Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na AJD będzie można studiować prawo. Są też inne, nowe kierunki [FOTO]

Aneta Kaczmarek
Fot. Aneta Kaczmarek
Kilka dni temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę i nadało uprawnienia Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu AJD do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym. Oznacza to, że uczelnia uruchamia rekrutację na rok akademicki 2017/2018.

Studenci będą kształcić się przez 5 lat. Kandydaci mają do wyboru kształcenie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Warto zaznaczyć, że uprawnienia do kształcenia na kierunku prawo uczelnia posiada jako jedyna w regionie.

- Kierunek ma profil praktyczny ze względu na to, że uczelnia rozwija się w obszarze nauk administracyjnych i prawnych i zgodnie z ustawą pierwsze podejście pod nowy kierunek to jest podejście pod profil praktyczny i takie własnie uprawnienia otrzymaliśmy. Oznacza to, że mamy dla naszych studentów znaczną liczbę praktyk, natomiast od strony usprawnień uzyskiwanych poprzez tytuł magistra prawa nie ma tutaj żadnej różnicy w porównaniu z profilem akademickim - mówiła dr hab. prof. AJD Anna Wypych-Gawrońska, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Warunki rekrutacji są zróżnicowane i uzależnione od tego, czy kandydat zdawał nową czy starą maturę. Liczba miejsc wynosi 80 na studiach zaocznych i 80 na stacjonarnych.

- W przypadku nowej i starej matury kategorie przedmiotowe są takie same - student musi mieć zdaną maturę z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego, w ramach którego znajduje się wykaz przedmiotów, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji. To jest historia, WOS, geografia, filozofia, język łaciński, kultura antyczna, a także matematyka oraz fizyka. W zależności od tego, czy kandydat zdawał maturę na poziomie podstawowych czy rozszerzonym, punkt są premiowane i na tej podstawie tworzona jest liczba rankingowa. Osoby z czołowymi wynikami są rekrutowane. Takie same zasady obowiązują w przypadku studiów stacjonowanych i niestacjonarnych - wyjaśniał Michał Machusz, pracownik Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania AJD.

Liczba miejsc nie jest przypadkowa. Została ustalona z podmiotami zewnętrznymi. Uczelnia nie mogła bowiem otworzyć kierunku prawo samodzielnie.

- Opracowując dokumentację związaną z tym kierunkiem rozwialiśmy i uzyskaliśmy wsparcie wszystkich instytucji związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości w Częstochowie, bo to sąd okręgowy i podległe mu jednostki, czyli sady rejonowe okręgu częstochowskiego z prezesami na czele, to również Okręgowa Rada Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Uzyskaliśmy też poparcie o samorządu, władz miejskich - mówił Machusz.

Od października AJD uruchamia też inne, nowe kierunku. Wśród nich po raz pierwszy: pielęgniarstwo (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy), rachunkowość i podatki (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), dziennikarstwo i kultura mediów (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), fotografia i kreacja przekazu wizualnego (stud. I stopnia, Wydział Sztuki).

Uczelnia czeka na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie fizjoterapii (studia jednolite magisterskie, 5 lat, Wydział Pedagogiczny) i inżynierii multimediów (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy).

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto