Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowania nie będzie, diety radnych bez zmian

Bartłomiej Romanek
Wczoraj związkowcy z Solidarności złożyli projekt uchwały w biurze Rady Miasta
Wczoraj związkowcy z Solidarności złożyli projekt uchwały w biurze Rady Miasta wiktoria skwara
Częstochowska Solidarność nie rezygnuje z planów obniżenia diet radnych. Wczoraj związkowcy złożyli w Biurze Rady Miasta projekt uchwały obniżający diety radnych. Solidarność w sumie zebrała 1407 podpisów, choć do złożenia projektu uchwały potrzebnych jest tylko 1000. Nie wiadomo jednak, kiedy i czy w ogóle proponowana uchwała zostanie poddana pod głosowanie.

Częstochowa chwali się bowiem tym, że wprowadziła inicjatywę uchwałodawczą, ale w praktyce ona nie działa. Nie ma bowiem opracowanego regulaminu, w jaki sposób mieszkańcy powinni zgłaszać projekty własnych uchwał. To oznacza, że mieszkańcy miasta mogą zgłaszać w Biurze Rady Miasta własne projekty uchwał, ale nie można ich poddać pod głosowanie.

Solidarności te przeciwności nie zniechęcają. - W uchwale jest jasno napisane, że jej wykonanie powierza się prezydentowi miasta. Jeżeli nikt się tą sprawą nie zajmie, to pozwiemy do sądu prezydenta za jego bezczynność - zapowiada Mirosław Kowalik, przewodniczący częstochowskiej Solidarności.

Teoretycznie projekt uchwały mógłby zgłosić któryś z radnych, ale to nieprawdopodobne rozwiązanie, bo nikomu z radnych projekt Solidarności się nie podoba.

Mirosław Kowalik przyznaje, że szanse na obniżenie diet są niewielkie, ale dodaje, że ma nadzieję, że dzięki staraniom związkowców radni przygotują odpowiedni regulamin i mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w przygotowywaniu projektów uchwał.

- Kiedy rozpoczęliśmy zbieranie podpisów, nie wiedzieliśmy, że jest jakikolwiek problem z regulaminem. Nawet jeżeli nie uda się przeforsować obcięcia diet, to będziemy mieli satysfakcję, jeśli miasto ureguluje problem związany z inicjatywą uchwałodawczą - dodaje Kowalik.

Agata Wierny z Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych twierdzi, że przygotowanie regulaminu nie należy do kompetencji jej wydziału.

- Regulamin powinna przygotować rada lub któryś z urzędów miasta. Do nas należy jedynie przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami w sprawie tego regulaminu - mówi Agata Wierny. - Konsultacje nie są obowiązkowe, ale są wskazane. Bo to mieszkańcy mieliby z tej inicjatywy korzystać i powinni mieć głos przy tworzeniu tego mechanizmu. Do nas będzie należeć również zachęcenie mieszkańców do korzystania z tej inicjatywy.

Opracowaniem regulaminu z ramienia Rady Miasta zajmuje się radny Marcin Maranda, jeden z pomysłodawców wprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej. - Nad regulaminem pracują społecznie zaprzyjaźnieni prawnicy - twierdzi Maranda. - Zbieranie podpisów przez Solidarność zdopingowało mnie do działań. Za punkt honoru postawiłem sobie opracowanie regulaminu jeszcze w tym roku.

Jeżeli dokument byłby faktycznie gotowy w tym roku, a na początku przyszłego roku można byłoby go poddać konsultacjom, to w połowie 2013 roku częstochowianie będą mogli zgłosić własny projekt uchwały, mając pewność, że przegłosują go radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto