Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Biegańskiego w Częstochowie

Bartłomiej Romanek
W czwartek, 6 kwietnia w Ratuszu Miejskim rozpoczną się uroczyste obchody setnej rocznicy śmierci Doktora Władysława Biegańskiego. Potrwają do 8 kwietnia.

W tym roku mija 100 lat od śmierci Biegańskiego - wybitnego lekarza, naukowca, filozofa i etyka, pedagoga i społecznika, współtwórcy deontologii lekarskiej i logiki medycyny. Polski Senat ustanowił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego

Rocznicowe obchody zainauguruje w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego otwarcie wystawy "Doktor Władysław Biegański - życie i dzieło - w stulecie śmierci" połączone z prezentacją wznowienia dzieła „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej” z 1899 roku. Wystawa była wcześniej prezentowana w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Wernisaż poprzedzi plenum Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

W piątek, 7 kwietnia o godz. 13.00 zostaną złożone wieńce a także odsłonięta pamiątkowa tablica przy zabytkowym grobie doktora Biegańskiego na Cmentarzu „Kule”, a o 17.00 rozpocznie się uroczysta inauguracja w Filharmonii Częstochowskiej połączona z wręczeniem nagród Prezydenta Miasta im. Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia. Uroczystość zakończy wykład prof. Jerzego Woy – Wojciechowskiego „Pierwiastki etyczne w przysiędze Hippokratesa” i koncert z udziałem Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej i gwiazd muzyki poważnej.

W sobotę 8 kwietnia odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś” z udziałem wybitnych wykładowców. Przed konferencją zostaną wręczone Laureatom 2017 - Honorowe Statuetki Biegańskiego, które są najwyższym odznaczeniem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.

Organizatorami obchodów są: Urząd Miasta Częstochowy, Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie , a współorganizatorami - Śląska Izba Lekarska w Katowicach, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana.

Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje:

TUTAJ

PROGRAM OBCHODÓW:
6 kwietnia

16.00 Ratusz Miejski, Wiosenne plenum wyjazdowe Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
18.00 Otwarcie wystawy „Doktor Władysław Biegański - życie i dzieło – w stulecie śmierci”. Prezentacja wznowienia dzieła „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej” Doktora Władysława Biegańskiego z 1899 r.
21.00 Apel Jasnogórski w intencji obchodów
7 kwietnia
13.00 Złożenie wieńców na odrestaurowanym grobie Doktora Biegańskiego, odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy grobie; Cmentarz Kule w Częstochowie
17.00 Inauguracja Obchodów w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana
Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Częstochowy im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia.
Wykład inauguracyjny Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Pierwiastki etyczne w przysiędze Hippokratesa”
19.00 Koncert „Świat walca”
8 kwietnia
Konferencja Naukowa, Filharmonia Częstochowska
9.30 Otwarcie Konferencji historyczno – filozoficzno – etycznej „Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś”
9.40 Wręczenie Honorowych Statuetek Biegańskiego, najwyższego odznaczenia Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, założonego przez dr. Władysława Biegańskiego w 1901 r., Laureatom 2017
10.05 – 12.15 Wykład sesji historycznej „Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka”
12.13 – 16.30 Wykład sesji filozoficzno – etycznej „Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś”

Władysław Biegańskiurodził się 28 kwietnia 1857 roku w Grabowie. w 1875 ukończył gimnazjum w Piotrkowie (Piotrków Trybunalski), później studiował medycynę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1880 roku uzyskał dyplom lekarza i w roku następnym wyjechał do Rosji. W latach 1881-1882 był lekarzem ziemskim w Kcyni w guberni kałuskiej. Później uzupełniał wiedzę medyczną na uniwersytetach w Berlinie i Pradze.

W październiku 1883 osiedlił się w Częstochowie i objął posadę lekarza w szpitalu Najświętszej Marii Panny. Dzięki Biegańskiemu szpital został gruntownie zmodernizowany i odnowiony. Wyposażono go w aparaturę

diagnostyczną i laboratoryjną, zreorganizowano pracę personelu lekarskiego oraz pomocniczego. W latach 1884-1905 pracował też jako lekarz w fabrykach włókienniczych La Czenstochovienne i Mottego oraz od 1884 do 1910 roku na Kolei Warszawsko Wiedeńskiej.

Zasługą Biegańskiego było rozbudowanie wśród częstochowskich lekarzy ruchu naukowego. Od 1895 r. był współorganizatorem systematycznych spotkań kółka samokształceniowego lekarzy i farmaceutów, jak również współzałożycielem, a następnie prezesem powstałego w 1901 roku Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. Doprowadził też do utworzenia w tym samym roku oddziału częstochowskiego Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego oraz w 1905 roku Muzeum Higienicznego. Wiele czasu poświęcał popularyzacji zasad higieny, prowadził szeroką akcję oświaty sanitarnej, walki z chorobami zakaźnymi, organizacji pomocy lekarskiej, zwalczania alkoholizmu.

Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan, organizował ochronki, kuchnie dla niezamożnych oraz kolonie letnie dla dzieci. Dzięki jego staraniom w 1908 roku powstał w Częstochowie oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego prezesem był w latach 1908-1914. Należał do komitetu Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie w 1909 r., a pod jego kierunkiem zespół redakcyjny opracował Przewodnik po Częstochowie. Opublikował teżZasady logiki ogólnej (1903) iTeorię logiki (1912).

Pracował też jako pedagog. W latach 1906-1916 prowadził zajęcia z logiki w I Gimnazjum Polskim w Częstochowie, a także na kursach samokształceniowych.

W 1907 ukazał się drukiem jego Podręcznik logiki i metodologii ogólnej dla szkół średnich i samouków. Opublikował też Zasady Logiki Ogólnej i Trochę Logiki. Biegański był pionierem polskich badań z zakresu metodologii wiedzy medycznej i logiki lekarskiej. Za najwybitniejsze jego dzieło uważa się pracę Logika medycyny, czyli zasady ogólnej metodologii nauk lekarskich. Książka ta zyskała światowy rozgłos po ukazaniu się w 1909 r. edycji niemieckiej. W dorobku Biegańskiego znalazło się około 120 prac, głównie z zakresu medycyny i filozofii. Jedna z jego najbardziej znanych publikacji to Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej (1899), która doczekała się czterech wydań.

Był członkiem honorowym towarzystw lekarskich: lubelskiego, radomskiego, wileńskiego, krakowskiego, warszawskiego, kaliskiego.

Władysław Biegański zmarł 29 stycznia 1917 roku w Częstochowie. Pochowany został na miejscowym cmentarzu Kule.

Jego imieniem nazwano w 1957 roku centralny plac miasta, a także szpital, Bibliotekę Publiczną i Liceum Ogólnokształcące (wcześniej Liceum Medyczne w Częstochowie). W 1997 roku przy budynku dworca kolejowego ustawiono popiersie Biegańskiego autorstwa Szymona Wypycha, ufundowane przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, a w 2008 odsłonięto ławeczkę z jego postacią w II Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Na ścianie domu, w którym mieszkał (przy ul. Teatralnej 32, obecnie alei Wolności 16) umieszczono pamiątkową tablicę.

Źródło: UM w Częstochowie/rokbieganskiego.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto