Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majowy weekend na Jurze przyniesie wiele atrakcji

Redakcja
Góra Birów to jedno z tych miejsc, które zobaczymy w czasie wyprawy do Podzamcza.
Góra Birów to jedno z tych miejsc, które zobaczymy w czasie wyprawy do Podzamcza. fot. Monika Ziółkowska-Wnuk.
Jeden z dłuższych tegorocznych weekendów wolnych od pracy i zajęć w szkole można spędzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tutaj na turystów czekają nie tylko piękne krajobrazy i turystyczne szlaki wiodące przez najładniejsze zakątki, ale także ciekawe imprezy. Podzamcze zamieni się w Krainę Kwitnącej Wiśni, a do Zawiercia przyjedzie legenda polskiego rocka - Perfect.

Na Jurze jest jeszcze niebezpiecznie

Propozycje wycieczek krajoznawczych na majowy weekend przedstawia Jarosław Wesołowski, przewodnik PTTK Zawiercie

Trudno ustalić obecnie optymalne trasy piesze, ponieważ w wielu miejscach szlaki turystyczne przechodzą przez lasy ze ścieżkami zawalonymi drzewami. W wielu miejscach są jeszcze tablice "Zakaz wstępu".

Tak jest np. w rezerwatach Smoleń i Góra Zborów. Nie mogę zachęcać do spacerów tam, gdzie jest niebezpiecznie lub zabraniają tego zarządzenia Lasów Państwowych. Przedstawiam więc trasy dla zmotoryzowanych.

Trasa: Ojcowski Park Narodowy. Czas wycieczki: 8-9 godzin. Trasa przejazdu: 100 km. Trasa do przejścia: 4 km

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Ojcowa, gdzie zwiedzimy ruiny średniowiecznego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego i nazwanego na cześć swojego ojca, "Oczec u Skały". Wędrując doliną Prądnika, podziwiać będziemy monumentalne jurajskie ostańce i zagłębimy się w problematykę ochrony przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego. Przechodząc obok "źródełka miłości" i Bramy Krakowskiej, wysłuchamy legend związanych z tym uroczym miejscem. Przy odrobinie szczęścia podglądać będziemy życie bobrów, które niedawno wróciły do OPN.

Przez wąwóz Ciasne Skałki, podejdziemy na wysokość 430 m. n.p.m., aby odbyć wyprawę do wnętrza ziemi. Tutaj przewodnik zaprowadzi nas do ogromnej jaskini, w której niegdyś ukrywał się książę Władysław Łokietek.

Dalsza trasa powiedzie nas do centrum Ojcowa, gdzie zapoznamy się z historią Powstania Styczniowego w 1863 r. i sławnymi postaciami tego okresu. Nieopodal Ojcowa znajduje się najsłynniejsza w Polsce skała, zwana Maczugą Herkulesa, a zaraz za nią zamek w Pieskowej Skale.

To właśnie tutaj kręcono sceny do filmu "Janosik" oraz "Stawka większa niż życie".

Jadąc dalej, dotrzemy do największej w Europie pustyni, zwanej Pustynią Błędowską.

Przez chwilę zanurzymy się w rozległych piaskach, poznamy faunę i florę, a może nawet zobaczymy straszne zwierzę zwane mrówkolwem. Nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń powrócimy wieczorem do domu.

Trasa: Złoty Potok. Czas wycieczki: 6-8 godzin. Trasa przejazdu: 100 km. Trasa do przejścia: ok. 4 km

Z Zawiercia trasą przez Włodowice i Kotowice, jedziemy do Żarek. Znamy to miejsce przede wszystkim z największego na Jurze targowiska, ale w trakcie wycieczki spojrzymy na to miejsce nieco inaczej.

Zbiorowisko kilkudziesięciu murowanych z kamienia wapiennego stodół stanowi wyjątkowy zabytek, którego nigdzie indziej w Polsce nie znajdziemy, a każda stodoła to odrębna historia konkretnej rodziny żareckiej.

Następnie udamy się na ulicę Polną, aby zwiedzić nekropolię żydowską z doskonale zachowanymi macewami i murawami kserotermicznymi.

Po zwiedzeniu Żarek udamy się do Złotego Potoku, czyli dawnej siedziby wieszcza romantycznego Zygmunta Krasińskiego. W starym parku odnajdziemy dworek poety i pałac jego następców. Po krótkiej sesji zdjęciowej, przez rezerwat przyrody "Parkowe", dojdziemy do Jaskini Niedźwiedziej, gdzie być może przy odrobinie szczęścia spotkamy niedźwiedzia jaskiniowego. Potem zwiedzimy najstarszą w Polsce hodowlę pstrąga tęczowego, a na zakończenie udamy się do źródeł krasowych Zygmunta i Elżbiety, gdzie wprost ze skały wypływa najczystsza i najzdrowsza jurajska woda.

Dalsza trasa wycieczki to Zrębice z drewnianym kościółkiem pw. Św. Idziego i Olsztyn.

W tej ostatniej miejscowości zwiedzimy ruchomą szopkę u pana Wiewióra i stare zamczysko otwierające wejście na szlak "Orlich Gniazd".

Inne ciekawe miejsca do odwiedzenia na Jurze, które szczególnie polecam to: zamek w Udorzu w gminie Żarnowiec, dolina rzeki Dłubni z klasztorem ss. Norbertanek, źródłem Jordana i grodziskami w rejonie Iwanowic, dolina Kobylańska z wieloma ostańcami skalnymi, dolina Będkowska z Jaskinią Nietoperzową, w której kręcono zdjęcia do filmu "Ogniem i mieczem", Olkusz z Bazyliką pw. św. Andrzeja Apostoła, Muzeum Afrykanistycznym i Muzeum wikliniarskim oraz oczywiście Mirów i Bobolice ze średniowiecznymi zamkami i... świetną kawą.

Zamki czekają na rowerzystów

Wycieczki proponuje Andrzej Stróżecki prezes PTTK w Zawierciu

Trasa : Zawiercie - Morsko. Długość trasy: 14 km.

Ścieżką rowerową od dworca PKP w Zawierciu jedziemy przez Blanowice, Pomrożyce i Skarżyce, aż do Morska. W tamtejszym ośrodku możemy odpocząć, a przy okazji zwiedzić Zamek Bąkowiec, a właściwie ruiny XIV-wiecznego rycerskiego zamku zbudowanego przez ród Włodków.

Wzniesiony na planie nieregularnym, wraz z dziedzińcem otoczony fosą i nasypem ziemnym, na którym stała wieża. Od południa broniony murem wzniesionym na skale. Został zniszczony po opuszczeniu w XVII wieku.

Do czasów obecnych z dawnego zamku zachowały się jedynie fragmenty murów wkomponowane w skałki, lecz widok i tak zapiera dech w piersiach.

Trasa : Zawiercie - Podzamcze. Długość trasy: 12 km

Wycieczkę rozpoczynamy w Zawierciu na Wartach, a następnie jedziemy ulicą Kromołowską i wjeżdżamy w ulicę Smugę, którą dostaniemy się do Bzowa. Tam możemy odpocząć przy źródle Czarnej Przemszy.

Następnie, szlakiem rowerowym pojedziemy do Podzamcza, gdzie będziemy mogli zwiedzić ruiny Zamku Ogrodzienieckiego, czyli najbardziej imponującego Orlego Gniazda spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zamek usytuowany na Górze Janowskiego, najwyższym wzniesieniu Jury, zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą potężnych i znamienitych magnackich rodów.

Wycieczka do Podzamcza to również świetna okazja, by wybrać się na Górę Birów.

Trasa : Zawiercie - Mirów i Bobolice. Długość trasy: 20 km

Tę wycieczkę rowerową również zaczynamy na dworcu PKP w Zawierciu. Następnie jedziemy ścieżką rowerową do stawu Łakoty, a dalej kierujemy się żółtym szlakiem pieszym w stronę Parkoszowic. Stamtąd jedziemy polną drogą do Rzędkowic i Włodowic, a następnie do Huciska. W tym przypadku istnieje także możliwość poruszania się po drogach asfaltowych.

Później czeka nas już jazda szlakiem rowerowym do Mirowa i Bobolic. A tam już odpoczynek i możliwość zobaczenia ruin zamków. Obu wybudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego.

Zobacz również Majówka 2010

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto