Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite urodziny poetki Haliny Poświatowskiej

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
W sobotę, w samo południe, kuranty zegara na częstochowskim ratuszu nie zagrają tradycyjnej melodii. Z głośników usłyszymy bicie serca Haliny Poświatowskiej i głos poetki recytującej swój wiersz "Poduśmiechniętym zielenią drzewem kasztanu". W sobotę rozpoczynają się w Częstochowie uroczystości 80. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej. Z ratuszowej wieży trzy razy w tym roku popłyną nad miastem bicie serca poetki i recytacja wiersza: 21 marca, 9 maja i 11 października.

- W tych trzech dniach - Światowym Dniu Poezji, w urodziny poetki i dniu jej śmierci - skupiliśmy najwięcej przygotowanych wydarzeń programu "Haśka. Poświatowska in art" - wyjaśnia Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, koordynatora rocznicowych imprez.
Poezja Poświatowskiej znajdzie się na częstochowskich ulicach.
- Postanowiliśmy przypomnieć częstochowianom poetkę na różne sposoby, uhonorować ją i jeszcze raz podkreślić, że jej związki z Częstochową były bardzo ścisłe - tłumaczy Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. - Będzie to przedsięwzięcie obejmujące bardzo różne wydarzenia, do których zaangażowaliśmy niemal wszystkie instytucje miejskie.
Jubileusz poetki będą zapowiadać plansze z jej wierszami, które pojawią się już jutro m.in. w witrynach sklepów, aptek, zakładów fotograficznych w alejach Najświętszej Maryi Panny, gdzie artystka ma swoją ławeczkę. 21 marca w Teatrze im. A. Mickiewicza odbędzie się uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświa-towskiej, który powraca do grona najważniejszych krajowych imprez literackich. Jeden z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce organizowany jest od 1974 r.
- Na tegoroczny konkurs wpłynęły do nas zgłoszenia również z zagranicy: ze Stanów Zjednoczonych, Anglii, Francji. Łącznie zgłosiło się 413 poetów. Każdy z nich przysłał po pięć prac - informuje Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
21 i 22 marca pasażerowie częstochowskich autobusów miejskich i tramwajów będą mogli usłyszeć emitowane w pojazdach wiersze poetki, zarejestrowane przez uczniów I LO im. Juliusza Słowackiego, którego Poświatowska była uczennicą.
Od lutego powstaje film o częstochowskich miejscach Haliny Poświatowskiej. Dokument w reżyserii Michała Tkaczyńskiego, realizowany przy wsparciu Muzeum Częstochowskiego, będzie miał premierę w październiku.
Na spotkanie z twórczością poetki zaprasza Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej, w jej odbudowanym domu rodzinnym. Dom odbudowano z zachowaniem oryginalnego stylu. W pokojach są kaflowe piece z okresu przedwojennego, które wcześniej - przed rozbiórką pierwszego domu - zdemontowano. Meble i inne sprzęty sprowadzano m.in. z Krakowa, gdzie artystka mieszkała po wyjeździe z Częstochowy. Miasto wybudowało muzeum, a rodzina Poświatowskiej przekazała pamiątki po poetce. W zbiorach są m.in. pierwsze wydania jej wierszy i rzeczy osobiste. Można na przykład zobaczyć maszynę do pisania, którą posługiwała się Poświatowska. Kupiła ją w Stanach Zjednoczonych. To jedna z dwóch, jakich używała.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto