Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby. Jak się ustrzec przed zatruciem

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
Grzyby. Jak się ustrzec przed zatruciem. Na targowiskach powinni być klasyfikatorzy grzybów. Formalnie można sprzedawać tylko jeden gatunek grzybów z podaniem miejsca, gdzie były zbierane. Mamy duży wysyp grzybów. Na targowiskach, a także przy drogach, oferowane są kanie, borowiki, kurki, maślaki.

Grzyby. Jak się ustrzec przed zatruciem. Od ulicznych handlarzy kupić można prawie wszystkie gatunki grzybów. Kupujący narzekają jednak, że owoce lasu są w tym sezonie zbyt drogie. Koszyczek borowików kosztuje 15-20 zł. Tańsze są podgrzybki, maślaki, sitaki. Dużym zainteresowaniem smakoszy cieszą się w tym sezonie kurki, cenione za niezwykły smak i aromat. Na częstochowskim targowisku, na Wałach Dwernickiego, mała tacka z kilkunastoma kurkami kosztuje 5 zł.
Grzybów nie kupuje się na dekagramy czy kilogramy. Na targowisku czy u przydrożnych sprzedawców kupuje się na "garstki", "kupki", woreczki i koszyczki. Ceny zaś ustalane są "na oko". Ale można się targować.

Grzyby. Jak się ustrzec przed zatruciem. Nawet jadalny grzyb może spowodować zaburzenia żołądkowe

Zbierane do foliowych woreczków i reklamówek ulegają zaparzeniu, co powoduje utlenianie i niekorzystne dla organizmu człowieka zmiany po konsumpcji. Przygotowania kulinarne nic już nie dają.

Grzyby najlepiej zbierać do wiklinowych koszyków, otwartych kubełków

Ich sprzedaż regulowana jest przepisami Ministerstwa Zdrowia, bardzo rzadko jednak przestrzeganymi. Wolno sprzedawać tylko jeden gatunek, a handlujący ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu kartkę z informacją kto, kiedy i gdzie zbierał grzyby. Na targowiskach przepisy starają się egzekwować strażnicy miejscy i pracownicy Sanepidu. Zasady sprzedaży grzybów reguluje rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.Na targowiskach powinni być zatrudnieni klasyfikatorzy grzybów albo grzyboznawcy.

W handlu obnośnym dopuszcza się do sprzedaży tylko grzyby hodowlane

Klasyfikatorów ma Sanepid. Ale za ich pracę trzeba zapłacić. Przepisy są rygorystyczne. Atest wydany handlującemu na targowisku jest ważny tylko 48 godzin.
Na częstochowskich targowisk nie ma klasyfikatorów, toteż grzyby sprzedaje się tam nielegalnie. Przydrożnych handlarzy też praktycznie nikt nie kontroluje. Do sprzedaży dopuszczonych jest tylko 30 gatunków spośród 1,5 tys. jadalnych, występujących w Polsce.

Grzyby. Jak się ustrzec przed zatruciem.Grzyby są ciężkostrawne. Kto ma wrażliwy żołądek może po konsumpcji odczuwać przykre dolegliwości. Nie należy podawać grzybów małym dzieciom. Picie wódeczki "pod grzybka" może być bardzo niebezpieczne, bo alkohol wzmacnia działanie substancji toksycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto