Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Miodek o kłobucczanach

Piotr Ciastek
ARC
Profesor Miodek o kłobucczanach. Rozwiązujemy językowy dylemat, który nurtuje naszych mieszkańców. Przeczytajcie, co mówią na ten temat językoznawcy.

Jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na to, że w tekstach używamy niepoprawnej nazwy mieszkańców miasta Kłobuck i nie jesteśmy w tym jedyni. Jego zdaniem mieszkańcy Kłobucka to kłobuczanie, tak mówi on i wielu mieszkańców miasta. Jednak reguły ortograficzne mówią coś innego, że to kłobucczanie jest poprawną formą. O rozstrzygnięcie tego dylematu poprosiliśmy językowych ekspertów.

Zanim jednak dopuścimy ich do głosu, warto przypomnieć, że nawet, co do samej nazwy miasta nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia, od czego pochodzi. Już w XV wieku Jan Długosz wymienia nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie. Językoznawcy skłaniają się ku tezie, że źródłem jej nazwy jest słowo “kłobuk”. Legenda, którą zanotował kronikarz Jan Długosz podaje, że nazwa Kłobuck pochodzi od kłobuka – nakrycia głowy, znalezionego w miejscu istnienia osady, który potem został uwidoczniony w herbie miasta. Jedni twierdzą, że nazwa ma związek z geograficznym położeniem Kłobucka. Kłobuk oznaczał bowiem wg tejże wersji wierzchołek lub szczyt, a miasto było wtenczas zlokalizowane jako najdalej wysunięty na północny zachód punkt Małopolski. Inni sugerują, że nazwa może mieć też związek z położeniem na pagórkowatym terenie Wyżyny Wieluńskiej. Powstały też hipotezy, że nazwa ta jest nazwą typu dzierżawczego, to znaczy pochodzącą od mieszkającego tu człowieka, zwanego Kłobukiem. Współczesna nazwa miasta używana jest od przełomu XIX i XX wieku.

Historyczne przypuszczenia, co do nazwy Kłobucka mogą sugerować też pochodzenie nazwy mieszkańców. Językowe zawiłości tej sprawy objaśniła nam dr hab. Małgorzata Dawidziak-Kładoczna z Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

- Poprawna nazwa mieszkańca Kłobucka to kłobucczanin. Nie może być inaczej, zważywszy na zakończenie wyrazu Kłobuck – mianowicie głoski „ck". W nazwie kłobucczanin głocka „c” pozostaje bez zmian, zaś głoska „k” - wymienia się na „cz". Być może w szybkiej, spontanicznej, niewzorcowej wymowie mieszkańcy interesującej nas miejscowości upraszczają grupę spółgłosek „ccz", wymawiając jedynie „cz". Wydaje mi się jednak, że forma kłobuczanin ma inną motywację. Otóż, nazwa miejscowa Kłobuck pochodzi od wyrazu kłobuk ‘górka’. Nazwa mieszkańca utworzona od tego źródła faktycznie brzmi „kłobuczanin”, ale współcześnie mamy Kłobuck, a nie Kłobuk, zatem i nazwa mieszkańca musi odzwierciedlać tę zmianę. Powtórzmy zatem jeszcze raz: nazwa mieszkańca Kłobucka to kłobucczanin, natomiast nazwa kłobuczanin jest utworzona od innego źródła. – podkreśliła Małgorzata Dawidziak-Kładoczna.

Tę skrótowość i przywiązanie do tutejszej tradycji mówionej wykorzystał w swojej nazwie Zespół Śpiewaczy Kłobuczanie, który jednak świadomie skrócił nazwę mieszkańców miasta.

Profesor Miodek o kłobucczanach

Nasze wątpliwości związane z nazwą mieszkańców Kłobucka rozwiał także profesor Jan Miodek – uznany językoznawca i autor programów popularyzujących poprawną polszczyznę, które od wielu pokoleń uczą nas mówić i pisać.
- Brzmienie kłobucczanin - podawane przez wszystkie słowniki - jest strukturalnie oczywiste tak jak np. pucczanin od Pucka, a nie „puczanin". Nie wykluczam, że w tamtych stronach wszyscy mówią „kłobuczanin", ale to nie jest forma zasadna. – stwierdził profesor Miodek.

Polub naszą stronę na Facebooku i dowiedz się więcej! - https://www.facebook.com/KlobuckNM

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto