Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanonicy regularni w niedzielę świętują jubileusz swojego powrotu do klasztoru w Mstowie [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
W niedzielę w Mstowie kanonicy regularni wraz z Przełożonym Generalnym Kanoników Regularnych Laterańskich Księdzem Opatem Giuseppe Cipollonim Kanonicy Regularni Laterańscy we Mstowie świętować będą 25. rocznicę powrotu Kanoników do Klasztoru w Mstowie. Msza święta, dziękczynna z tej okazji przewodnictwem Księdza Opata zostanie odprawiona w niedzielę 28 czerwca o godz. 11.00.

Parafia we Mstowie istniała już pod koniec XII wieku. W 1212 r., odbył się tu synod biskupów polskich. Jej historia związana była z zakonem Kanoników Regularnych Laterańskich, którzy osiedlili się w Mstowie w 1220 r. Po kasacie klasztoru przez zaborcę (17.04.1819 r.) parafią administrowało duchowieństwo diecezjalne. Dopiero 19 marca 1990 r. arcybiskup Stanisław Nowak powierzył ją znów dawnym duszpasterzom zakonnym.

Pierwszy kościół w Mstowie miał zbudować Piotr Dunin. Pod koniec XII w. w miejscu pierwotnego, drewnianego kościoła zakonnicy zaczęli wznosić nowy murowany. W I poł. XV stulecia kościół i złączony z nim klasztor zostały znacznie rozbudowane. W 1441 r., na synodzie w Łęczycy, prymas Wincenty Kot nadał temu kościołowi tytuł kolegiaty i dedykował go NMP Wniebowziętej i św. Augustynowi. W 1556 r. kościół ten zniszczył pożar, a odbudowę dokończył w 1636 r. prepozyt Andrzej Strzembosz. W 1655 r. świątynię (i zabudowania klasztorne) zajmowali Szwedzi dewastując i grabiąc, a dzieła zniszczenia dokończył pożar (1702 r.) \

Obecną świątynię parafialną budowano w latach 1718-1742. Konsekrował ją 15 sietpnia 1748 r. biskup Franciszek Kobielski. Po pożarze w 1776 r. odnawiał ją prepozyt i zarazem biskup Ignacy Kozierowski. Kolejne zniszczenia spowodowały podczas pierwszej wojny światowej wojska niemieckie i rosyjskie. Świątynię podnosił z ruin i restaurował ks. Michał Maniewski w latach 1925-1932.

Na terenie parafii (do 1879 r.) istniał jeszcze zbudowany za rządów prepozyta Adama (1457-1468) kościół pw. św. Stanisława usytuowany po prawej stronie Warty, w którym kanonicy regularni odprawiali nabożeństwa raz w miesiącu. Był on wielokrotnie niszczony przez wylewy rzeki oraz pożary. Ponadto zbudowano tu w 1620 r. kościół pw. św. Wojciecha pełniący obecnie funkcję świątyni cmentarnej.

Konsekrował go 26 kwietnia 1633 r. biskup Mikołaj Oborski. W nim sprawowano nabożeństwa zaledwie kilka razy w roku. W 1811 r. otwarto przy nim cmentarz grzebalny. W latach 1985-89 we wsi Konin postawiony został, staraniem ks. Stanisława Boreckiego, kościół filialny wraz z zapleczem duszpastersko-administracyjnym. Stał się on centrum życia religijnego nowej wspólnoty, po utworzeniu w tej miejscowości siedziby parafii. Obecnie w świątyniach parafii mstowskiej prowadzone są bieżące prace konserwacyjne.

Na terenie parafii, na Przeprośnej Górce znajduje się sanktuarium ze stacjami drogi Krzyżowej i Drogi Różańcowej ustanowione 23 września 2006 r. przez arcybiskupa Stanisława Nowaka. Jest ono pod opieką duszpasterską Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce prowadzących od 1989 r.

Dzieło „w służbie Bożego miłosierdzia”. Po pięciu latach istnienia członkowie Dzieła rozpoczęli budowę świątyni Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. W 1994 r. arcybiskup S. Nowak poświęcił kamień węgielny, przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw w Ziemi Świętej. Tenże arcybiskup uroczyście poświęcił wybudowany kościół.

Kościół w Mstowie był zwycięzcą konkursu Dziennika Zachodniego na najpiękniejszy kościół w Częstochowie i w powiecie częstochowskim. Natomiast sam klasztor w ubiegłym roku zyskał niezwykle efektowną iluminację, dzięki realizowanemu przez gminę Mstów, programowi Wrota Mstowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto