18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia św. Zygmunta z teatrem

Janusz Strzelczyk
Parafia św. Zygmunta z teatrem Przy najstarszej parafii w Częstochowie powstał ośrodek dla parafian, ale także dla pielgrzymów, turystów, w którym będzie działał m.in. teatr małych form, jest świetlica, stołówka dla dzieci. Na miejscu wyburzonych sklepów, znajdujących się na terenie parafii powstał nowoczesnych pawilon.

Parafia św. Zygmunta z teatrem

Proboszcz parafii ksiądz prałat Marian Wojcieszak cieszy się, że w tej ubogiej dzielnicy powstało coś, co ją ożywi i pomoże parafianom.
Za 12,5 miliona złotych stanął nowoczesny kompleks pawilonów, w miejsce wyburzonych w tym miejscu sklepów sprzed drugiej wojny światowej. To teren parafii, a zabudowania nie miały wartości historycznej czy architektonicznej.
85 procent kosztów budowy pokrywa Unia Europejska. Parafia św. Zygmunta przystąpiła do konkursu i dostała dofinansowanie.
Roboty ruszyły w styczniu 2012 roku, na dziedzińcu wewnętrznym dawnego klasztoru paulinów, który był przy kościele św. Zygmunta, a teraz tam jest m.in. plebania.
Zanim pojawili się tam budowlani teren parafii św. Zygmunta należał do archoelogów. Oni mieli pierwszeństwo.
Dosłownie w każdym miejscu, gdzie wbijali łopatę natrafiali na ślady historii Częstochowy.
Odkryli ponad 500 pochówków szkieletowych z XV-XVI wieku. Odnaleziono miejsce jeszcze starszych pochówków. Są to średniowieczne jamy grobowe i grób sprzed 2,5 tysiąca lat, z okresu kultury łużyckiej. Z czasów, z których zachowane ślady prezentowane są w Rezerwacie Archeologicznym na Rakowie.
W grobie sprzed 2,5 tys. lat nie znaleziono kości, bo w kulturze łużyckiej były groby całopalne. Natomiast pochówki z XIV/XV wieku potwierdzają, że przy kościele był cmentarz. Kto był na nim grzebany? Z pewnością dobrodzieje parafii, księża, a także ojcowie paulini.
Parafia św. Zygmunta była bowiem ściśle związana z paulinami. W 1474 roku paulini przejęli kościół farny św. Zygmunta. Wybudowali przy nim klasztor. Do naszych czasów zachował się budynek klasztorny wybudowany w latach 1769-1771.
Paulini opuścili parafię św. Zygmunta w 1866 roku, kiedy to na mocy ukazu carskiego parafia przeszła pod zarząd księży diecezjalnych.
Na cmentarzu mogły być chowane także ofiary epidemii, które nawiedzały miasto.
Cmentarz przez wieki zajmowal coraz większą powierzchnię. W XVII wieku został powiększony w stronę dzisiejszej ulicy Ogrodowej, na zachód od kościoła.
- To było w czasie, gdy klasztorem kierował ojciec Andrzej Gołdonowski - opowiada Jadwiga Borowska-Anto-niewicz z częstochowskiej Delegatury Służby Ochrony Zabytków. - W tym czasie była też kaplica cmentarna, krórą rozebrano w 1826 roku, gdy tworzono aleję Najświętszej Maryi Pany. Zlikwidowano groby do linii ulicy Krakowskiej. Dzisiejszy plac Daszyńskiego to też mógł być cmentarz.
Archelodzy prowadzili badania tylko na terenie przy kościele i w ograniczonym zakresie. Spora część placu nie zostanie przekopana. Cmentarz przy parafii św. Zygmunta był nekropolią, na której przez stulecia pochowano tysiące częstochowian.
Częstochowa w XVII wieku liczyła 7 tysięcy mieszkańców. Można szacować, że przez 100 lat zmarło około 20 tysięcy mieszkańców. Archeolodzy znajdują nie tylko szczątki ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto