Zorganizowani kibice Rakowa Częstochowa mają na stadionie swoją trybunę

Zorganizowani kibice Rakowa Częstochowa mają na stadionie swoją trybunę (© Fot. Waldemar Deska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kibice częstochowskiego AZS-u i Włókniarza zawiesili swoją działalność. Boją się fanów piłkarskiego Rakowa, którzy zagrozili, że jeżeli będą oni kibicować swoim klubom, to trafią do szpitala.

- Kibice Rakowa zagrozili, że wtargną do hali Polonia, w której swoje mecze rozgrywa AZS. Już w poprzednim sezonie po jednym z meczów wyjazdowych zamaskowana grupa kibiców Rakowa zaatakowała samochód z kibicami AZS. Miasto nie powinno przyznawać dotacji takiemu klubowi - napisał anonimowo w liście do naszej redakcji jeden z kibiców AZS-u. Nikt z siatkarskich fanów nie chciał się wypowiadać oficjalnie.

- Trudno mi uwierzyć, że coś takiego ma miejsce. Nieformalnie otrzymałem takie sygnały. Jeżeli jest to prawdą, to trzeba o tym porozmawiać i podjąć jakieś działania. Trudno mi komentować nawet tę sprawę, bo w młodości sam grałem w Rakowie w siatkówkę - mówi Konrad Pakosz, prezes AZS-u.

Policja otrzymała informacje od działaczy AZS-u, że kibice tego klubu są zastraszani.

- Sprawdzamy te informacje - tylko tyle mówi podinspektor Joanna Lazar, oficer prasowy KMP w Częstochowie.

Tymczasem także kibice Włókniarza nie dopingowali swojej drużyny podczas ostatniego meczu z Polonią Bydgoszcz i nie wiadomo, czy będą to robić jutro podczas meczu z Lotosem Gdańsk. Żużlowi kibice twierdzą, że przed ostatnim spotkaniem przed stadionem pobiciem groziła im grupa kibiców Rakowa.

- Nasi kibice są nastolatkami, nic więc dziwnego, że boją się "ustawki". Rozmawiałem na ten temat z policją i kibicami Rakowa, którzy twierdzą, że to nie oni, ale jacyś chuligani - mówi Janusz Danek, prezes Fan Clubu Włókniarza.

Krzysztof Kołaczyk, prezes Rakowa, nie chciał tej sprawy komentować. Stwierdził jedynie, że od roku delegaci PZPN chwalą kibiców Rakowa za doping.

Zdaniem Patryka Litwiniaka, przedstawiciela stowarzyszenia kibiców Wieczny Raków, fani AZS-u i Włókniarza odwrócili się od swoich klubów z innych powodów. - AZS chce sprzedać miasto w swojej nazwie, a Włókniarz ma długi i spisuje się mizernie. Nie wierzę, że takie sytuacje miały miejsce, na forach pręży się mnóstwo nastolatków, a jeżeli doszło do gróźb, to powinno się sprawę oddać policji - mówi Litwiniak.

Inna strona

Kibice Rakowa to także sympatyczni, zorganizowani fani.

Stowarzyszenie Kibiców "Wieczny Raków" od kwietnia tego roku prowadzi programy "Bezpieczny Stadion" i "Kangurek". Założeniem projektu jest przyciągnięcie na trybuny całych rodzin. "Kangurek" to bezpłatne zapewnienie atrakcji i opieki dzieciom przebywającym na stadionie. Na tyłach boiska (a w czasie niepogody w sali gimnastycznej budynku klubu) Centrum Twórczego Rozwoju "Kangurek" oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci.
W grupie są pewni siebie

Z Maciejem Polańskim, psychologiem z krakowskiego Stowarzyszenia Dobrej Nadziei rozmawia Janusz Strzelczyk

Skąd się bierze tyle agresji i nienawiści w ludziach nazywających siebie kibicami?

Wszystkie wojny między kibicami nie mają nic wspólnego ze sportem. Trafiają do mnie szalikowcy, przyprowadzani przez kuratorów sądowych. Niewiele wiedzą o drużynach, których szaliki noszą. Jeden z nich, niby kibicujący Wiśle nie chodził nawet na jej mecze, ale codziennie był pod stadionem. Kibice to subkultura. Młodzi ludzie szukają tożsamości w grupie, bo nie znajdują autorytetów. W grupie czują się pewnie i bezkarni.

Czy możliwe jest opanowanie tej subkultury, zmiana mentalności agresywnych szalikowców?

Bardzo sceptycznie patrzę na możliwości zmian w tych grupach. Oni tak naprawdę nie identyfikują się z klubem, bo ten klub jest od nich daleko. Sport zawodowy to zarabianie ogromnych pieniędzy, gwiazdorstwo. Świat, z którym szary kibic ma niewiele wspólnego.


Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Tylko CKM (gość)

Fanatics jesteś napinającym dzieckiem jak wszyscy "kibice" srakowa. widze tą dzieciarnie na północ w grupie głośni, a jak samemu idzie to szybko spuszcza wzrok jak widzi szalik CKM.

srakowek nigdy się nie liczył w czewie i to się nie zmiania.

kibic - sportu (gość)

Przyznam się, że na mecze Rakowa nie chodz, ale ostatnio słysząc co się dzieje z finansami miałę ochote iść na mecz, kupić bilet i choć tak wspomóż klub, bo tylko tak prawdziwy kibic może pomóc, ale jak słysze co się dzieje to dla mnie jest to niepojęte, żeby kibice z jednego miasta z różnych dyscyplin nie wspierali się , tylko się zwalczali. Ludzie opanujcie się, zamiast razem zorganizować jakąś pikiete przed Ratuszę, aby miasto się opamiętało i ustaliło jakieś zasady finansowania Wszystkich klubów, to Wy koty między sobą dżecie, wszystkim się nie przelewa i Rakowowi ,Włókniarzowi i AZs- owi. Chodżmy na mecze i na Raków. na Włókniarz i na AZS i wspierajmy naszych zawodników , bo to powinien prawdziwy Kibic robić. Zlitujciw się, bo to co było na AZS-ie to żal było patrzeć, żeby obcych kibiców było głośniej słychać od miejscowych, tam gdzie nigdy nie było słychać nikogo, a jak patrzyłem na zawodników to rozpacz jak się u siebie czuli i punkty uciekły, a jestem pewien , że gdyby chala żyła jak dawniej to byłby komplet. Jeszcze raz prosze opamiętajcie się prawdziwi kibice kibicują. Obiecuje że jak nie chodziłem na Raków to zaczne chodzić z synem.

neo (gość)

Coz za rzetelnosc. Grupa UF na Wlokniarzu zawiesila swoja dzialalnosc juz pare miechow temu. Opraw nie ma, ale doping tak czy siak jest prowadzony. W dodatku bez tego podzialu na "mlyn" i reszte, przy slabszej frekwencji (ok. 6-7 tys., choc dzisiaj bylo ponad 10 tys.) dopinguje niemal caly stadion :) Efekt kapitalny!

Wypowiedz Danka przemilcze, tak samo jak p. Litwniaka i jego zacheta to zglaszania spraw na policje - pomimo tego ze ten reprezentuje bardziej ogarnieta czesc kibicow Rakowa niz "Speedway FanClub" na Wlokniarzu w ktorym obecnie jest chyba tylko Danek :P

ave racovia` (gość)

co Wlokniarz nie ma juz zgod to do policji poszli szukac pomocy mogli sie dzieci nie napinac przed monitorem to by teraz wszyscy chodzili spokojnie na mecze to samo Azs dopiero teraz pokazali co sa warci nic najpierw napinka a potem policja Pozdro dla normalnych kibiców w tym miescie