Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w warszawskiej archikatedrze

Karolina Kowalska
Misterium Męki Pańskiej w warszawskiej archikatedrze.
Misterium Męki Pańskiej w warszawskiej archikatedrze. archiwum
Misterium Męki Pańskiej w warszawskiej archikatedrze. Warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski przewodniczył w Wielki Piątek w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście liturgii Męki Pańskiej, adoracji krzyża i przeniesienia ciała Chrystusa do symbolicznego grobu.

Misterium męki Pańskiej w warszawskiej archikatedrze


Nabożeństwo wielkopiątkowe - Misterium Męki Pańskiej - było skoncentrowane na liturgii słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Rozważano biblijny opis męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, a potem adorowano i uczczono Krzyż Święty. Misterium Męki Pańskiej podkreśla bardziej chwałę odkupienia przez krzyż niż poniżenia przez mękę.

Przed adoracją krzyża, bp Markowski w homilii podkreślił, że Chrystus, umierając na krzyżu, dokonuje cudu odkupienia człowieka, odkupienia - czyli wyzwolenia go spod władzy grzechu i wyniesienia go do godności dziecka Bożego. Dodał, że przez krzyż Chrystus wynosi nas do życia nadprzyrodzonego, przez co tworzy niezwykłą więź z każdym z nas.

Doświadczenie Misterium Męki Pańskiej - jak podkreślił hierarcha - trwa nadal w życiu każdego człowieka i w życiu Kościoła. - Kościół poddawany jest trudnym doświadczeniom. Żyjemy w czasach, kiedy Kościół w Polsce żyje w trudnych okolicznościach. Mamy poczucie tego, że ludzie obojętnieją na Ewangelię, mało tego, często ironicznie się uśmiechają, kiedy słyszą o niej - mówił bp Markowski.

- Te trudy, z którymi Kościół spotyka się we współczesnym świecie, także w Polsce, to taki czas, który jest okazją do oczyszczenia i próbą wiary - tłumaczył. - W tych trudnych czasach każdy z nas musi na nowo opowiedzieć się, czy jest z Chrystusem, czy przeciwko Niemu - zaznaczył.

Biskup podkreślił, że nasze życie ma stać się świadectwem. To jest ten czas oczyszczenia, który może sprawić, że nasze życie i świadectwo stanie się rzeczywistą mową o Chrystusie - powiedział podczas piątkowego Misterium Męki Pańskiej.

Hołd krzyżowi Chrystusa oddał najpierw uczestniczący w Misterium Męki Pańskiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a następnie biskupi, przedstawiciele Kapituły Archikatedralnej, klerycy oraz licznie zgromadzeni wierni.

Podczas liturgii Męki Pańskiej modlono się za Kościół, papieża Franciszka, metropolitę warszawskiego, biskupów i kapłanów, a także za wszystkich wiernych, w tym za rządzących państwami, za Żydów, za niewierzących, cierpiących i strapionych oraz o pokój na świecie.

Zobacz zdjęcia: Warszawska Centralna Droga Krzyżowa

Po zakończeniu liturgii eucharystycznej ciało Chrystusa przeniesiono w uroczystej procesji do symbolicznego Grobu Pańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto