Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hematologia będzie na Parkitce

janusz strzelczyk
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie powstanie oddział hematologii. Zostanie otwarty we wrześniu.

- To bardzo potrzebny oddział w północnej części województwa - mówi Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego, któremu podlegają lecznice wojewódzkie.
- Pod kątem właśnie częstochowskiej hematologii w Śląskim Uniwersytecie Medycznym kształceni są specjaliści - podkreśla marszałek Kleszczewski.
Oddział hematologii miał pierwotnie powstać w szpitalu w podczęstochowskiej Blacho-wni. Takie były plany prywatnego dzierżawcy tej lecznicy. Ale szpital nie dostał kontraktu na tę specjalizację.
W tej chwili pacjenci z Częstochowy i regionu, wymagający pomocy specjalistów hematologii, jeżdżą do klinik śląskich.
Na nowym oddziale hematologii zostaną zatrudnione pielęgniarki z łączonych oddziałów położniczo-ginekologicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce i na Tysiącleciu. Na oddziale hematologicznym będą 24 łóżka. To za mało w stosunku do potrzeb, ale teraz pacjenci z Częstochowy i okolic muszą jeździć do Katowic. Szpital mebluje oddział. Kompletowana jest załoga specjalistów. Na początek będzie troje lekarzy. Hematologia jest bardzo potrzebna w Częstochowie, choć nie będzie to pewnie tak dobry oddział jak wiodące ośrodki w kraju.
Ale pacjenci będą mogli być prowadzeni przez specjalistów. Bardzo ważne jest też to, że będą mogli być hospitalizowani w Częstochowie. Dla tych pacjentów, którzy mają już zdiagnozowaną chorobę, biorą chemioterapię, to będzie ogromne ułatwienie.
Hematologia to niejedyna nowość w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Wkrótce ruszy tam także okulistyka tylnej jamy oka.
To także bardzo potrzebna specjalizacja w Częstochowie. Teraz pacjenci są kierowani na zabiegi do specjalistów w Katowicach i w Bytomiu.
Urząd Marszałkowski planuje jeszcze utworzenie w częstochowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym oddziału dla chorych psychicznie leczących się także na gruźlicę.
Ten oddział znalazłby się w budynku na Tysiącleciu. Taka specjalizacja jest w Rybniku. Ale tam budynek wymaga gruntownego remontu. Urząd Marszałkowski uważa, że racjonalniej będzie przenieść oddział do Częstochowy. Na Tysiącleciu zwalnia się miejsce po oddziale położniczo-ginekologicznym.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest lecznicą powstałą z połączenia dwóch szpitali wojewódzkich - na Parkitce i na Tysiącleciu.
Celem fuzji było między innymi ograniczenie kosztów funkcjonowania szpitali, zmniejszenie długów, poprzez łączenie dublujących się oddziałów. Zaoszczędzono m.in. 3,5 mln złotych na pensjach na stanowiskach kierowniczych. Nie ma zastępców ordynatorów.
Milion złotych oszczędności jest na lekach. Tu są możliwości jeszcze większych oszczędności. Urząd Marszałkowski planuje bowiem utworzenie centrum zakupu leków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto