Koziegłowy: 12. edycja Jurajskiego Przeglądu Zespołów Ludowych. Na scenie 12 teatrów wiejskich. W dniach 17-18 października na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach gościli uczestnicy już 12. edycji Jurajskiego Przeglądu Zespołów Ludowych.

Koziegłowy: 12. edycja Jurajskiego Przeglądu Zespołów Ludowych. Na scenie 12 teatrów wiejskich

Na deskach sceny koziegłowskiego domu kultury zaprezentowało się 12 teatrów wiejskich, grup obrzędowych i zespołów folklorystycznych z terenu województwa śląskiego, które zaprezentowały obrzędy związane z dorocznymi świętami, codziennymi zwyczajami towarzyszącymi pracy czy porami roku. Tak zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z wykopkami, darciem pierza, wić wianek dożynkowy, uczestniczyć w Babskim Combrze, Andrzejkach czy w Poprawinach. Tematyka była różnorodna, a zespoły je prezentujące wykazały się ogromnym kunsztem, kreatywnością i wiernością tradycji.
Jury, w którym zasiedli Alicja Zielińska- folklorysta, wykładowca i choreograf, Barbara Drozd- etnomuzykolog i Elżbieta Miszczyńska- etnograf, przyznało nagrodę Grand Prix zespołowi ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej za widowisko ,,Gromniczna”. Pierwsze miejsce zdobył Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy ,,Borowianki” z Borowna za przedstawienie ,,Wicie wieńca dożynkowego”, a dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Zespołowi Obrzędowemu ,,Grusza” z Rzerzęczyc za przedstawienie ,,Darcie pierza” i Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Wolanie” z Woli za ,,Poprawiny”. Trzecie miejsce powędrowało do Grupy Teatralnej ,,Drabina” z Częstochowy za ,,Babski Comber”.

Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia, które otrzymały: Zespół ,,Ryczowianki” z Ryczowa, Zespół Folklorystyczny ,,Karlinianki” z Karlina, Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” z Koziegłów, Zespół Folklorystyczny ,,Kołacz” z Janowa, Zespół ,,Cyganeczki” z Sygontki oraz Zespół Śpiewaczy ,,Mierzęcanki” z Mierzęcic.

Organizatorami tegorocznego przeglądu był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie , Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat objął burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka. Zadanie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!