PKP uruchomiło stacje ładowania samochodów elektrycznych przy dworcach. Także u nas

PKP S.A. uruchomiło stacje do ładowania samochodów elektrycznych przy czterech dworcach w woj. śląskim: przy dworcu głównym w Częstochowie, w Katowicach, Katowicach Ligocie i Gliwicach. W pierwszym etapie kolej planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

Kolejne ładowarki staną przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. Stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharing’u, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego.
Przez trzy miesiące ładowanie ma być darmowe. Potem PKP ma pobierać opłaty, ale jeszcze nie są znane ceny. Wiadomo jednak, że niższa cena będzie dla pasażerów, którzy przesiądą się z auta do pociągu. Korzystanie ze stacji nie będzie wymagało żadnej wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.

Podobne stacje mają się pojawiać przed kolejnymi dworcami w całym kraju.

Zadbano o bezpieczeństwo. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Miejsca postojowe przy dystrybutorach do ładowania pomalowano na zielono i oznaczono specjalnym piktogramem.

– Oddana dzisiaj do użytku inwestycja doskonale wpisuje się w „Program dla Śląska” – niezwykle ważny dla naszego województwa dokument, zawierający najważniejsze kierunki dalszego rozwoju. Patrząc z punktu widzenia ekologii, czystego powietrza, stacja do ładowania pojazdów elektrycznych zapewne zachęci wielu mieszkańców do zastanowienia się nad zakupem auta na prąd. Do tej pory wiele wątpliwości wiązało się właśnie z brakiem możliwości doładowania takich samochodów. Dzięki takim inwestycjom, jakie realizują PKP, ładowarki będą bardziej dostępne. Bezemisyjny transport jest dla nas priorytetem – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.