Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz Matki Boskiej po corocznej konserwacji

js, bpjg
Tradycyjnie przed Wielkanocą obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został poddany konserwacji. Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, tym razem prace przeprowadził dr hab. Krzysztof Chmielewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczeń prof. Wojciecha Kurpika, który przez dziesięciolecia zajmował się opieką konserwatorską jasnogórskiej ikony.

– Całkowicie szczerze mogę powiedzieć, że stan ikony jest bardzo dobry – zapewnia dr Krzysztof Chmielewski, który od 19 lat wspomaga konserwację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – Zawsze przed wyjęciem obrazu jest niepokój o stan tej bardzo zmęczonej materii, kruchej, wrażliwej, po wielu przejściach, zwłaszcza tych związanych z ubiegłym wiekiem – dodaje dr Chmielewski. - Wiemy, że obraz był zamurowany przez pewien czas w pomieszczeniu w czasie II wojny światowej, i wtedy powstało wiele poważnych zniszczeń. To długa walka, żeby ustabilizować przede wszystkim warstwy zaprawy i warstwy malarskie, które ciągle się podnoszą, i one będą się podnosić.
Podczas prac konserwatorskich zwykle dokonywana jest także zmiana sukien zdobiących Ikonę Jasnogórską. W tym roku jednak na Jasnogórskim Obrazie pozostała XVII-wieczna suknia brylantowa, zwana też diamentową, wykonana przez brata zakonnego Klemensa Tomaszewskiego, poprawiona przez br. Makarego Sztyftowskiego. Była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne, o klejnotach wysadzanych głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.Jasnogórską ikonę przywiózł z Rusi książę Władysław Opolczyk w 1382 roku i podarował ją paulinom sprowadzonym do Częstochowy z Węgier. Wg tradycji ikonę namalował św. Łukasz Ewangelista na desce ze stołu Świętej Rodziny. Obraz namalowany jest na desce o wymiarach 122,2 na 82,2 na 3,5 cm. Powstał prawdopodobnie w pracowni malarskiej w Macedonii najwcześniej w XII wieku. Został wykonany w stylu bizantyjskim. Jest zaliczany do ikon typu hodogetria, co znaczy po grecku „ta, która prowadzi”.
W czasach współczesnych stanem ikony jasnogórskiej zajmuje się nadzwyczajna komisja ds. nserwacji i zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Powołał ją w 1979 roku ówczesny generał zakonu o. Józef Płatek. Komisja, wyłoniła grupę roboczą, która wybrała na konserwatora profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wojciecha Kurpika. Od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ikona jest za pancerną szybą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto