Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra. Grób Pański nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski [ZDJĘCIA]

PC
Wystrój jasnogórskiego Grobu Pańskiego nawiązuje tym razem do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.

W centralnym miejscu Grobu Pańskiego ustawiona jest monstrancja z Najśw. Sakramentem na tle orła białego – symbolu polskiej państwowości. Dużej wielkości cyfry przypominają o obchodzonej w tym roku rocznicy Chrztu Polski: 966 – 2016. W napisie umieszczono fotogram romańsko-gotyckiej chrzcielnicy w kształcie kielicha pochodzącej z XIII w. (ok. 1250), znajdującej się w Katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Legnicy. Średniowieczna chrzcielnica z dwunastoma płaskorzeźbami z życia Jezusa jest najstarszym dziełem sztuki sakralnej w tej świątyni, stanowi unikalne dzieło sztuki brązowniczej w Europie. Została odlana w warsztacie klasztoru cystersów w Lubiążu.

Pod Cudownym Obrazem umieszczono fotogram Drzwi Gnieźnieńskich z Archikatedry w Gnieźnie – symbol chrztu Mieszka I, unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego (w XII wieku; dokładny czas i miejsce powstania nieznane).

Ze stojącego obok krzyża spływa biało-czerwona flaga. Wzdłuż niej umieszczono wizerunki godła państwowego na przestrzeni wieków. Jak tłumaczy o. Bronisław Kraszewski, paulin, dekorator Grobu Bożego, biało-czerwone płótno symbolizuje drogę naszej państwowości. W różnych okresach tej drogi przychodzili na świat polscy święci i błogosławieni. W wystroju Grobu Pańskiego umieszczono ich wizerunki – są m.in. św. Stanisław ze Szczepanowa, św. Wojciech, św. Jadwiga Królowa, św. s. Faustyna Kowalska, św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, i wreszcie św. papież Jan Paweł II. – On jakby zwieńcza całą historię naszej kochanej Ojczyzny – tłumaczy jasnogórski dekorator.

Pośrodku spoczywa figura Chrystusa złożonego w grobie, okryta biało-czerwonym płótnem, a pod nią napis z sekwencji wielkanocnej: „Odkupił swe owce Baranek bez skazy”.

Wystroju Grobu Pańskiego dopełniają setki kwiatów – głównie białych i czerwonych róż.

– Aby bardziej odczytać treść jasnogórskiego Grobu Pańskiego zapraszam na Jasną Górę – mówi o. Bronisław Kraszewski.

Adoracja Jezusa złożonego w Grobie trwać będzie na Jasną Górę całą noc, i w Wielką Sobotę aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. Tradycyjnie przy Grobie staną straże. Grób Pański bardzo licznie nawiedzany jest przez częstochowian i pielgrzymów przy okazji święcenia pokarmów na wielkanocny stół.

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto