Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni powrócili do tematu światłowodów

Magda Prętka
Z internetu szerokopasmowego opartego na światłowodach mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne
Z internetu szerokopasmowego opartego na światłowodach mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne Magda Prętka
Burmistrz Kaczmarek przedstawił nowe informacje dotyczące projektu sieci internetu szerokopasmowego

Temat internetu szerokopasmowego opartego na światłowodach omawiany był już na posiedzeniu jednej z komisji Rady Miasta i Gminy Szamotuły pod koniec ubiegłego roku. Wówczas większością głosów radni zadecydowali o wykreśleniu tego projektu z budżetu gminy na rok 2012 ze względu na wysokie koszty realizacji. Temat światłowodów powrócił jednak podczas posiedzenia komisji budżetu, finansów i prawa, które odbyło się w ubiegły piątek, 27 stycznia. Burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek przedstawił radnym założenia projektu internetu szerokopasmowego na terenie gminy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.3 – Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu.

– Możemy uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych do 85 proc. wydatków kwalifikowanych. Pozostała część w wysokości co najmniej 15 proc. musi zostać pokryta ze środków własnych. Dodatkowo jednak całość wkładu własnego można rozbić na raty, zaś na środki unijne nie trzeba czekać, gdyż gmina w ramach orzynanej dotacji otrzymuje do 95 proc. zaliczki, z której na bieżąco finansuje inwestycję – tłumaczył burmistrz.

Zakładając zatem hipotetycznie, że wartość projektu wyniosła by na terenie gminy 5 mln zł., wkład własny oscylował by wokół kwoty 700 tys. zł. Zdaniem burmistrza – przy tego typu inwestycji, nie są to duże koszty, jeśli udało by się zrealizować ten projekt w ciągu 2 – 3 lat. Warunek jest jeden – gmina przez 5 lat musi utrzymać tą infrastrukturę, przy czym przez 3 lata koszty pokrywa Unia Europejska, a przez kolejne 2 lata samorząd.

– Po upływie 5 lat możemy zrobić z tą siecią, co tylko chcemy. Możemy ją rozbudować, sprzedać, wydzierżawić funkcjonującej w naszym mieście telewizji kablowej, czy też wejść z tym w osiedla – mówił burmistrz.

Projekt internetu szerokopasmowego opartego na światłowodach skierowany ma zostać do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, w tym m.in. do osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych, czy też osób pozostających w trudnej sytuacji materialnej. Beneficjentami mogą natomiast być: jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego oraz konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi.
Dzięki sieci światłowodów możliwe stało by się również stworzenie elektronicznego obiegu dokumentów, przez co mieszkańcy wszelkie kwestie związane np. z paszportami, czy dowodami osobistymi mogliby z czasem załatwiać za pośrednictwem internetu.

Więcej na ten temat w piątkowym numerze Tygodnika "Dzień Szamotulski"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto