Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsza lipa w Polsce zniszczona przez orkan Ksawery. Zobaczcie, co z niej zostało ZDJĘCIA

PC
Gmina Dąbrowa Zielona
Setki lat pielgrzymi obgryzali korę z lipy w Cielętnikach w powiecie częstochowskim, bo wierzyli, że ma zbawienne działanie na uzębienie. Przed pielgrzymami obroniło ją w końcu ogrodzenie, niestety poddała się sile orkanu Ksawery.

Legenda głosi, że kora z lipy w Cielętnikach jest dobra na ból zębów, dlatego pielgrzymi zmierzający do Częstochowy na Jasną Górę często odwiedzali to miejsce. Na wprost lipy widnieje wszak obraz św. Apolonii – patronki od bólu zębów. Doszło do tego, że pomnik przyrody trzeba było oddzielić od ludzi ogrodzeniem. Niestety płot nie pomógł w starciu z żywiołem. W nocy z 5 na 6 października orkan Ksawery powali lipę na ziemię. Pozostał tylko niewielki kikut. Reszta drzewa jest nie do ocalenia.

- Mam rodzinę w Cielętnikach i zawsze latem kiedy był w tutejszej parafii odpust jeździłam tam i wielokrotnie podziwiałam lipę. Szkoda tego drzewa miało naprawdę ciekawą legendę i jeśli nie pomagała naprawdę na ból zębów, to na pewno stanowiła pewnego rodzaju duchową ostoję - mówi Janina Maćkowiak z Częstochowy.

Najstarsza lipa w Polsce

Lipa w Cielętnikach była największą lipą drobnolistną „Tilia cordata” w Polsce. Według danych z 2011 roku, miała wysokość 28,6 m i obwód 11,06 m. Pień mierzy się zgodnie z regułami na wysokości 1,3 m od najwyżej położonego punktu na ziemi dookoła drzewa. Są też inne pomiary, według których lipa mierzyła 31 metrów. Drzewo było najstarszą lipą w Polsce. Jej wiek szacuje się na około 600-700 lat, chociaż legendy głoszą, że jest jeszcze starsza. Kilka lat temu znalazła się w finale konkursu „Drzewo roku” Klubu Gaja.

Oryginalność lipy polegała na tym, że nie zwężała się ku górze jak inne drzewa, ale rozszerzała. Wyglądała tak, jakby wiele pni zrosło się w jeden. Lipa stała się pomnikiem przyrody i została objęta specjalną ochroną. Ze względu na liczne dziuple oraz rozbudowaną, niedostępną koronę przez lata była siedliskiem licznych gatunków ptaków w tym sów i puchaczy.


Sprawdź jak wyglądała sytuacja w regionie!
Olbrzymie straty wywołał przechodzący w nocy nad woj. śląskim orkan Ksawery. Strażacy interweniowali blisko tysiąc razy, 3 osoby są ranne. Kliknij TUTAJ:
Orkan Ksawery w Śląskiem ZDJĘCIA: 3 osoby ranne, zniszczone domy, powalone drzewa, ludzie bez prądu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto