Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych.

Barbara Biała Agata Pustułka
Na najnowszą listę leków refundowanych wpisano 23 nowe lekarstwa generyczne (tańsze zamienniki oryginalnych), a prawie 150 wykreślono Na obowiązującej od dziś liście leków, do których dopłaca Narodowy Fundusz ...

Na najnowszą listę leków refundowanych wpisano 23 nowe lekarstwa generyczne (tańsze zamienniki oryginalnych), a prawie 150 wykreślono

Na obowiązującej od dziś liście leków, do których dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia, pojawiły się 23 leki generyczne. Usunięto z niej 149 leków, z tego 137 to specyfiki, które nie są już produkowane. Wykreślone leki były stosowane przy takich chorobach jak astma, zespół Parkinsona, cukrzyca, gruźlica czy jaskra.

Na liście znalazły się też trzy nowe choroby przewlekłe, dzięki czemu prawie 3 tys. osób cierpiących na rzadkie, skomplikowane schorzenia będzie mogło taniej się leczyć. Obniżono cenę 85 farmaceutyków. Ale 20 lekarstw podrożało, z czego 10 o ponad 10 proc. - np. bardzo popularny przy leczeniu chorób gardła chlorchinaldin będzie droższy aż o połowę.

Najbardziej zmiany odczują chorzy na choroby przewlekłe. Dotyczy to dwóch tzw. chorób sierocych, na które cierpi ok. 200 osób w Polsce: epidermolysis bullosa (pęcherzowe odwarstwianie naskórka, tzw. kruchy dotyk) i pierwotną dyskinezę rzęsek. Trzecim schorzeniem jest stan po resekcji trzustki, który dotyka 2,5 tys. Polaków. Decyzję Ministerstwo Zdrowia podjęło w związku z licznymi sygnałami pacjentów, którzy do tej pory musieli płacić za leki z własnej kieszeni.

Według szacunków resortu specyfiki wprowadzone na listę będą oznaczały spadek wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia o blisko 33 mln zł. Pozwoli to także zaoszczędzić pacjentom ok. 1 proc. wydatków na leki - twierdzi ministerstwo. Ale zdaniem farmaceutów z wyjątkiem wprowadzenia nowych chorób zmiany są kosmetyczne. Politycy zapewniają, że to dopiero początek.

- To pierwszy etap modyfikowania listy leków refundowanych - mówi wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera. Twierdzi, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia czeka ok. 300 wniosków dotyczących wprowadzenia następnych leków na listę. W miarę pojawiania się oszczędności będą na nią trafiały kolejne specyfiki.

Nowa lista nie wzbudza optymizmu wśród aptekarzy. Według nich zawiera błędy, a za umieszczeniem wśród chorób przewlekłych nowych pozycji nie poszły zmiany w rozporządzeniu o sposobie przekazywania danych do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zmiany nie obejmują też zestawienia refundacyjnego, przez co aptekarze obawiają się wydawać nowe leki. Dotyczy to opatrunków dla chorych na pęcherzowe odwarstwianie naskórka, którzy powinni mieć te opatrunki refundowane w 100 proc. Problem w tym, że takie same opatrunki, tyle że refundowane w 50 proc., należą się chorym z cukrzycą. Żeby aptekarze mogli rozróżnić obie refundacje, muszą wprowadzić zmiany w systemach obsługujących apteki.

Farmaceuci mają też zastrzeżenia co do braku nowoczesnych leków w spisie ministerstwa. - Niestety, opublikowana przez resort zdrowia lista nie zawiera leków innowacyjnych. Ogranicza to dostęp pacjentów do nowoczesnych produktów leczniczych - zauważa Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

To niejedyny zarzut farmaceutów. Plany resortu zdrowia zakładają, że lista leków refundowanych będzie aktualizowana co kwartał.
- Opublikowanie ostatniej listy nastąpiło ze znacznym opóźnieniem, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami aktualizacja powinna była nastąpić w pierwszym kwartale 2008 r. Stawia to pod znakiem zapytania publiczne deklaracje kierownictwa Ministerstwa Zdrowia o czterokrotnej aktualizacji na liście leków rocznie - dodaje Paweł Sztwiertnia.

Nowa lista pojawiła się ponad pół roku po ostatniej publikacji. Ministerstwo zapewnia, że kolejna będzie gotowa pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Docelowo w tym roku mają być jeszcze trzy nowelizacje.
Według planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia w 2008 roku refundacja leków będzie kosztować ok. 7 mld zł. - Pieniędzy na pewno nie zabraknie, bo ile leków refundowanych lekarze przepiszą, za tyle Fundusz zapłaci - zapewnia Edyta Grabianowska, rzecznik NFZ.

Tabela dotycząca zmian na liście leków refundowanych opracowana została przez Kamsoft - Operatora Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (www.osoz.pl)

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH CZĘŚĆ I

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH CZĘŚĆ II

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH CZĘŚĆ III

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto