Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro otwierają halę na Zawodziu (fot)

janusz strzelczyk
Bartłomiej Romanek
Jutro oficjalne otwarcie hali widowiskowo-sportowej na Zawodziu. W miniony weekend częstochowianie mogli już zwiedzić halę, a nawet obejrzeć rozgrywane tam mecze siatkówki i koszykówki

Siedmiotysięczny obiekt może się podobać. Ale czy będzie w pełni wykorzystany, o zarobieniu na siebie (potrzeba 3 mln zł rocznie na utrzymanie) nie mówiąc?
Hala była budowana z myślą o mistrzostwach świata w siatkówce w 2014 roku. Częstochowa liczyła, że będzie gospodarzem turnieju. Tymczasem Polski Związek Piłki Siatkowej wybrał Kraków, chociaż tam jeszcze daleko do zakończenia budowy hali.
Pomysły na wykorzystanie hali są. Co jeden to bardziej fantastyczny. Wiceprezydent Jarosław Marszałek rzucił np. pomysł, by sprowadzić Lady Gagę. Piosenkarka oczywiście o niczym nie wie. Prędzej przyjedzie na pielgrzymkę na Jasną Górę niż na koncert do Częstochowy.
Radny PO Przemysław Wrona chce z kolei robić w Częstochowie kabaret, w nowej, 7-tysięcznej hali widowiskowo-sportowej Chciałby organizować Noc Kabaretową. Uważa, że mogłyby wystąpić na przykład trzy kabarety, dwa bardzo znane i jeden lokalny. Impreza miałaby być według niego stałą propozycją kulturalną Częstochowy. Odbywałaby się zawsze 15 sierpnia, w największe święto kościelne w Częstochowie, gdy na Jasnej Górze są tłumy pielgrzymów.
Na wielotysięczną widownię kibiców też nie ma co liczyć. AZS Częstochowa, który do tej pory rozgrywał mecze w hali Poloni,a przyciągał dużą publiczność, gdy grał z wielkimi firmami w europejskich pucharach. Polonia jest znacznie mniejsza od hali na Zawodziu. Na meczach ligowych rzadko się wypełnia po brzegi. Z organizacją koncertów zespołów ściągających tłumy fanów też będą problemy, bo w kasie miasta na kulturę zawsze jest za mało pieniędzy.
I jest jeszcze jeden problem: hala na Zawodziu będzie konkurować z Filharmonią Częstochowską. Filharmonia po remoncie i rozbudowie zostanie otwarta w październiku, na inaugurację nowego sezonu artystycznego. I ma do wypełnienia nie tylko misję kulturalną ale i twardą, ekonomiczną. Częstochowa straci 22 miliony unijnej dotacji na remont i rozbudowę filharmonii , jeśli po zakończeniu inwestycji nie zostanie w tej instytucji zatrudniony 30-osobowy chór, w roku nie będzie odbywać się o najmniej 380 imprez, a sala nie zostanie wynajęta 100 razy. Chór będzie. Ale zrobić 380 imprez w roku to już ciężka sprawa. Samymi koncertami symfonicznymi tego się nie załatwi. Oczywiście będą poranki muzyczne dla szkół.
Ale filharmonia będzie też się starała o koncerty zespołów rockowych, występy kabaretów, a nawet seanse filmowe. Tak jak to robiono przed remontem i rozbudową budynku.Już dla ratowania dotacji unijnej do Filharmonii Częstochowskiej włączono Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. OPK organizuje nie tylko Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej, ale też szereg innych imprez np. Noc Kulturalną.
Jak podzielą się imprezami hala na Zawodziu i Filharmonia Częstochowska? Będzie problem, bo chodzi przecież o pieniądze, a budżet miasta jest chudy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto