Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? Statystyki GUS-u [PORÓWNANIE]

Jak co roku, Główny Urząd Statystyczny, publikuje "Mały Rocznik Statystyczny Polski". Z raportu, który liczy powyżej 500 stron, wyczytać można informacje na temat cen towarów i usług w ostatnich latach. Jak zmieniły się na przestrzeni ostatnich 8 lat? Czy wszystko idzie do góry? Które dobra tanieją? Kliknij w grafikę powyżej i sprawdź PORÓWNANIE CEN. Niektóre porównania zaskakują...

Życie w Polsce. Czy jest za drogie?

Każdy Polak, robiąc zakupy, zazwyczaj zwraca uwagę na ceny, a podwyżki dóbr i usług, przyprawiają o "ból portfela". Jak się okazuje z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatnich siedmiu lat, największe podwyżki cen dotyczą artykułów spożywczych. Wartość przeciętnego koszyka zakupowego dla jednej osoby w 2010 wynosiła około 173 złote, pięć lat później ta kwota wzrosła do 205 zł, by w 2017 wynieść 205 złotych.

Koszyk nie zawierał bardziej wykwintnych, luksusowych artykułów, a także słodyczy, napojów, przekąsek, czy alkoholu i papierosów.

Jego największą wartość stanowiło mięso. O ile jego cena wzrosła w ostatnich latach? Sprawdź w galerii. Biorąc pod uwagę fakt, że średnie miesięczne spożycie na osobę wynosi ponad 5 kilogramów, skoki cenowe stają się odczuwalne.

Duże skoki zanotowały również takie artykuły jak jajka oraz masło.

Czy jesteś statystycznym Polakiem? Sprawdź, jak wpisujesz się w narodowe statystyki [QUIZ]]

W zestawieniu znalazły się między innymi takie towary i usługi jak:

  • samochód osobowy
  • garnitur męski
  • rower
  • kozaki damskie
  • przejazd taksówką oraz pociągiem

.

Nie wszystkie ceny produktów i usług idą jednak do góry. Warto zauważyć również, że według danych GUS, średnie, miesięczne zarobki w Polsce poszły w górę. W 2010 wynosiły 3437,51 zł brutto, a w 2017 roku osiągnęły poziom 4,5 tys. złotych.

Zobacz jak zmieniały się ceny na przestrzeni lat. Niektóre zmiany są zaskakujące.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TK, JK

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

30.07.2018, 01:04

Dla Was nierobów muszą płacić uczciwi ludzie którzy płacą wysokie podatki. I uważajcie bo porody odbijają się bardzo na zdrowiu kobiety

29.07.2018, 22:21

Odkładaj te pieniądze z 500+ na lokate dla dzieci na przyszłość ,a nie przepijaj jak to większość robi

29.07.2018, 13:46

na POLSACIE :)

29.07.2018, 12:54

dzięki 500 + w końcu zjechałem z Anglii i nie muszę już pracować na zmywaku jak pracowałem wcześniej i siedzieć na socjalu za granicą tylko pracuje w Polsce i korzystam z 500 + i to mi wystarcza na życie na średnim poziomie a nie tak jak było do tej pory życie na walizkach z dala od rodziny

29.07.2018, 12:46

Bzdury że przez 500+ plus wszystko podrożało,ludzie tak twierdzący to nie mają dzieci i zazdroszczą,albo po prostu narzekają na PIS i żerują ciągnąc pieniądze na dzieci:)Za rządów PIS żyje się zdecydowanie lepiej pod każdym względem a nie tak jak za poprzednich rządów wszystko w Polsce było rozkradane przez bogatych inwestorów zagranicznych i wywożone za psie pieniądze za granicę :)

29.07.2018, 01:22

Większość ludzi w tym kraju zarabia 2 tys.zł. i przez ostatnie lata praktycznie zarobki minimalnie się zwiększyły, a wszystko bardzo zdrorzało przez ostatnie 2 lata ,za wszystko też płacimy duże podatki .A wszystko przez to, bo musimy utrzymywać cudze dzieci 500+ rząd przecież musi zabrać żeby dać- to jest złodziejstwo

29.07.2018, 01:04

Co za porównanie jak teraz zarabiamy średnio 3-4 tysiące,a nie tak jak zą rządow PO-PSL 2 tyś to już było maks jak się zarabiało,i niech ktoś nie powie że teraz się nie da tyle zarobić bo mnie normalnie szlak trafia jak ktoś w tych czasach pracuje za 2 tyś i narzeka :)

28.07.2018, 10:50

LSD dobrze działa

28.07.2018, 01:51

W WYBORCZEJ TAK PISZA CZY NA TVNIE MÓWIĄ ?

27.07.2018, 15:40

Na tròjke dzieci dostaje na rok 18,000zl plus 4700 dostalem odliczenia rocznego,to łàcznie daje mi 22700.Który rzàd po 1945r zapewnił takie wsparcie rodzinom?Acha jeszcze 600 zl ołwkowego.

27.07.2018, 14:20

od nowego roku prąd do góry,żywnosc o ok 20% do gory,opał ok 30%od 1 sierpnia-fajnie?

27.07.2018, 07:42

kreatywny zbychu w jakim świecie ty żyjesz,chyba jesteś bardzo lojalny jedynej słusznej,przewodniej w tym kraju

27.07.2018, 01:59

tylko ze teraz zarabiamy 300 % wiecej jak w 2010 r za rzadów PO , a produkty POdrozały tylko o kilka groszy .