18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskółcze gniazda czy budowa autostrady? Co ważniejsze?

Redakcja
Brzegówka, w odróżnieniu od jaskółek dymówki i oknówki, nie zakłada gniazd na budynkach, ale kopie nory w różnego rodzaju pionowych skarpach. Zakłada kolonie. Kolonia brzegówek może składać się nawet z kilku tysięcy nor lęgowych umieszczonych  bardzo blisko siebie
Brzegówka, w odróżnieniu od jaskółek dymówki i oknówki, nie zakłada gniazd na budynkach, ale kopie nory w różnego rodzaju pionowych skarpach. Zakłada kolonie. Kolonia brzegówek może składać się nawet z kilku tysięcy nor lęgowych umieszczonych bardzo blisko siebie
Ruszyła budowa kolejnego odcinka A1, blisko skarpy. Na skarpie były ptasie gniazda. Są nadal, tyle że nowe. Sprawą zajęli się ornitolodzy i przyrodnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Postanowili, wzorem innych europejskich krajów, znaleźć takie rozwiązanie, aby nie zakłócać przebiegu prac budowlanych i uratować kolonię jaskółek brzegówek. O pozostawieniu ptasich gniazd na pobliskiej skarpie nie było mowy. Zdecydowano więc, że jaskółki zostaną przeniesione do nowego domu, zbudowanego przez ludzi dla skrzydlatych mieszkańców.

Likwidacja i odbudowa

W czasie robót związanych z budową autostrady A1 (na odcinku Piekary Śląskie - Maciejów) trafiono na kolonię jaskółek brzegówek znajdującą się bezpośrednio w pasie budowy drogi. Kolonia licząca około 120 nor znajdowała się na hałdach w pobliżu stawu Lenart w Bytomiu. Zarówno skarpa z kolonią, jak i staw musiały zostać zlikwidowane. Zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, wydano pozwolenie na likwidację kolonii, ale pod warunkiem wykonania tzw. kompensacji przyrodniczej, czyli odtworzenia po zakończeniu prac budowlanych skarpy o podobnych wymiarach w pobliżu tej likwidowanej. Ponieważ zarówno ukształtowanie terenu, jak i kwestie prawne dotyczące jego własności nie pozwoliły na odtworzenie zlikwidowanej skarpy w formie naturalnej, konieczne było wybudowanie sztucznej ściany siedliskowej kompensującej ptakom utratę ich miejsc lęgowych i naturalnego domu.

Pierwsza ściana w kraju

W Polsce nie wykonywano dotychczas tego typu sztucznych siedlisk dla brzegówek, to na Śląsku jest więc pierwsze w kraju. Ornitolodzy kierowali się wzorcami z krajów Europy Zachodniej, główne z Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu konstrukcje nie są niczym niezwykłym. Po wielu konsultacjach z projektantami i przyrodnikami z różnych dziedzin, wybrano miejsce na nową skarpę i sztuczną ścianę siedliskową dla jaskółek. Jakie uwarunkowania brano pod uwagę? Przyjęto taką lokalizację skarpy, aby otwory wlotowe do gniazd znajdujące się na ścianie zwrócone były w kierunku lustra wody, a sama ściana oddzielona od pasa autostrady o największym nasileniu ruchu przez wysoki nasyp i ekrany akustyczne. Sztuczna ściana siedliskowa znajduje się na terenie zamkniętym ogrodzeniem, co ma zapewnić ptakom bezpieczeństwo.

Czas na obserwację

Niedawno zakończono prace związane z budową sztucznej skarpy lęgowej dla brzegówek. Obiekt przekazano do użytku i specjaliści z RDOŚ rozpoczęli monitoring bezpośredniego są-siedztwa skarpy oraz zachowania ptaków. Chodzi o to, aby "zachęcić" je do zasiedlenia sztucznej skarpy. Szansa jest duża, bo brzegówka nie jest gatunkiem, który przywiązuje się do miejsca. Potrafi sezonowo zmieniać kolonie, choć zwykle w promieniu kilku kilometrów od starych lęgowisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto