Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie pojeździsz na rowerze w Świętochłowicach?

Martyna Staśko
Trasy rowerowe, które dotychczas były tylko wirtualne na portalu promującym unijny projekt, staną się rzeczywistością. W połowie czerwca zakończy się budowa ścieżek rowerowych w naszym mieście. Będą łączyć Świętochłowice z miastami ościennymi: Chorzowem, Bytomiem i Rudą Ślaską.

Nowe ścieżki rowerowe będą wiodły przez najbardziej atrakcyjne w mieście tereny rekreacyjne i historyczne. Miłośnicy sportu będą mieli okazję zobaczyć miejsca, którymi Świętochłowice mogą się pochwalić. Od strony Chorzowa będą zaczynały się w okolicach ulicy Żołnierzy Września, a od strony Rudy Śląskiej przy granicy Lipin i Goduli. Będą wiodły m.in. przez Skałkę, park Heiloo i Ajskę.

Łączna długość ścieżek to 15 km. Prace nad budową trwają od listopada ubiegłego roku. Dokładny przebieg tras rowerowych można oglądać na portalu promocyjnym www.sciezki.swietochlowice.pl, a nawet głosować na najatrakcyjniejszą ścieżkę. Pełna nazwa projektu to "Regionalny Obszar Rekreacyjno - Turystyczny Szlaki Rowerowe drogą do rozwoju aktywnej turystyki - trasy rowerowe na terenie miasta Świętochłowice". Jego koszt to nieco ponad dwa miliony złotych.

Tymczasem mieszkańcy muszą się zadowolić obecnymi ścieżkami. Mniej przystosowanymi do jazdy na rowerze. Zapytaliśmy miłośników jazdy na rowerze, gdzie najlepiej się jeździ.

- W parku na Skałce! - bez chwili zastanowienia mówi Józef Drzazga, mieszkaniec Świętochłowic. Na rowerze spędza codziennie około 2-3 godzin.

- Jednak na Stroszku i na Dolinie Sportowej są lepsze trasy - mówi Drzazga. Jeździ na rowerze odkąd tylko pamięta, czasem towarzyszy mu żona i nie może doczekać się profesjonalnych ścieżek rowerowych w mieście.

W parku na Skałce spotkaliśmy również grupę mężczyzn odpoczywających na ławce.

- Zrobiliśmy sobie półgodzinną przerwę - mówi Henryk Gorzowski, rowerzysta. A gdzie jeżdżą?

- Dosłownie wszędzie! Tutaj na Skałce lub na Amelungu - dodaje Jerzy Ławniczak. Mężczyźni zgodnie przyznają, że po asfalcie jeździ się najlepiej. - Żadna kostka brukowa! - razem odpowiadają. Codziennie wspólnie wybierają się na 3 - 4 godzinne przejażdżki rowerowe.

- To sprawia nam przyjemność, a i kalorie przy okazji możemy spalić - dodaje Gorzowski. Ale nie tylko to jest celem wypraw.

- Można nawet kogoś poderwać! - żartują. Mężczyźni również odwiedzają ścieżki rowerowe ościennych miast. Ostatnio wybrali się na wycieczkę do chorzowskiego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. - Tam to dopiero są ładne ścieżki rowerowe. Są szerokie i super się po nich jeździ - mówi Eugeniusz Serafin.

Na rower można się również wybrać do naszego sąsiada. W bielszowickim Parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej jest 4-kilometrowa pętla przeznaczona dla rowerzystów. Zresztą cały teren nadaje się do przyjemnej jazdy. W sumie można sobie urządzić wycieczką na 25-30 km.

Na spontaniczną jazdę na dwóch kółkach można się też wybrać do halembskich lasów, czy do Kochłowic. W tym roku przybędzie 1,4 km trasa. Zaś dla wytrwałych proponujemy wycieczkę do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Na terenie samego parku można zrobić ok. 80 km.

Jeśli wybierasz się na przejażdżkę rowerem, sprawdź jakie są Twoje prawa i przepisy dotyczące ruchu rowerowego. Bronisław Komorowski podpisał w kwietniu nową ustawę. Ustawa wejdzie w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Według nowych przepisów musisz pamiętać, że jeśli jedziesz ścieżką rowerową wzdłuż drogi głównej, to Ty będziesz miał pierwszeństwo przed pojazdami, które skręcają w boczną uliczkę. Na skrzyżowaniu jak i na rondzie będzie można poruszać się środkiem pasa ruchu drogowego. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów. Jeśli jest na drodze korek, będziesz miał prawo wyprzedzić samochód z jego prawej strony. Taki zapis w ustawie powinien upłynnić ruch w korkach rowerzystom. Dopuszczono również jazdę kilku rowerzystów obok siebie, o ile nie utrudniają ruchu samochodowego.

Nowe prawo będzie pozwalać również na korzystanie z chodnika. Jednak tylko w określonych sytuacjach. Będzie można jeździć rowerem po chodniku gdy na drodze przy której biegnie chodnik dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, ale chodnik będzie miał szerokość co najmniej dwóch metrów. W przypadku jeśli rowerzysta opiekuje się dzieckiem do lat 10, które kieruje rowerem również będzie miał możliwość jazdy po chodniku. Ostatnią sytuacją są warunki pogodowe, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty. Jest to między innymi śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź i gęsta mgła.

Gdzie najchętniej jeździcie na rowerach, które ścieżki są najciekawsze? Piszcie i polecajcie swoje trasy rowerowe!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto