Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Jasnej Górze jest coraz więcej pamiątek z historii twierdzy

Janusz Strzelczyk
Prace archeologiczne w bazylice już przyniosły niespodziewane odkrycia
Prace archeologiczne w bazylice już przyniosły niespodziewane odkrycia Fot. Waldemar Deska
Jasna Góra przyciąga nie tylko pielgrzymów, ale też coraz częściej turystów, którzy mogą tu zobaczyć kawał historii Polski, także historii militarnej.

Właśnie z myślą o przypomnieniu wojskowego znaczenia Jasnej Góry powstaje Jasnogórskie Stowarzyszenie Pro Fortalitium Marianum (Dla Twierdzy Maryjnej), które jeszcze w tym tygodniu ma zostać zarejestrowane.

- Do stowarzyszenia należy 30 osób - ludzi świeckich, ze świata nauki, biznesu, kultury urzędników - opowiada Jarosław Stuczyński, prezes stowarzyszenia. Stowarzyszenie ma między innymi zbierać fundusze na restaurację bastionów jasnogórskich, które były podstawą fortyfikacji. Tak jak to już robi Jasnogórska Fundacja Pro Patria Bastion św. Rocha.

Właśnie na tym bastionie można oglądać fragment oryginalnych wałów obronnych jasnogórskiej twierdzy (mury kazał rozebrać car Mikolaj II). Odkryto je przy rekonstrukcji tzw. kurtyny zachodniej klasztoru. Bo od ubiegłego roku Jasna Góra jest terenem, zakrojonych na największą w jej dziejach skalę, prac archeologicznych i remontowych. Ten remont ma zakończyć się w 2013 roku, a fundusze pozyskuje się na rozmaite sposoby. 42,5 mln zł przyznano sanktuarium z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Samo Sanktuarium włożyło w ten program blisko 2 mln zł. To wszystko mało, stąd pomysł na stowarzyszenie.

Na razie widoczne są pierwsze efekty ubiegłorocznych prac w bazylice. Natrafiono tam na fragmenty pierwszego kościoła jasnogórskiego, odkryte pod posadzką. Kustosz jasnogórski, ojciec Ignacy Rękawek podkreśla, że w prezbiterium odnaleziono fragmenty murów pochodzących z XV wieku, pochówki ziemne z fragmentami trumien, krypty grobowe, a także fragment glinianej posadzki, noszącej ślady pożaru z 1690 roku.

Te odkrycia i coraz atrakcyjniejsza forma prezentacji znalezisk przyciągają turystów. To z myślą o nich przygotowano Bastion św. Rocha, który obecnie wygląda tak, jak w czasie obrony przed Szwedami. Jest wieżyczka obserwacyjna, stanowiska artyleryjskie, repliki armat, moździerzy, amunicji. Bastion św. Rocha był głównym miejscem obrony twierdzy jasnogórskiej. Tu odpierano kolejne ataki wojsk szwedzkich. Fragmenty oryginalnych murów specjalnie wyeksponowano. Można je teraz oglądać z góry poprzez specjalne okna świetliki. Podczas zwiedzania turyści mogą korzystać z audioprzewodnika. Zestaw składa się ze słuchawek i przenośnego odtwarzacza audio wraz z dołączonym elektronicznym zapisem nagranego objaśnienia najważniejszych miejsc na Jasnej Górze. Jest kilkadziesiąt zestawów z nagraniami w językach angielskim, niemieckim, włoskim, polskim, francuskim do wypożyczania w Centrum Informacji Jasnogórskiej.

Można oczywiście skorzystać także z przewodnika tradycyjnego. Są to ojcowie paulini i siostry zakonne. W ub.r. oprowadzali pielgrzymów i turystów z 83 krajów, opowiadając w dziesięciu językach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto