Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasnogórskie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Na wieży klasztornej komandosi wywiesili 100 metrową flagę Polski ZDJĘCIA

PW, BP Jasnej Góry
Dzisiaj w niedzielę 4 listopada, dziękczynną mszą św. o godz. 9.30, zainaugurowano Jasnogórskie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości pod narodowym patronatem prezydenta RP . Jubileuszowe uroczystości to podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanego przez: Jasna Górę, delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

Mszy św. przewodniczył arcybiskup Wacław Depo. Obecnych było na niej kulkadziesiąt szkolnych pocztów sztandarowych, a także delegacje Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej S.A., parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i kościelnych, w tym Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Pojawiła się także ponad 40-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Litwie oraz ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego.

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Wspomniane życzenia to efekt pracy dzieci ze szkół regionu częstochowskiego.

Po mszy św. nastąpiło poświęcenie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu w Kaplicy Pamięci Narodu. To właśnie kpt. Wiśniewski 4 listopada 1918 roku wprowadził wojsko polskie do klasztoru, przejmując go tym samym z rąk zaborcy.

Rekonstrukcję tych wydarzeń wszyscy zebrani na błoniach jasnogórskich mieli okazję zobaczyć niedługo później na specjalnie rozstawionej scenie. Było to przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej pod Wiszącym Kotem, działającej przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.

Najpierw jednak patriotyczny korowód złożony m.in. z dzieci i młodzieży szkolnej, harcerzy i strażaków przemaszerował z placu Biegańskiego i w rytmie poloneza podszedł pod szczyt jasnogórski, trzymając mierzącą 100 m flagę Polski. A podczas przedstawienia komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu wywiesili flagę na wieży jasnogórskiej, po czym rozpalono ognisko - "Ogień Wolności".

W południe nastąpiło też odsłonięcie gabloty multimedialnej poświęconej st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie oraz żołnierzom AK Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu - Bastion św. Rocha.

Jednocześnie w trakcie pikniku wojskowego na błoniach, przygotowano pokazy sprzętu wojskowego i strażackiego, oraz ok. 200 litów grochówki dla uczestników.

Jubileuszowe obchody na Jasnej Górze to zwieńczenie dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanego przez: Jasna Górę, delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

O godz. 16.30 zaplanowano oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej (Bazylika Jasnogórska, wstęp wolny), a o godz. 18.00 nastąpi inauguracja iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie w narodowych barwach.

Dzisiejsze obchody zakończy o godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, który poprowadzi o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

W ramach świętowanie 100-lecia niepodległości na Jasnej Górze, jutro 5 listopada o godz. 19.00 odbędzie się jeszcze występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk „Pieśń o Ojczyźnie” (Bazylika Jasnogórska, wstęp wolny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto