także do biegania i uprawiania nordic walking.

Dzięki asfaltowej nawierzchni z jazdą na rowerze dobrze radzą sobie nawet dzieci, choć nieliczne odcinki są dla nich na rowerze nie do pokonania. Można jednak na nich rower poprowadzić obok siebie.

Z Mirowa można udać się wybudowanymi już wcześniej przez gminę Niegowa ścieżkami do Bobolic, Ogorzelnika,Niegowy, Moczydła, wracając do Mirowa przez Łutowiec.

Z Żarek można też pojechać przez Leśniów do Przewodziszowic, gdzie rozpoczyna się ścieżka, którą można dotrzeć do Czatachowy, Trzebniowa, Brzezin i Ostrężnika. A z Ostrężnika wrócić inną ścieżką do Żarek lub udać się szutrową drogą rowerową - wybudowaną wcześniej przez gminę Janów - do Złotego Potoka i Janowa.

W ramach projektu „Szlak atrakcji turystycznych – ścieżki spacerowo-rowerowe w północnej części Województwa Śląskiego na terenie gmin Żarki, Niegowa, Janów” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstały nie tylko asfaltowe nawierzchnie ścieżek. Przy najciekawszych lokalizacjach na szlakach wybudowano także miejsca do wypoczynku.

Trasy są oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Zadaszone  miejsca odpoczynku wyposażone w stół z ławkami i stojak na rowery znajdą się w 13 lokalizacjach. Dla turystów zmotoryzowanych przygotowano parkingi, m.in. w Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie.

Inicjatorem i liderem projektu budowy sieci połączonych ścieżek była Gmina Żarki. Inwestycja pochłonęła w sumie 3 mln 286 tys. zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne.

Trasa z Żarek do Mirowa liczy 7,7 km, z Żarek przez Przewodziszowice i Czata-chową do Ostrężnika – 6,5 km, z Ostrężnika do ZłotegoPotoka – 4,5 km, z Przewodziszowic do Trzebniowa – 5,7 km, a z Trzebniowa do Brzezin – 2,1 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto