Kurator Urszuli Bauer (z lewej) nie podobają się rozwiązania przyjęte przez gminę Żarki Kurator Urszuli Bauer (z lewej) nie podobają się rozwiązania przyjęte przez gminę Żarki

Kurator Urszuli Bauer (z lewej) nie podobają się rozwiązania przyjęte przez gminę Żarki (© Bartłomiej Romanek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dopiero 29 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny podejmie decyzję w sprawie sieci szkół w gminie Żarki. Chaosu jednak nie będzie, bo nowy rok szkolny rozpocznie się zgodnie z zarządzeniem burmistrza.

Co dalej z reformą oświaty w Żarkach? Władze Żarek nie zgodziły się z proponowanymi przez Śląskie Kuratorium Oświaty zmianami w siatce szkół. Główną kością niezgody była sprawa nowoczesnego gimnazjum w Żarkach. Urząd Miasta nie chciał w nim tworzyć drugiej szkoły podstawowej, tłumacząc, że w Żarkach nigdy nie było dwóch szkół podstawowych, a budynek gimnazjum lepiej przeznaczyć na inne cele np. przedszkole czy żłobek.

Gmina Żarki jest jedyną gminą w województwie śląskim, która nie przyjęła uchwały po opinii kuratorium, a sąd nie podjął decyzji, kto w tym sporze ma rację. Burmistrz Klemens Podlejski wydał w tej sprawie zarządzenie i wszystko wskazuje na to, że w nowym roku szkolnym, oświata będzie funkcjonowała w gminie według tych zasad. Tym bardziej, że Wojewódzki Sąd Administracyjny wyda wyrok w tej sprawie dopiero 29 sierpnia. Wcześniej wyznaczono jako terminy 14 i 24 lipca, ale ponieważ daty nie odpowiadały pełnomocnikom stron, rozprawę przesunięto.

- Rada gminy Żarki nie podjęła uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, co oznacza, że pozostaje w mocy dotychczasowa uchwała o sieci szkół podstawowych i gimnazjów. W Żarkach będzie więc funkcjonować jedna ośmioletnia Szkoła Podstawowa zlokalizowana w dotychczasowym, stuletnim budynku oraz - do 31.08.2019 r. - gimnazjum, które znajduje się w nowoczesnym, dużym budynku - mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Śląskiego Kuratorium Oświaty, która jednocześnie wskazuje na podstawę prawną, według której gmina Żarki mogłaby sama przyjąć rozwiązania zaproponowane przez Kuratorium.

„W tym celu Rada Gminy byłaby zobowiązana podjąć uchwałę o zamiarze przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2018 r. (lub z dniem 31 sierpnia 2019 r.) Gimnazjum w Żarkach w szkołę podstawową, zawiadomić o tym zamiarze odpowiednio do końca lutego 2018 r. lub do końca lutego 2019 r. Burmistrza Żarek, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz rodziców uczniów, uzyskać opinię Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie zamiaru przekształcenia. Jeśli opinia Śląskiego Kuratora Oświaty byłaby pozytywna, Rada Gminy mogłaby podjąć uchwałę o przekształceniu Gimnazjum w Żarkach w szkołę podstawową. W tej sytuacji w Żarkach funkcjonowałyby dwie szkoły podstawowe. W przepisach przewidziano również analogiczne rozwiązanie w przypadku zamiaru włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, która mogłaby funkcjonować w dwóch budynkach położonych w bliskiej odległości. W każdej sytuacji, przed wydaniem opinii Śląski Kurator Oświaty wnikliwie analizuje zaproponowane rozwiązania” - wyjaśnia nam w wysłanej do nas odpowiedzi Anna Kij.

Tyle, że w Żarkach nikt nie myśli o tym, żeby podporządkować się Śląskiemu Kuratorium bez wyroku sądowego.

To powoduje, że w nowym roku szkolnym w Żarkach będzie funkcjonować tylko jedna szkoła podstawowa i jedno gimnazjum.

- W Gimnazjum będą uczyć się klasy II i III. Powyższe rozwiązanie jest w ocenie Śląskiego Kuratora Oświaty niekorzystne dla uczniów, ponieważ pogorszą się warunki nauki w Szkole Podstawowej ze względu na prognozowaną dwuzmianowość, brak możliwości zrealizowania wszystkich zajęć wychowania fizycznego w odpowiednich, bezpiecznych warunkach. Żal budzi fakt, że w budynku Gimnazjum nowoczesna baza przystosowana dla uczniów będzie niewykorzystana - dodaje Anna Kij.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!