Na elewacji budynku MOPS przy ulicy Kilińskiego pojawiły się cztery grafiki ścienne. Służą tworzeniu pozytywnego wizerunku osób doświadczonych bezdomnością, bezrobociem, niepełnosprawnością i ubóstwem.

Niecodzienne obrazki zdobią ścianę kamienicy przy ulicy Kilińskiego 13, będącej siedzibą Biura Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Prezentację odsłonięto 2 czerwca podczas spotkania z dziennikarzami.

- Te grafiki mają skłaniać do refleksji i przypominać, że szacunek, zrozumienie, czy empatia należą się każdemu, niezależnie od statusu majątkowego czy życiowej sytuacji. Chcielibyśmy zachęcić częstochowian do społecznej dyskusji w tym obszarze – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Grafiki obrazują cztery z wielu obszarów objętych pomocą społeczną: bezdomność, biedę, bezrobocie i niepełnosprawność. Prezentacja ma zwracać uwagę na to, że osoby o niższym statusie materialnym, zmagające się z różnego rodzaju życiowymi problemami, są odbierane powierzchownie. Nierzadko doświadczają stygmatyzacji i dyskryminacji. Bywają też oceniane są w sposób negatywny, co wpływa na ich samoocenę, poczucie własnej wartości, czy wybór właściwej drogi życiowej.

Grafiki są jednym z elementów działań środowiskowych na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, realizowanych w ramach projektu pn. „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Autorem grafik jest Janek Strączyński – streetworker, który pomaga osobom borykającym się z bezdomnością, biedą, bezrobociem i niepełnosprawnością. Jednym z podstawowych celów streetworkingu jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz osób zmagających się z wykluczeniem społecznym. Powstałe grafiki to nie tylko innowacyjna metoda realizacji pracy socjalnej, ale także sposób na walkę ze stereotypami i próba dotarcia do społeczeństwa poprzez przedstawienie z innej perspektywy wizerunku osób doświadczających marginalizacji.

Czego dotyczą grafiki?

BEZDOMNOŚĆ

Wśród najczęściej powtarzających się stereotypów dotyczących zjawiska bezdomności najbardziej znanym jest obraz człowieka bezdomnego przedstawianego jako osoby nadużywającej alkoholu, wywodzącego się z nizin społecznych, żyjącego na ulicy z własnej woli. W wielu przypadkach zapominamy, że za każdym człowiekiem stoi jakaś historia. Często są to ludzie, którzy żyli kiedyś zwyczajnie - mieli rodziny, domy, pracę, prowadzili firmy. Splot różnych wydarzeń, skomplikowane życiowe historie sprawiły, że są dziś w sytuacji, z którą nie potrafią sobie poradzić. Nie powinniśmy jednak zapominać o wartości jaką odnaleźć można w każdej jednostce – również w osobie bezdomnej.

BEZROBOCIE

Potrzeba wzmacniania wrodzonych zdolności na stałe wpisana jest w misję pracy socjalnej, opartej na idei współpracy oraz włączania jednostki w kształtowanie swojego życia. Publiczna uwaga jest odciągana od osób, które nie potrafią poradzić sobie na rynku pracy. Często nie pamięta się, że wiele osób bezrobotnych posiada różnego rodzaju zdolności, a w każdym człowieku drzemie potencjał. Czasem po prostu ludzie nie potrafią go wydobyć, być może stoją za tym ukryte w przeszłości zdarzenia, cechy osobowości lub fakt, że dotychczas nigdy nie było w ich życiu sprzyjających warunków, by talent odkryć i rozwinąć.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

W obszar pomocy społecznej wpisane jest wsparcie osób z niepełnosprawnością. Doświadczenia potwierdzają, iż niepełnosprawność nie oznacza braku możliwości rozwoju zawodowego i społecznego. Można żyć aktywnie, realizować się zawodowo. Osoby z niepełnosprawnością są aktualnie podstawą zespołów wielu firm, często też jako osoby empatyczne i rozumiejące czym jest życie z ograniczeniami są liderami, bądź aktywnie angażują się w działania społeczne, pomocowe, charytatywne.

UBÓSTWO

Bieda, ubóstwo często postrzegane są jako wynik życiowej niezaradności. Często w tych rodzinach są historie pełne trudnych, czy wręcz dramatycznych momentów, których większość przeciętnych ludzi nie doświadczyła. Śmierć najbliższych osób, choroby, czasami nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami wynikająca z braku odpowiednich wzorców. Pracownicy socjalni często spotykają w swojej pracy rodziny, którym brakuje środków materialnych, ale jest w nich ogrom wzajemnej miłości i szacunku.

Źródło informacji: MOPS Częstochowa

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!