Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy warto pomyśleć o filtrze do wody

Redakcja
W większości naszych domów woda prosto z kranu już dawno temu przestała nadawać się do picia bez przegotowania. Nie mamy się tak dobrze jak np. w niektórych krajach zachodnich, gdzie bez obaw nalewamy wodę z kranu do szklanki i wypijamy duszkiem. Dotyczy to szczególnie krajów z rejonu Alp - w Mediolanie, Zurychu czy w Tyrolu prosto z kranu można pić czystą wodę. Jest ona serwowana również w restauracjach, przeważnie za darmo. Sekret jej czystości tkwi w krystalicznie czystych ujęciach wysoko w górach, często tuż pod lodowcami.

U nas woda z kranu nie zawsze jednak jest taka czysta, jej kolor czasami może przypominać... herbatę. Jaka jest tego przyczyna, przecież wiele firm wodociągowych też ma ujęcia w górach i pozyskuje wody z głębin ziemi? Okazuje się, że na początku woda w każdej stacji jest idealnie czysta i można bezpiecznie nalać ją do szklanki i wypić. Jest badana i na pewno można ją pić bez przegotowania.

Niestety, woda może się psuć w sieciach wodociągowych wewnętrznych, ponieważ są one często stare, zakamienione - stąd żółty brzydki kolor wody - a jednocześnie stają się źródłem namnażania bakterii, ponieważ w budynkach jest ciepło, a to idealne warunki do ich rozwoju.

Dlatego aż 8% wytworzonej energii elektrycznej zużywamy do uzdatniania, pompowania, oczyszczania i przesyłania wody. Powiązania te znajdują także swoje odzwierciedlenie w naszych domach - część urządzeń uzdatniających wodę, np. stacje zmiękczające, zasilanych jest energią elektryczną.

Jeśli czerpiemy wodę z sieci wodociągowej, przeważnie spełnia ona wszystkie normy, co wcale nie oznacza, że jest idealnie czysta i nie ma negatywnego wpływu na naszą skórę, włosy czy sprzęt AGD. Właśnie do uzdatniania wody, z której korzystamy na co dzień, używa się różnego rodzaju filtrów podzlewozmywakowych czy narurowych. To coraz popularniejsze rozwiązania, które powoli stają się dla nas oczywistym standardem. Filtry montowane przy instalacjach sanitarnych bądź w kuchni pod zlewozmywakiem składają się przeważnie z obudowy, czyli całego mechanizmu, który sprawia, że urządzenie działa, oraz wkładów, odpowiedzialnych za filtrowanie wody. Dopiero połączenie obudowy z wkładami tworzy to, co nazywamy potocznie filtrem.

Takie zestawy filtrujące można dopasować do każdego typu instalacji. Jeśli w nowej lokalizacji będziemy mieli inne problemy z wodą niż dotychczas, po prostu zdecydujemy się na inny rodzaj wkładów.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wkładów filtrujących - sedymentacyjne i uzdatniające. Te pierwsze, mówiąc w uproszczeniu, działają na zasadzie sita. Oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Ich stosowanie zalecane jest szczególnie wtedy, kiedy dostrzegamy, że woda z naszego kranu jest mętna.

Działanie wkładów uzdatniających jest natomiast oparte o reakcję chemiczną. Kiedy nasza woda jest zbyt twarda, możemy zdecydować się na wkład zmiękczający z żywicą jonowymienną. Wkłady odżelaziające usuną z naszej wody nadmiar żelaza, a wkłady wykorzystujące węgiel aktywowany pozwolą nam się pozbyć z wody związków chloru. Warto zwrócić uwagę na to, że wydajność wkładu nie jest zależna od jego wagi, grubości czy gęstości.

Najważniejsza jest technologia jego produkcji oraz jakość użytych materiałów. Najważniejsza jest jednak następująca rada - wybierając metodę uzdatniania wody, należy najpierw ocenić, jaki tak naprawdę mamy problem. Innych produktów będziemy potrzebować, jeśli woda jest tylko zbyt twarda, innych, jeśli mieszkamy w starym budownictwie i do rur doprowadzających H2O do naszych kranów dostają się zanieczyszczenia mechaniczne.

Podstawowe problemy, jakie możemy mieć z wodą wodociągową, to nadmierna twardość, wysoka zawartość chloru i zanieczyszczenia mechaniczne. Zbyt twarda woda przesusza skórę i włosy, niszczy sprzęt AGD, pozostawia osad na naczyniach. Chlor psuje smak wody i również źle wpływa na skórę i włosy. Zanieczyszczenia mechaniczne tworzą z kolei nieprzyjemne osady.

Powtórzmy więc:
- jeśli zauważamy, że woda jest zanieczyszczona mechanicznie, powinniśmy zastosować przynajmniej jeden wkład sedymentacyjny, działający na zasadzie dokładnego sita, np. sznurkowy lub siatkowy.
- W przypadku twardej wody rozwiązaniem będzie dodatkowy wkład zmiękczający z żywicą jonowymienną.
- Chloru pozbędziemy się przy pomocy wkładu z węgla aktywowanego.

W przypadku sporych problemów z jakością wody, takich jak twardość czy zażelazienie przekraczające polskie normy, rekomendowany jest wybór stacji uzdatniających. Problem ten dotyczy głównie właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają z wody z tzw. ujęć własnych. Wybór stacji uzdatniającej podyktowany powinien być przede wszystkim dokładnymi parametrami wody i powinna się nim zająć firma, od której zamierzamy zakupić sprzęt. Podstawowe stacje uzdatniające to przede wszystkim odżelaziacze i odmanganiacze. Pomogą one wyeliminować z wody związki żelaza i manganu, które są odpowiedzialne za jej nieprzyjemny smak i zapach, brązowy kolor, ciężkie do usunięcia zacieki na armaturze czy brzydkie plamy na pranych tkaninach.

Innym rodzajem stacji uzdatniania są zmiękczacze, które rozwiązują problem nadmiernej twardości wody w całym budynku.

Wszystkie wymienione urządzenia instaluje się w kotłowni, garażu lub piwnicy - tam, gdzie znajduje się główny zawór wody. Jeśli w naszym domu potrzebne są oba urządzenia, musimy pamiętać, że bliżej zaworu umieszczamy odżelaziacz. Uzdatniana woda powinna zostać wstępnie oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych, dlatego zaleca się zainstalowanie przed urządzeniem korpusu narurowego z wkładem sedymentacyjnym. Montażem urządzeń uzdatniających powinien zająć się wykwalifikowany instalator.

A co to jest filtr z odwróconą osmozą? Otóż odwrócona osmoza to najdokładniejsza metoda oczyszczania wody na użytek domowy. Eliminuje z wody zanieczyszczenia mechaniczne, związki metali ciężkich czy bakterie i wirusy. Głównym elementem takiego filtra jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, która wykorzystuje naturalny proces osmozy, eliminując z wody nawet 96% wszystkich zanieczyszczeń. Filtry wykorzystujące metodę odwróconej osmozy są szczególnie dedykowane osobom cierpiącym na wszelkiego rodzaju alergie skórne, a także rodzicom małych dzieci. Membrana osmotyczna zatrzymuje występujące w wodzie składniki drażniące skórę oraz alergeny. Tak oczyszczona woda doskonale nadaje się także do mycia warzyw i owoców, gotowania zupy czy herbaty. Wbrew obiegowym opiniom H2O poddane procesowi odwróconej osmozy nie jest tym samym, co woda destylowana. Jeśli chcemy tę krystaliczną wodę wykorzystywać do picia, powinniśmy wybrać zestaw wyposażony w mineralizator, który uzupełni skład wody o cenne elementy.


Woda to czasami również nasz wróg
Szeroko o właściwym odwadnianiu terenu mówi się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zostanie zalane nasze podwórko, a mieszkańcy domów poniosą straty materialne. Dlatego właściwe odwodnienie jest bardzo ważne - oznacza prawidłowe zarządzanie wodami znajdującymi się w gruncie, na którym stoją budynki tak, by były one bezpieczne przed wszelkiego rodzaju wilgocią, zalaniem czy też podtopieniem.

Właściwe zaplanowanie odwodnienia osiedla to nie lada wyzwanie. Celem montażu takiej instalacji jest uregulowanie warunków gruntowo-wodnych lokalizacji budynków. W przypadku nowych inwestycji budowlanych istotą jest więc dobre rozpoznanie i wybór właściwych metod odwodnienia.

Jednak w przypadku osiedli już istniejących, poprawienie nieskutecznego odwodnienia jest o tyle trudne, że napotyka wiele problemów wynikających z zastosowania przestarzałych rozwiązań czy układu urbanistycznego.

- Planowanie odwodnienia osiedla wymaga nie tylko dobrej analizy i zaplanowania rozkładu inwestycji, ale też doboru materiałów i narzędzi, które pomogą efektywnie ją zamontować. Zastosowane rury czy złączki muszą być odporne np. na pęknięcia, a także mieć odpowiednią przepustowość - tłumaczy Jarosław Kowalczyk, ekspert z firmy Dezet.

Przy tak dużych inwestycjach konieczne jest zastosowanie rur o dużej średnicy. Ich montaż może być o tyle trudny, że wymaga precyzyjnego i trwałego połączenia ich ze sobą. Pomocne są przy tym duże zgrzewarki doczołowe, łączące rury i kształtki z tworzyw termoplastycznych.

Warto również pamiętać, że integralnym elementem systemu odwadniającego jest też odpowiednie zabezpieczenie fundamentów budynków przed wilgocią izolacjami przeciwwodnymi i przeciwwilgociowymi.
System odwadniania osiedla, jeśli nie jest odpowiednio eksploatowany, narażony jest na wiele uszkodzeń. Jego elementy, takie jak kanały deszczowe, drenaże czy wypusty uliczne mogą ulec zapiaszczeniu, przez co zmniejsza się przepustowość rur, czy też ulec pęknięciu - np. z winy przerostów korzeniowych, co powoduje przenikanie wody gruntowej do rur.

Te przykładowe zagrożenia podkreślają, jak ważna jest kontrola i czyszczenie sieci odwadniającej osiedle. Warto więc dodać, że w większości przypadków odpowiedzialne za te działania są odpowiednie władze samorządowe. To do nich mieszkańcy mogą występować z prośbami o informacje o stanie odwodnienia, czy też domagać się działań naprawczych. Tym samym reakcja w momencie awarii jest o wiele spóźniona, gdyż wymaga gruntownego remontu, poprzedzonego długimi i kosztownymi procedurami, jak dokonanie oceny przyczyn podtopienia osiedla, badanie parametrów fizycznych i mechanicznych gruntu.

Jak było w wielu, znanych również z mediów przypadkach, późniejsze naprawy i zmiany systemu odwadniającego są niezwykle trudne również przez uwarunkowania prawne, m.in. kwestie własności gruntów otaczających osiedle. Udowadnia to, jak ważne jest odpowiednie zaplanowanie systemu nawadniającego i troska o jego prawidłowe funkcjonowanie ze strony administracji, władz samorządowych, a także mieszkańców.

Najważniejsze jest jednak, by pamiętać o prawidłowym funkcjonowaniu systemu odwadniania osiedli nie tylko w momencie powodzi. Oczywiście ochrona przed nią jest podstawowym zadaniem instalacji, jednak nie można zapominać, że ma ona chronić grunty wokół budynku, a przez to i jego fundamenty, przed wilgocią i tym samym dbać o stabilność domów, osiedli i komfort życia ich mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto