Przegląd grup kolędniczych w Niegowie. Na ulicach misie, cyganki, herody, diabły i anioły. Czyżby to już ostatki? ze zdziwieniem pytali mieszkańcy Niegowy i osoby w przejeżdżających samochodach. Nie! to XIX już Międzypowiatowy Przegląd Grup Kolędniczych i Ostatkowych „Herody 2016”, organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie.

Przegląd grup kolędniczych w Niegowie. Na ulicach misie, cyganki, herody, diabły i anioły

17. stycznia o godz: 12.30 przed budynkiem Krakowskiego Banku Spółdzielczego zebrał się barwny korowód Misiów, Cyganek, Herodów, Diabłów, Aniołów i innych postaci ożywających w okresie karnawału. Prowadzony i zabezpieczany przez druhów z niegowskiej OSP, przeszedł ulicami Niegowy do Gminnego Ośrodka Kultury.

Tam pod okiem Jury, zawodowych etnografów: przewodniczącej – Elżbiety Miszczyńskiej, Eweliny Mędrali-Młyńskiej, Angeliki Bliskiej wystąpiło na scenie osiem grup z powiatów: zawierciańskiego, częstochowskiego, myszkowskiego.

Po prezentacjach gorąco oklaskiwanych przez widownię Jury postanowiło nagrodzić:

Miejsce I - Herody z Sygontki
Miejsce II - Młode Misie z Niegowy
Miejsce III - Herody z Dąbrowy Zielonej

Wyróżnione zostały następujące grupy:
- Mzurowskie Kolyndziorze
- Młodzi Kolędnicy z Dąbrowy Zielonej
- Grupa Kolędnicza ze Zdowa
- Dziecięca Grupa z Gwiazdą z Sygontki
- Grupa Ostatkowa z Trzebniowa

Tym barwnym występom przyglądali się licznie zebrani, pośród których znajdowali się min. wójt gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, przewodniczący rady gminy, Mariusz Dzieża, sekretarz gminy, Jarzy Tatarek, Iwona Madej - Hacaś, z-ca dyrektora Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Niegowie - sponsora imprezy, Robert Garstka z Regionalnego Ośrodka kultury w Katowicach, główny organizator imprezy Małgorzata Majer – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie i wielu innych umiejących docenić własną tradycję i rodzimą kulturę ludową.

Jury z zadowoleniem stwierdziło wysoki poziom wszystkich zespołów występujących w tegorocznych „Herodach”. Wielość zespołów i obecność na przeglądzie dzieci i młodzieży napawa nadzieją na dalszy rozkwit form kolędniczych. Specjalne wyróżnienia należą się organizatorom za zainteresowanie środowiska oraz pozyskanie sponsorów, a także wyjątkowo sprawne przygotowanie i przeprowadzenie imprezy.

Wszyscy uczestnicy dostali nagrody finansowe w różnych wysokościach stosownie do zajętego miejsca, które wręczyli wójt gminy Niegowa, Dorota Hajto-Mazur, Pani Iwona Madej – Hacaś, w imieniu dyrektorki ROK w Częstochowie Ewelina Mędrala-Młyńska, przewodniczący rady gminy Niegowa, Mariusz Dzieża.
Imprezę prowadził Andrzej Szczepańczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie, który zaprosił wszystkich na „zakończenie karnawału w gminie Niegowa tzw. Ostatki”.

Wszyscy uczestnicy Przeglądu zostali poczęstowani ciepłą strawą oraz słodkościami.

Informacja: GOK Niegowa

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!