Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O. Eustachy Rakoczy odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski

js/kprp
Krzysztof Sitkowski/KPRP
24 kwietnia br. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia POlski został odznaczony paulin ojciec Eustachy Rakoczy.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który odznaczając o. Rakoczego powiedział:
"Serdeczne gratulacje składam również wyjątkowemu duchownemu Ojcu Profesorowi Bolesławowi Rakoczemu.Ojciec Profesor Bolesław Rakoczy jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych, doktorem w zakresie historii sztuki, byłym rektorem Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz majorem Wojska Polskiego. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku poświęca się pracy duszpasterskiej w środowiskach kombatanckich. W roku 1975 Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński powierzył mu godność Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości. Ojciec Profesor jest też Kapelanem Naczelnym Związku Piłsudczyków. Zarówno w czasach, gdy wymagało to wielkiej odwagi, jak i dzisiaj, gdy wymaga to przede wszystkim wielkiej wytrwałości, cierpliwości i taktu, Ojciec Profesor słowem i osobistym przykładem głosi naukę, której streszczeniem jest dewiza Wojska Polskiego w jej dawnym brzmieniu: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ojcze Profesorze – serdecznie dziękuję i gratuluję!"

O. Rakoczy urodził się 23 lutego 1943 roku w Budzyniu, w Wielkopolsce, jako Bolesław Kazimierz Rakoczy. Maturę zdał w 1962 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Chodzieży. Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Zaraz po maturze wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie o otrzymał imię zakonne Eustachy. Po studiach filozoficzno – teologicznych w Krakowie Na Skałce wyświęcony został na kapłana w 1970 r. Jest dr hab. prof. nadzwyczajnym, doktor honoris causa Instytutu Gospodarki Regionalnej i Ekonomiki w Kirowogradzie (Ukraina), doktorem habilitowanym (PUNO – Londyn), doktorem nauk humanistycznych (ATK Warszawa, obecnie: Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego), mgr teologii (ATK, obecnie: UKSW). Jest autorem takich książek jak Jasnogórska „Mensa Mariana”, „Sanktuarium Maryjne w Leśnej Podlaskiej w XIX wieku”, „Mensa Mariana”, „Jasnogórska Hetmanka”, „Znak Ojczyzny”, oraz licznych artykułów.

Z jego inicjatywy na Jasną Górę trafiły znaki Cnoty Rycerskiej, czyli krzyże wszystkich klas Orderu Wojennego Virtuti Militari. Aktu Ofiarowania w obecności Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego dokonali najstarsi rangą generałowie i oficerowie, którzy odpięli od swych mundurów to najwyższe wojskowe odznaczenie i ofiarowali Królowej Polski. W 1976 r. o. Rakoczy pracował nad zabezpieczeniem dokumentacji tak środowisk kombatanckich, jak i działalności patriotyczno-niepodległościowej. W środowiskach kombatanckich jest znany jako Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. Z Jasnej Góry duszpastersko posługiwał sędziwym Weteranom Wojska Polskiego, Legionistom Józefa Piłsudskiego, Powstańcom Wielkopolskim, Żołnierzom Armii Krajowej oraz Żołnierzom Batalionów Chłopskich. Jest Kapelanem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto