Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia zegara: od słonecznego do naręcznego

materiał partnera

Za prekursorów zegarów uważani są starożytni Egipcjanie. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie zegarów słonecznych już w III w. p.n.e. Z biegiem lat, do wyznaczania czasu zaczęto używać również wody, ognia i oleju. W XIII wieku powstały pierwsze mechaniczne zegary wytwarzane z żelaza. Najczęściej można je było spotkać na wieżach klasztornych. Dopiero 300 lat później wyprodukowano pierwszy zegarek kieszonkowy.

Zegary kieszonkowe

Pierwszy zegar kieszonkowy stworzył w XVI wieku Peter Henlein, ślusarz z Norymbergii. Produkt był wykonany z żelaza i działał przez 40 godzin. Początkowo modele czasomierzy miały kształt jajka i nie posiadały szkiełka. Maso de San Friano, jako pierwszy artysta namalował zegarek kieszonkowy. Przedstawił na płótnie księcia Florencji z czasomierzem w ręku. Z czasem zegarki kieszonkowe stały się coraz bardziej popularne, w 1865 roku, firma American Watch wyprodukowała ponad 50 000 sztuk czasomierzy. Punktem zwrotnym dla zegarków kieszonkowych była I Wojna Światowa, podczas której okazało się, że są one nieporęczne na froncie.

Dziś wersje kieszonkowe nie są popularne, mimo, że nadal produkują je najbardziej znani producenci. Posiadacze tego typu czasomierzy kupują je, by podkreślić swój prestiż i status społeczny. Niewątpliwie osoba z zegarkiem kieszonkowym wyróżni się w gronie gości na bankiecie. Zegarek kieszonkowy jest uważany za dopełnienie ubioru. Łańcuszek wystający z kieszeni kamizelki dodaje klasy i szyku.

Czasomierze tego typu cieszą się obecnie zainteresowaniem kolekcjonerów i pasjonatów sztuki zegarmistrzowskiej. Poza tym, kupiony dziś zegarek kieszonkowy jest świetną inwestycją dla przyszłych pokoleń.

Zegarki naręczne

Początkowo zegarki na rękę były uważane za element biżuterii dla kobiet. Genewska firma Jaquet-Droz wyprodukowała w 1790 roku pierwszy zegarek na bransolecie. W pierwszej połowie XX wieku wielkość produkcji zegarków naręcznych osiągnęła poziom produkcji czasomierzy kieszonkowych. George H. Thiess podsunął pomysł wyprodukowania zegarka bez wskazówek i w maju 1970 roku na rynku pojawił się pierwszy czasomierz z wyświetlaczem LED.

Znaczenie zegarków dziś

Obecnie posiadanie zegarków określonych marek świadczy o prestiżu i wysokim statusie społecznym. Rozwój technologiczny doprowadził do wprowadzenia na rynek tzw. inteligentnych zegarków – Smartwatchów, które nie tylko wskazują czas, ale również łączą się z Internetem, portalami społecznościowymi, przekazują informacje o pogodzie i przesyłają powiadomienia z telefonu komórkowego. Dodatkowo na rynku dostępne są naręczne zegarki sportowe, dziecięce i militarne, wyposażone w określone funkcje np. kompas, pulsometr czy kalkulator.

Dla miłośników tradycyjnych czasomierzy szeroką gamę produktów najwyższej jakości oferuje znany dystrybutor - Czas Zegarków. Firma posiada w asortymencie zegarki Certina, które są jedną z bardziej cenionych światowych marek na rynku. Rocznie przedsiębiorstwo produkuje kilka milionów czasomierzy. Produkty Certina są najwyższej jakości, świetnie nadają się na ekskluzywny prezent, który olśni najbardziej wymagających pasjonatów sztuki zegarmistrzowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto